Czy na cenę polisy OC ma wpływ paliwo, które tankujesz?

Cena polisy OCZ danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że po polskich drogach porusza się obecnie około 3 razy więcej aut na benzynę niż diesli. W artykule sprawdzimy, czy popularność silników napędzanych benzyną równa się tańszemu OC. Czyli: czy i jak rodzaj paliwa wpływa na cenę ubezpieczenia samochodu.


Diesel i benzyna - co je różni?

Wśród tych dwóch typów paliw znajdą się zarówno takie, które mają swoich zwolenników, jak i takie, które nie cieszą się zbytnią sympatią kierowców. Co cechuje te dwa rodzaje pojazdów, ze względu na napęd i jakie są mocne i słabe strony tych rozwiązań?

Diesle zdobyły już swoją złą sławę, nie tylko ze względu na duży hałas, który generują oraz również negatywny wpływ na środowisko naturalne. Jak się okazuje, spaliny samochodów z tym napędem, generują toksyczne opary, które znacznie zanieczyszczają powietrze. Obecnie producenci silników diesla starają się zminimalizować tę szkodliwą emisję gazów poprzez wykorzystanie odpowiednich filtrów i systemów ekologicznych.

Co więcej, w nowszych modelach aut, nieprzyjemny hałas silnika tłumiony jest przez odpowiednie elementy mechaniki pojazdu. Nowe modele powoli burzą utrwalony negatywny stereotyp diesla, a ponadto pozwalają kierowcom oszczędzić na spalaniu paliwa, szczególnie podczas dalekich tras.

Auta napędzane benzyną sprawdzają się natomiast w środowisku miejskim, gdzie jazda jest bardziej dynamiczna i wymaga częstego zatrzymywania się. Są też postrzegane jako te, które rzadziej się psują, a ich ewentualne serwisy są tańsze i mniej skomplikowane.

Czy rodzaj używanego paliwa wpływa na wysokość składki OC?

Przygotowują ofertę ubezpieczenia i analizując informacje o kierowcy, ubezpieczyciel bierze pod uwagę nie tylko doświadczenie na drodze, historię ubezpieczeń, ale też model i markę pojazdu, którego dany kierowca jest właścicielem. Jak wynika z danych kalkulatora ubezpieczeń Mubi, wpływ na cenę OC wywiera nawet rodzaj stosowanego paliwa: https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/.

Najwyższą składkę zapłacą kierowcy posiadający auta napędzane na gaz. Kierowcy Ci co prawda oszczędzą na cenie tego paliwa – należy ono do najtańszych, ale skłania ich to również do częstszego korzystania ze swojego pojazdu. Dla towarzystwa ubezpieczeń zwiększa to ryzyko spowodowania wypadku, bo jeśli wzrasta częstotliwość wyjazdów – wzrasta również prawdopodobieństwo powstania szkody. Właściciel auta z instalacją gazową zapłaci więc średnio około 800 zł za polisę OC.

Na podstawie wyników porównywarki ubezpieczeń Mubi, pozostałe rodzaje paliw – benzyna i diesel, nie generują znacznych różnic w cenach polis. Są to różnice rzędu 2 zł (na korzyść benzyny), a średnie ceny ubezpieczenia dla właścicieli oscylują w granicach 760 zł. Bierzemy tu pod uwagę wszystkie modele samochodów. Więcej przeczytamy w artykule: https://mubi.pl/poradniki/rodzaj-paliwa-a-ubezpieczenie/.

Ceny i porównanie modeli aut w zależności od rodzaju paliwa

Sprawdziliśmy, ile najmniej będzie nas kosztować polisa OC dla pojazdu z silnikiem diesla. Na bazie wyników z kalkulatora Mubi (wrzesień 2019) najtańszą polisę uzyskał model Smart fortwo, bo 265 zł. Kolejno równie atrakcyjne oferty otrzymały auta: Opel Corsa, Fiat Punto i Toyota Auris.

Z kolei modele z napędem benzynowym otrzymały jeszcze atrakcyjniejsze oferty ubezpieczenia. Cenę 250 zł wygenerowano dla kilku pojazdów: Fiat 126, Fiat Seicento, Renault Clio oraz Daewoo Matiz.

Na bazie powyższych informacji można stwierdzić, że generalnie auta napędzane benzyną są porównywalne cenowo w kwestii opłat, związanych z obowiązkowym ubezpieczeniem do diesli. Jednak najtańsze oferty ubezpieczenia otrzymają właściciele diesli (konkretne modele pojazdów). Rodzaj napędu nie jest to jedynym czynnikiem, branym pod uwagę przez ubezpieczyciela przy wyliczaniu składki. Jak wiemy, towarzystwo analizuje wiek właściciela oraz jego samochodu, doświadczenie i liczbę szkód popełnioną w przeszłości, pojemność silnika, miasto, w którym mieszka właściciel i wiele innych aspektów.

Podsumowując, mając auto z napędem diesla możemy się spodziewać niewielkiej różnicy w cenie OC, porównując to z silnikiem benzynowym. Kwota ta nie jest na tyle istotna, żeby znacznie wpływała na koszt składki. Zdecydowanie więcej zaoszczędzimy na spalaniu i eksploatacji swojego auta, porównując je do tych, napędzanych benzyną. Z drugiej strony, właściciele diesla muszą liczyć się z droższymi naprawami i częstszą awaryjnością swoich pojazdów.

Mając nowy model diesla, nie powinniśmy się martwić o negatywny wpływ na środowisko. Producenci dbają o ograniczenie emisji spalin przez zastosowanie odpowiednich układów filtrujących. Nowoczesne modele niwelują też hałas, do tej pory jednoznacznie kojarzący się z dieslami.

Komentarze