8 kroków do wymarzonej pracy

Wymarzona pracaLudzie poszukujący pracy przeglądają dziesiątki, a nawet setki ofert. Wysyłają swoje CV i listy motywacyjne gdzie tylko popadnie, licząc na kontakt ze strony potencjalnego pracodawcy. Tymczasem nawet pomimo doskonałych kwalifikacji, znajomości kilku języków obcych i ukończenia licznych kursów, często nie zostają nawet zaproszeni na rozmowę rekrutacyjną.

Skąd te problemy? Dlaczego jedni mogą przebierać w propozycjach pracy, a inni, pomimo usilnych starań, nie mogą zdobyć wymarzonej posady? Co ci drudzy powinni zrobić, aby zdobyć stanowisko, o które się ubiegają i czuć się w swej pracy komfortowo? Warto poznać 8 podstawowych kroków do sukcesu zawodowego.

 

KROK 1 - Nastaw się pozytywnie do swojej sytuacji

Pracowałeś do tej pory w jednym miejscu? Nagle, w wyniku redukcji etatów, zmuszony zostałeś do pożegnania swej ciepłej posadki, choć zawsze twierdziłeś, że "lepsze znane piekło, niż nieznany raj"? A może właśnie skończyłeś studia i zdałeś sobie sprawę, że o ciekawym, dobrze płatnym stanowisku, możesz tylko pomarzyć? Nie dramatyzuj, lecz nastaw się pozytywnie do zaistniałej sytuacji. Może to czas na zmiany? A może wcale nie musisz pracować w wyuczonej branży? Ile osób tak przecież robi! Wyjdź ze swojej strefy komfortu, rozejrzyj się wokół i dostrzeż okazje wokół siebie.

KROK 2 - "Wejdź w buty" swojego potencjalnego szefa

Większość ubiegających się o pracę osób pisze swoje CV i listy motywacyjne według określonego szablonu. "Wtapia się" przez to w tłum, nie wyróżniając się niczym szczególnym. Tymczasem warto zdać sobie sprawę z faktu, że właściciela firmy tak naprawdę niewiele obchodzi, jaką szkołę kandydat skończył, gdzie pracował i co napisał w swojej aplikacji. Informacje te traktuje jedynie jako wstępne metody eliminacji, a najważniejsze dla niego jest to, czy taki pracownik przyniesie firmie zysk. Czy współpraca z nim będzie samą przyjemnością, czy będzie to tylko roszczeniowy balast dla przedsiębiorstwa. Nie bądź więc przeciętny i wyróżnij czymś swoją aplikację. Nie zanudzaj potencjalnego pracodawcy sztampowymi, kurtuazyjnymi informacjami, zasugeruj raczej w czym mógłbyś być przydatny dla firmy i dlaczego to właśnie Ciebie powinien wybrać. Stwórz po prostu aplikację, którą sam chciałbyś dostać jako szef.

KROK 3 - Staraj się o znajomości

Musisz zdawać sobie sprawę, że w gąszczu jednakowych aplikacji ciężko jest wybrać tego idealnego kandydata. Pracodawcy często traktują taki wybór jak loterię i bardzo chętnie rezygnują z przykrego obowiązku rekrutacji. Wolą więc przyjąć do pracy u siebie kogoś zaufanego - znajomego, czy osobę z polecenia. Zyskują wtedy wdzięczność takiej osoby, a w przypadku niewłaściwego wyboru pracownika, mają na kogo zwalić winę. Co zatem powinieneś zrobić? Zadbaj, by to Ciebie zarekomendowano i nie pozwól, by ktokolwiek musiał się za Ciebie wstydzić.

KROK 4 - Kontroluj swoje działania

Pamiętaj, że poszukiwanie pracy, to… też praca. Warto więc ustalić sobie konkretny plan takich poszukiwań i działać według niego. Jeśli ubiegasz się o pracę z ośmiogodzinnym dniem roboczym - poświęć na jej poszukiwanie przynajmniej osiem godzin dziennie. Rób notatki, zbieraj doświadczenia i ulepszaj swoje działania.

KROK 5 - Miej kilka wersji swojego CV

Profiluj swoje CV pod konkretne propozycje pracy. Gdy szukasz posady w banku, może nie warto pisać o pracy w Anglii przy zbiorze truskawek? Zastanów się, czy jako rekruter miałbyś czas na poszukiwanie interesujących cię informacji o kandydacie? Czy chciałbyś spotkać się z osobą, która hurtowo rozsyła oferty gdzie popadnie? Pozwól, aby Twój potencjalny pracodawca poczuł się wyjątkowo i udziel mu krótkich i konkretnych informacji na swój temat.

KROK 6 - Przygotuj się do rozmowy rekrutacyjnej

O naszym sukcesie lub porażce decyduje przede wszystkim przygotowanie. Nigdy nie idź na rozmowę rekrutacyjną "z marszu", lecz zawsze poświęć chwilę, by zastanowić się, do jakiej firmy właśnie zostałeś zaproszony. Zanotuj nazwisko osoby, z którą masz się spotkać, miejsce i termin rozmowy, a także istotne informacje o firmie (np. profil jej działalności, produkty i konkurencja). Musisz też wiedzieć, na jakie stanowisko aplikujesz lub być przygotowanym na pytanie, czym mógłbyś wzbogacić funkcjonowanie firmy. Aby jeszcze staranniej przygotować się do spotkania zadaj sobie również następujące pytania:

  • W jaki sposób zwiększyłbyś opłacalność działalności firmy?
  • Jak zmniejszysz koszty jej działania?
  • Jak pokonałbyś konkurencję?
  • Jaką innowacyjność wprowadziłbyś do swojej pracy?
  • Jak zwiększyłbyś zbyt firmowych produktów?

Sformułowane w ten sposób pytania spowodują, że zaczniesz utożsamiać się z firmą, do której aplikujesz. Odpowiednie przygotowanie sprawi ponadto, że staniesz się bardziej pewny siebie. Uświadomi Ci też, z kim i w jakim charakterze masz szansę współpracować oraz zwiększy szanse Twego powodzenia na rozmowie kwalifikacyjnej.

KROK 7 - "Zabłyśnij" na interview

Zaskocz pozytywnie rozmówcę swoją ciekawą historią i niebanalnym podejściem do życia. Pamiętaj, że rekruterzy są znudzeni wysłuchiwaniem dziesiątek takich samych opowieści i standardowych odpowiedzi na ich pytania. Szukają kogoś wyrazistego, kto jednocześnie będzie w stanie udowodnić w krótkim czasie rozmowy, że to właśnie on nadaje się najbardziej na oferowane stanowisko.

KROK 8 - Rozwijaj się!

Nie masz pracy? Doskonale! Może to właśnie dobry moment na rozwój? Nie marnuj podarowanego od losu czasu, bo gdy już zdobędziesz upragnioną posadę, będziesz się musiał w nią zaangażować, a to zajmie Ci przynajmniej 1/3 doby! Czytaj więc doskonalące cię książki, korzystaj z kursów i webinarów, które oferuje rynek. Spotykaj się z wartościowymi ludźmi, którzy poszerzą grono Twoich cennych znajomych. Pamiętaj też, że zdobyta wiedza i doświadczenia zwiększą Twoją szansę na znalezienie wymarzonej posady.

Każda zmiana wiąże się ze stresem i jest to odruch zupełnie naturalny. Poszukiwanie nowej posady to jedna z najbardziej stresujących sytuacji w życiu człowieka. Warto jednak, by poczucie zagrożenia i beznadziejności nie przesłoniło nam konieczności zadania sobie pytania, czym powinna charakteryzować się nasza wymarzona praca. Aby podjąć jakiekolwiek skuteczne działania musimy mieć przecież jasno określony cel, a chyba nie warto zmierzać do celu "zdobycia jakiejkolwiek pracy". Pamiętaj, że jeśli znajdziesz pracę, którą polubisz, przestajesz pracować. Angażujesz swe działania w to, co kochasz, a życie staje się prawdziwą radością!

Autor: www.avenhansen.pl.

2 Votes

Komentarze

Obi
Punkt 3,5 i 6 mają sens. Zwłaszcza 3. Reszta to typowe kołczingowe gadanie.
Mobbing i dyskryminacja w pracySprawiedliwe traktowanie oraz możliwość wykonywania pracy w ja


Program dobrowolnych odejśćZwalnianie pracowników, zwłaszcza jeśli


Ergonomia pracy w biurzePolscy pracodawcy wciąż jeszcze zapominają, że komf


Praca za granicąWymarzona praca za granicą - Norwegia, Islandia,