Biznesplan, czyli załącznik wniosku kredytowego. Jak napisać go dobrze?

Wniosek kredytowyNie każdy początkujący przedsiębiorca jest w stanie wyłożyć z kieszeni kilkadziesiąt tysięcy złoty, by rozpocząć działalność gospodarczą.

Większość młodych i kreatywnych osób musi szukać pomocy finansowej w banku. Wówczas pojawia się pytanie, jak przekonać bank do udzielenia kredytu?

Prowadzenie firmy jest wyzwaniem na każdym etapie, ale najtrudniejszy jest początek, czyli ten moment, gdy przyszły przedsiębiorca z ołówkiem w ręku liczy, ile pieniędzy potrzebuje, by móc wystartować. Jeżeli suma przekracza jego możliwości, to pojawia się pytanie o źródło finansowania. Współcześnie przedsiębiorcy mogą skorzystać z kilku możliwości, choć wciąż najpopularniejsze jest pozyskiwanie funduszy z banku.

Choć w ostatnich latach sytuacja zmieniła się na korzyść początkujących przedsiębiorców i banki mają w ofertach produkty właśnie dla nich. Z drugiej strony nie można jednak zapomnieć, że wciąż wiele banków nieufnie podchodzi do takich klientów. Wszystko dlatego, że prowadzenie działalności wiąże się z ryzykiem. Na takie w znacznie mniejszym stopniu są narażeni np. pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. W związku z tym większość banków wymaga, by przedsiębiorca miał zabezpieczenie w postaci np. nieruchomości.

By sprostać wymaganiom banku

Co w przypadku przedsiębiorców, którzy nie są właścicielami nieruchomości i nie widzą innej możliwości zabezpieczenia kredytu? W takiej sytuacji dobrze zwiększyć swoje szansę na pozytywną decyzję, przygotowując biznesplan. Dobrze przygotowany dokument może sprawić, że przedsiębiorca otrzyma potrzebne mu środki. Jak to możliwe?

W biznesplanie przedsiębiorca powinien dokonać dokładnej analizy swojego pomysłu. Ważne są nie tylko koszty czy spodziewane zyski, lecz także podstawowe wiadomości o firmie czy potencjalnych kontrahentach. Uwzględnienie wszystkich najważniejszych informacji mających wpływ na uzyskiwane zyski, ułatwia bankowi, a dokładniej zatrudnionym w nim analitykom, określić ryzyko i podjąć decyzję o zaakceptowaniu lub odrzuceniu wniosku potencjalnego przedsiębiorcy.

Biznesplan jako załącznik

Faktycznie, biznesplan bywa bardzo często załącznikiem do wniosków kredytowych przedsiębiorców. Banki chętnie przyjmują takie dokumenty, bo właśnie na ich podstawie mogą wypowiedzieć się na temat tego, czy przedsiębiorca rzeczywiście da sobie radę na rynku i sprosta oczekiwaniom swoich klientów, czyli będzie mógł skutecznie konkurować o konsumentów.

Jakie informacja są najważniejsze z punktu widzenia banku? Nie ma konkretnych, istotne jest szczegółowe zaprezentowanie wszystkich danych, mogących mieć wpływ na działalność firmy na rynku. Jeżeli pomysłem potencjalnego przedsiębiorcy jest np. otwarcie kolejnego gabinetu kosmetycznego w mieście, to powinien on udowodnić, że jego oferta będzie mogła zainteresować klientów. Elementami przyciągającymi potencjalnych klientów mogą być np. nowoczesne maszyny, nowe zabiegi czy atrakcyjne ceny.

Gdy bank mówi "nie"

Co w sytuacji, gdy bank - mimo solidnego biznesplanu przedstawionego przez potencjalnego przedsiębiorcę - odmawia udzielenia kredytu, wskazując, że jest on obciążony zbyt dużym ryzykiem? W takiej sytuacji dobrze pomyśleć o alternatywnych rozwiązania, np. skoncentrować się na znalezieniu inwestorów, którzy w zamian za udział w zyskach, będą w stanie wyłożyć pieniądze w pierwszej fazie działalności firmy.

Choć nie można mieć pewności, że biznesplan rzeczywiście pomoże w zdobyciu zleceń, z całą pewnością przedsiębiorca powinien pomyśleć o tej możliwości. Może się okazać, że ten dokument nie tylko pozwoli mu zdobyć pieniądze na prowadzenie firmy, lecz także pomoże mu lepiej poznać płaszczyzny, na jakich powinien się szczególnie skupić.

Autor: www.praca-dabrowa.pl.

Komentarze