Dobry prawnik, czyli kto?

Prawnik"Ignorantia iuris nocet" - głosi łacińska maksyma, która - choć sięga starożytnego prawa rzymskiego - chyba nigdy nie straci na aktualności. Rzeczywiście bowiem "nieznajomość prawa szkodzi", dlatego - jeżeli sami go nie znamy - zawsze warto mieć w zanadrzu kogoś, kto nas z nim w razie potrzeby zaznajomi. Innymi słowy: zawsze warto mieć w zanadrzu ofertę dobrego prawnika, a nawet kilku. Aby tak się jednak stało, wpierw należy wiedzieć, jak tych dobrych ofert szukać.

Dobry, czyli renomowany

Podobnie jak w innych branżach, oferty z branży prawnej należy rozpatrywać pod kątem opinii innych klientów, a zwłaszcza tych, którym możemy zaufać. Zapytajmy więc członków rodziny, przyjaciół lub współpracowników, czy nie korzystali kiedyś z jakichś sprawdzonych usług prawniczych. Jeżeli nie, przejrzyjmy rankingi kancelarii prawniczych w polskiej prasie lub w Internecie.

Uwaga: należy pamiętać, że są prawnicy specjalizujący się w jakichś sprawach (np. karnych) i prawnicy o bardziej ogólnym nastawieniu. Wybór oferty powinien być więc uzależniony od naszych potrzeb.

Doświadczenie czy niska cena?

Częstym błędem, który popełniają klienci poszukujący usług prawniczych, jest kierowanie się wyłącznie ceną. Cena to ważne kryterium, owszem, ale nie może być to kryterium jedyne. W tej branży jest bowiem tak, że koszty współpracy odpowiadają doświadczeniu, a to właśnie doświadczenie zwiększa szanse na wygranie danej sprawy.

Oczywiście z drugiej strony - jako że klient jest jedną ze stron umowy - cenę zawsze można negocjować, można starać się o różne rabaty, a także - co umożliwia wiele kancelarii prawniczych - można starać się o skorzystanie z wielu darmowych usług dodatkowych, takich jak np. udział w szkoleniach prawnych.

Uwaga: opłaty za usługi prawnicze są rozliczane w zależności od tego, na jaką formę współpracy się zdecydujemy. Opłata może być więc:

 • uzależniona od czasu pracy prawnika (i wtedy płacimy za każdą godzinę pracy nad naszym zleceniem);
 • uzależniona od wykonania naszego zlecenia (i wtedy już od początku wiemy, ile wyniesie nas współpraca z kancelarią);
 • stała (co jest systemem opłat przy stałej obsłudze prawnej).

System rozliczeń związany jest też z rodzajem umowy, którą będziemy musieli podpisać, a może to być:

 • umowa o dzieło;
 • umowa-zlecenie;
 • umowa stała.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Poza doświadczeniem, czyli poza ilością przeprowadzonych spraw, wiedzą merytoryczną itp., warto też zwrócić uwagę na to:

 • Czy dany prawnik będzie potrafił zrozumieć nasze potrzeby i wymagania, które przed nim stawiamy?
 • Czy będzie dostatecznie zaangażowany w naszą sprawę?
 • Czy będzie dotrzymywał wyznaczonych terminów?
 • Czy będziemy potrafili się z nim dogadać (jest to - wbrew pozorom - bardzo ważne!)?
 • Czy - jeżeli interesuje nas stała obsługa prawna - będzie znał dostatecznie naszą branżę?
 • Czy - w razie potrzeby - będzie świadczył fachowe doradztwo?

Oczywiście trudno to wszystko ocenić wyłącznie na podstawie oferty czy opinii innych, dlatego warto umówić się również na rozmowę osobistą - wtedy możemy bowiem o wszystko dopytać, ocenić pierwsze wrażenie i ogólnie - zweryfikować informacje, które znaleźliśmy na temat tego prawnika np. w Internecie.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą www.kancelaria-walterowicz.pl specjalizującej się w doradztwie podatkowym i prawnym z siedzibą w Poznaniu.

Ocena: 5.0Komentarze