5 języków, których znajomość zapewni ci pracę

Znajomość językówWykształcenie nie zawsze jest potrzebne, by znaleźć dobrą pracę. Znajomość języków obcych owszem. Poznaj 5 języków, których znajomość otworzy przed tobą możliwość podjęcia pracy w wybranych przez ciebie firmach.

Współcześnie znajomość języków obcych otwiera drogę do spektakularnej kariery, która zaczyna się od znalezienia odpowiedniego ogłoszenia o pracę. Dewaluacja dyplomu sprawiła, że dziś coraz więcej osób stawia na znajomość języków obcych. Najwięcej osób deklaruje znajomość języka angielskiego. Ale biegłe władanie tylko językiem angielskim nie zawsze jest wystarczające - największe szanse na znalezienie dobrej posady mają osoby posługujące się co najmniej dwoma językami obcymi. Jeżeli myślisz o nauce kolejnego języka, to powinieneś wiedzieć, które są aktualnie najpopularniejsze i znajomość których gwarantuje znalezienie dobrej posady.

1. Język angielski

Ten jest współcześnie najpopularniejszym językiem świata. Jako językiem ojczystym włada nim od 320 do nawet 340 mln osób. Dla prawie 1400 mln osób jest on drugim lub kolejny językiem, którym posługują się biegle. Również w Polsce język angielski jest najczęściej wybieranym wśród uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Znajomość języka angielskiego deklaruje wielu pracowników. Rzeczywistość bywa jednak różna i dlatego warto pokusić się o zrobienie jednego z certyfikatów. Takie są organizowane i wydawane przez Cambridge ESOL. Do najpopularniejszych zalicza się: FCE (jego uzyskanie poświadcza znajomość języka angielskiego na poziomie średniozaawansowanym) i CAE (poziom zaawansowany).

2. Język chiński

Jeżeli nie chcesz mieć problemu ze znalezieniem pracy za ok. 20 lat, to koniecznie powinieneś pomyśleć o nauce właśnie tego języka. Już dziś Chiny są potęgą ekonomiczną. Według specjalistów w kolejnych latach to państwo będzie umacniało swoją pozycję, co oznacza, że coraz więcej firm z całego świata będzie współpracowało właśnie z chińskimi koncernami.

Gdy mowa o języku chińskim, to już dziś standardowym językiem mandaryńskim biegle włada ponad ok. 1390 mln osób. Liczba ta powiększa się z roku na rok, a na rynku - również polskim - coraz prężniej działają szkoły języków obcych oferujących naukę również tego języka.

3. Język hiszpański

Ponoć język hiszpański jest jednym z najłatwiejszych języków. Dziś na całym świecie włada nim ponad 380 mln osób. Hiszpański jest językiem urzędowym nie tylko w Hiszpanii, lecz także w większości państw Ameryki Południowej. Jest też jednym z oficjalnych języków m.in. Unii Europejskiej. Ciekawostką może być, że właśnie tym językiem posługuje się druga najliczniejsza grupa internautów w mediach społecznościowych (Facebook, Twitter).

W Polsce hiszpańskiego można uczyć się w szkołach językowych. Zainteresowani mogą również przystąpić do jednego z egzaminów, z którego uzyskanie pozytywnego wyniku jest równoznaczne z wydaniem certyfikatu poświadczającego znajomość języka.

4. Język francuski

Niegdyś francuski był jednym z najpopularniejszych języków świata. Dziś wciąż posługuje się nim od 295 do 330 mln osób na całym świecie. Znajomość francuskiego przydaje się zwłaszcza w polityce i dyplomacji, ale na brak ofert nie powinny narzekać osoby znające ten język i zainteresowane pracą w międzynarodowych korporacjach.

Podobnie jak w przypadku hiszpańskiego czy chińskiego, francuskiego można się uczyć w szkołach językowych. Zainteresowani również mogą podejść do jednego z licznych egzaminów i zdobyć certyfikat.

5. Język ukraiński

Pojawienie się w zestawieniu tego języka może dziwić. Specjaliści przewidują jednak, że Polska w najbliższych latach będzie intensywnie współpracowała ze wschodnimi partnerami. Aktualnie na świecie językiem ukraińskim włada ok. 45 mln osób i trudno wyobrazić sobie, by zabrało pracy dla tłumaczy.

Autor: www.praca-tychy.info.

Komentarze

Aleks
Polecam ciekawy tekst na temat języków obcych na rynku pracy: https://lingroom.pl/en/blog/jaki-jezyk-obcy-obcy-zapewni-ci-wysokie-wynagrodzenie/