5 cech dobrego prawnika

Cechy dobrego prawnikaChociaż wiele spraw da się załatwić polubownie to niestety, czasami potrzebna jest porada prawna. Dzięki niej spory można rozwiązać zdecydowanie prościej i szybciej (zazwyczaj). Często nie trzeba nawet angażować w to sądu. Rada prawnika może okazać się nieoceniona. A po czym poznać, że jest dobry w tym co robi?

Specjalizacja

Jedną z kluczowych cech jest wyspecjalizowanie się w jakiejś rodzinie. Mawia się, że jeśli ktoś jest do wszystkiego to na niczym się tak naprawdę nie zna. Sporo w tym racji i logiczne jest, że w sprawie dotyczącej nieruchomości czy długów nie udamy się do osoby, która specjalizuje się w rozwodach.

Zastanówmy się jakiej dziedziny dotyczy nasza sprawa i wybierzmy kogoś, kto będzie dobrze znał temat. Prawnik, który obiecuje, że zajmie się sprawą, niezależnie od jej tematyki powinien wzbudzić wątpliwości.

Doświadczenie w zawodzie

Po wstępnym wyborze prawnika warto poprosić go, aby pokazał nam swoje CV i portfolio. Dzięki temu dowiemy się gdzie i nad jakimi sprawami wcześniej pracował. Poza tym zaznajomimy się z procesem jego edukacji - zwykle jej poziom jest wprost proporcjonalny do umiejętności. Jeśli któryś z punktów w życiorysie wzbudza wątpliwości to można zwrócić się (mailowo lub telefonicznie) do firm, w których (lub dla których) wcześniej pracował wybrany prawnik i poprosić o opinię o byłym pracowniku.

Pierwsze wrażenie

Jak zawsze - jest bardzo ważne. Podczas pierwszego spotkania można zauważyć wiele. Niestety, wygląd samego prawnika, jego biura może okazać się nieco przekłamany. Podczas pierwszej konsultacji możemy sprawdzić jaki ma stosunek do naszej sprawy. Jeśli czujemy, że jest lekceważący to może lepiej znaleźć kogoś innego? Poza tym prawnika trzeba rozumieć. Gdy ten używa prawniczego języka, a na nasze prośby o jego wyjaśnienie reaguje skrzywieniem lub zdziwieniem, odpuśćmy sobie.

Nie bój się pytać

Dowiedz się wszystkiego: kto poprowadzi sprawę (często pierwsze konsultacje odbywają się z prawnikiem, który później zleca wykonanie sprawy innemu pracownikowi kancelarii). Ile wszystko będzie kosztowało i jaki może być przewidywany czas do jej zakończenia. Poza tym warto spytać prawnika czy prowadził już podobną sprawę i z jakim skutkiem została zakończona. Każdy może także poprosić o referencje od poprzednich klientów.

Z polecenia

Większość usług, z których możemy skorzystać, najlepiej sprawdza się, gdy ktoś poleci nam ich wykonawce. Nie inaczej jest z prawnikami, jednak miejmy na uwadze specjalizację. Gdy nie mamy znajomych, którzy mieli problemy podobne do tych, z którymi się borykamy, sprawdźmy internet. Oczywiście do opinii tam znalezionych należy podejść z rozwagą, bo nie wszystkie okażą się prawdziwe. Podobno dobrzy prawnicy nie muszą się reklamować - warto mieć to na uwadze.

Najlepiej byłoby nie musieć korzystać z prawniczych usług podczas sporów, ale niestety czasami trzeba podjąć taką decyzję. Wybierzmy kogoś komu można zaufać. Znalezienie odpowiedniego prawnika, niestety nie jest gwarancją wygrania sprawy, ale z pewnością ułatwi cały proces, a także zminimalizuje poniesienie ewentualnych szkód. Odpowiednia specjalizacja, doświadczenie i szacunek do klienta to cechy dobrego prawnika.

Autor: www.kancelaria-walterowicz.pl.

Komentarze

Kejti
Bardzo dobry tekst. Nie jest to zadanie proste, ale bardzo ważne jest by nasz prawnik miał właśnie te powyższe cechy. Bardzo polecam poszukiwania prawnika na serwisie www.solidnyprawnik.com - znajdziecie tam dane kontaktowe i opinie o wielu fachowcach.
Ad. adwokat
Jeśli zdarza nam się w życiu skomplikowana sytuacja prawna, rodzinna, np. rozwód, podział majątku, podział opieki nad dziećmi i każda inna sprawa prawna, z którą nie jesteśmy w stanie sami sobie poradzić, warto zwrócić się o pomoc do kancelarii adwokackiej. Sami często nie wiemy jak zachować się w sądzie i jakich pytań spodziewać. Dobry adwokat kosztuje sporo, ale nie warto oszczędzać na jego usługach.
Helena
Patrzac na doswiadczenia moich kolezanek to naprawde trzeba wiele kwestii brac pod uwage przy wyborze prawnika. Do rozwodu zdecydowalam sie na pania Wiolette Szewczak i naprawde jestem jej wdzieczna ogromnie za to jak pokierowala moja sprawa. Profesjonalistk a, ktora bardzo cierpliwie podeszla do mojej niewiedzy prawnej.