5 najpopularniejszych pytań pojawiających się na rozmowie kwalifikacyjnej

Pytania pojawiające się na rozmowie kwalifikacyjnejRozmowa kwalifikacyjna to dla wielu kandydatów stresujące wydarzenie. Warto się do niego przygotować odpowiednio wcześniej i poznać 7 najpopularniejszych pytań rekrutacyjnych.

1) Określ swoje słabe i mocne strony

To pytanie spędza sen z powiek wielu pracownikom. Wszystko dlatego, że najczęściej nie zastanawiamy się nad takimi kwestiami. Tymczasem udzielenie odpowiedzi na takie pytanie jest istotne, bo pozwala np. wybrać zawód, który będzie zgodny z preferencjami pracownika. Jeżeli nie jesteś w stanie wskazać swoich słabych i mocnych stron, to powinieneś sięgnąć do testów, których rozwiązanie przynosi konkretne odpowiedzi.

2) Jak widzisz siebie za 3, 5 lub 10 lat?

Na rozmowie kwalifikacyjnej wiele pytań dotyczy przyszłej kariery i oczekiwań kandydata. Powyższe pytanie pozwala osobie przeprowadzającej rekrutację określić, czy i w jakim kierunku chce się rozwijać siedzący przed nią kandydat. Jak odpowiedzieć na takie pytanie? Czy warto mówić, że chce się być szefem?

Specjaliści podkreślają, że lepiej nie wskazywać stanowiska, jakie chce się osiągnąć. Według nich znacznie lepszym rozwiązaniem jest wskazać umiejętności, którymi chciałoby się móc pochwalić po upływie tego czasu. Taka odpowiedź pozwala uniknąć zarówno niezręcznej ciszy, jak i wskazywania konkretnych stanowisk.

3) Dlaczego mamy cię zatrudnić?

By odpowiedzieć na takie pytanie, pracownik powinien być świadom swoich atutów, czyli zalet. Czym można i warto się pochwalić? Z całą pewnością to nie czas na skromność! Kandydat powinien wskazać zrealizowane projekty, podkreślić kierunkowe wykształcenie lub nabyte przez lata pracy doświadczenie. W ten sposób zaprezentować można się z dobrej strony.

Osoby, które usłyszą takie pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej, nie powinny zapomnieć o umiejętnościach miękkich. Te to przede wszystkim umiejętność słuchania, rozpoznawanie emocji, jakie towarzyszą rozmówcą czy umiejętność wykazania empatii. Współcześnie umiejętności miękkie są coraz częściej doceniane przez pracodawców.

4) Wolisz pracować sam czy w grupie?

To pytanie pojawia się dość często na rozmowach kwalifikacyjnych, a kandydat powinien udzielić odpowiedzi zgodnie ze swoimi preferencjami. Tu nie warto kłamać, bo osoby, które nie odnajdują się w pracy w grupie z całą pewnością nie będą się dobrze czuć w firmie - przeciwnie, praca z innymi będzie dla nich źródłem stresu.

Kandydaci, którzy nie mieli możliwości dotychczas pracować np. w grupie, powinni o tym powiedzieć. Jeżeli aplikujący nie pracował - co prawda - w grupie, ale jest np. aktywnym wolontariuszem, to warto, by o tym również poinformował. To powinno zwiększyć jego szanse, jeżeli pracować ma właśnie z innymi, czyli w grupie.

5) Dlaczego przestałeś pracować w poprzedniej pracy?

Takie pytanie w szczególności lubią osoby przeprowadzające rekrutację. Uwaga, jest ono podchwytliwe! Dzięki niemu rekruter może sprawdzić, czy kandydat negatywnie wypowie się o swoim poprzednim pracodawcy. By zatem uniknąć niezręcznej sytuacji, najlepiej powiedzieć prawdą, ale pominąć szczegóły.

Jeżeli pracownik rozstał się z pracodawcą, bo nie potrafił się z nim porozumieć, to wystarczy powiedzieć, że miał inną wizję swojej kariery niż poprzedni szef. Bez wątpienia w najlepszej sytuacji są osoby, które utraciły zatrudnienie np. z uwagi na zmiany organizacyjne.

Rozmowa kwalifikacyjna jest najczęściej drugim etapem rekrutacji. Warto się do niej dobrze przygotować, a odpowiednio wcześniej sporządzić wszelkie niezbędne dokumenty aplikacyjne.

Autor: www.praca-andrychow.pl.

Ocena: 4.7

Komentarze