Czyszczenie po pożarze - jak zrobić to profesjonalnie?

PożarPożar to ogromne nieszczęście, które dotyka bardzo wiele osób. Warto pamiętać, że niszczycielskie działanie ognia i dymu przynosi nie tylko straty materialne, jest zagrożeniem dla ludzi, ale także uwalnia niebezpieczne substancje.

Z danych Państwowej Straży Pożarnej wynika, że rocznie wybucha w Polsce około 126 tys. pożarów, w tym około 300 dużych i bardzo dużych (źródło: https://www.straz.gov.pl/panstwowa_straz_pozarna/2017). Takie zdarzenia w domu lub mieszkaniu to przede wszystkim zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia. Oczywiście nie można zapomnieć także o dużych stratach materialnych, ale to niejedyny problem, który pojawia się w wyniku działania ognia i dymu.

Pożar to nie tylko straty materialne!

Po ugaszeniu pożaru wydaje się, że największe zagrożenie zostało opanowane i problem został rozwiązany. Niestety, czasami ogrom zniszczeń może przyprawić o ból głowy właściciela nieruchomości. Pół biedy, jeśli mieszkanie czy dom zostały ubezpieczone od pożaru. Wtedy można liczyć przynajmniej na rekompensatę od ubezpieczyciela.

Wraz z odjazdem strażaków nie kończą się problemy związane z pożarem. Trzeba pozbyć się zniszczonego wyposażenia. Jednak pożar to nie tylko straty materialne. Pozostaje m.in. uciążliwy zapach spalenizny, którego bardzo trudno się pozbyć. To jednak nie wszystko. Działanie ognia uwalnia niebezpieczne substancje chemiczne (np. tlenki siarki i węgla). Część z nich jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Dlatego najlepiej do czyszczenia pomieszczeń po pożarze zatrudnić wyspecjalizowaną firmę (np. Profesjonalne Ozonowanie - https://profesjonalneozonowanie.pl/uslugi/czyszczenie-po-pozarze).

Jak przeprowadza się czyszczenie po pożarze?

Zwykle wyspecjalizowane firmy zapewniają kompleksową obsługę w zakresie czyszczenia, sprzątania i usuwania niebezpiecznych substancji po pożarze. Działania zaczynają się przede wszystkim od pełnego oddymiania pomieszczeń. Potem fachowcy przystępują do usunięcia i dezaktywacji szkodliwych substancji, które powstały w wyniku pożaru. Konieczne jest również usunięcie sadzy, która osiada na ścianach i suficie, a nierzadko także trzeba zerwać tynki. Jeśli jakieś sprzęty i mienie ocalało po pożarze, muszą przejść proces dokładnego czyszczenia, podobnie jak wnętrza urządzeń elektrycznych. Dokonywana jest również dezynfekcja i czyszczenie wentylacji. Do tego wyspecjalizowana firma jest w stanie sprawdzić, jaka jest wilgotność ścian po akcji gaśniczej, a potem osuszy je i zabezpieczy przed powstawaniem grzyba.

Dlaczego warto dodatkowo ozonować pomieszczenie?

Warto sprawdzić, czy wybrana do czyszczenia po pożarze firma zapewnia także usługi ozonowania. Dlaczego? Ważnym etapem sprzątania po pożarze jest usuwanie zapachu spalenizny. Jego skuteczne wyeliminowanie nie jest wcale łatwe. Obok dezynfekcji to właśnie ozonowanie daje niemal stuprocentową skuteczność usunięcia nieprzyjemnego zapachu spalenizny. Do tego ozonowanie eliminuje także szkodliwe bakterie, wirusy i niszczy grzyby.

Czyszczenie po pożarze to trudne zadanie, dlatego warto powierzyć je fachowcom. Ich działanie to gwarancja, że pomieszczenia uszkodzone przez żywioł zostaną doprowadzone do stanu używalności, a do tego wszystkie potencjalne zagrożenia zostaną skutecznie usunięte.

Ocena: 5.0

Komentarze