Co wybrać: skup samochodów używanych czy sprzedaż indywidualną auta?

Sprzedaż samochodu używanego - skup samochodówKiedy pragnie się sprzedać swój używany samochód osobowy, trzeba dokładnie przemyśleć wiele kwestii, nie tylko tych typowo finansowych. Współcześnie wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług skupu samochodów używanych. Jak każda opcja tak i ta również ma swoje mocne strony oraz słabsze w stosunku do sprzedawania samochodu samodzielnie, na które warto zwrócić uwagę.

Powszechnie mówi się, że firmy zajmujące się skupem pojazdów proponują ich zakup w niskich cenach, przez co podobno nie bardzo opłaca się to samym sprzedającym. W rzeczywistości może to być prawda, jednak nie musi. Wszystko zależy od konkretnej firmy oraz jej polityki.

Po prostu przed podjęciem decyzji o wybraniu skupu samochodów trzeba dopytać o tę sprawę, aby później nie czuć się oszukanym. Czasem wystarczy po prostu dłużej poszukać konkretnego skupu, który być może akurat dysponuje realnymi stawkami, z których wyjdziemy z korzyścią, zamiast zgadzać się na warunki pierwszej lepszej oferty. Dlatego tę wadę można bardzo często wyeliminować większą cierpliwością oraz wytrwałością. Trzeba zdawać sobie sprawę głównie z tego, że to wszystko jest kwestią marży.

Warto jest zapytać o wycenę samochodu w kilku skupach:

Brak duszy sprzedawcy

W gruncie rzeczy nie tylko brak czasu musi odgrywać istotną rolę, kiedy mówimy o sprzedaży samochodu. W końcu posiadając nawet całe 24h i to siedem dni w tygodniu wolnego, można nadal nie sprzedać swojego auta mimo najszczerszych chęci i wykonanych wielu kroków ku temu. Po prostu nie każdy ma w sobie ten dar przekonywania do swojej racji. Zmienić to jest naprawdę ciężko, dlatego właśnie pojawiają się inne opcje. W tym przypadku jest nią właśnie skup aut używanych, na który zostają przesunięte obowiązki. Wtedy przestaje się liczyć, że akurat w tym danym temacie miało się jakiś ubytek personalny, czy negocjacyjny. W większości takich firm pracują specjaliści, którzy doskonale wiedzą, co powiedzieć i w jaki sposób podejść daną osobę, aby w końcu zdecydowała się na kupno. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że działa to także w drugą stronę, gdyż bardzo podobne triki mogły być zastosowane, kiedy to my przywieźliśmy swój samochód. Odrobina czujności i bardzo dużo analitycznego myślenia będą, więc niezbędne.

Odpowiednia prezencja samochodu

W przypadku samodzielnej sprzedaży pojazdu potencjalny klient na pewno zwróci uwagę na odpowiednie wymycie samochodu, wywoskowanie, wyczyszczenie dokładne tapicerki, a nawet naprawę lakieru, czy też pewne drobne usterki mechaniczne. Przy skorzystaniu z usług skupu wykonanie tych czynności nie będzie niezbędne.

Patrzenie na niedzwoniący telefon

Może brzmi to, jak z filmów, jednak taka jest prawda, sprzedając samochód samodzielnie trzeba być ciągle pod telefonem i wierzyć, że może za chwile jednak zadzwoni. Co gorsze, kiedy pracuje się w miejscach, w których nie można odbierać telefonu, sprawa się komplikuje, gdyż można przeoczyć akurat klienta. W tym przypadku także skup wydaje się dużo rozsądniejszym wyborem. Tym bardziej, że wiele firm jest do tego stopnia ustosunkowanych do potrzeb konsumenta, że nawet przyjeżdżają do klienta, kiedy zaistnieje taka potrzeba, a także w miejsce, gdzie będzie danej osobie pasować, np. do pracy. Dodatkowo nie marnuje się tak czasu, który przecież można poświęcić na o wiele ważniejsze rzeczy. Oprócz czasu także nie trzeba tracić nerwów, których nie da się zwrócić.

Skupy z reguły płacą od razu gotówką za samochód używany - co jest też ważną wartością dla wielu sprzedających:

Podsumowując sprzedanie auta do skupu z pewnymi warunkami (przede wszystkim odpowiednia cena),  wydaje się być korzystne. Można bowiem oszczędzić czas i pieniądze nie tracąc ich na pracochłonne przygotowanie auta do sprzedaży, wystawiania ogłoszeń, oczekiwania na klienta i licznych spotkań z potencjalnymi zainteresowaniami.

Ocena: 5.0Komentarze