Gdzie znajdzie pracę grafik komputerowy?

Gdzie znajdzie pracę grafik komputerowy?Wykorzystanie komputera w pracy jest dziś codziennością. Zwłaszcza w branży kreatywnej wykorzystującej możliwości nowych mediów jest to najbardziej nieodłączny element codziennego funkcjonowania. To właśnie tutaj znajdują zatrudnienie graficy komputerowi, którzy odpowiedzialni są za projekty grafik.

Wykonując je na komputerze otrzymujemy niezwykle precyzyjne efekty, które następnie można dowolnie modyfikować i powielać, nie tracąc na jakości (to zasługa wysokiej rozdzielczości projektów graficznych). Jednak czy rynek pracy wykazuje zainteresowanie tą specjalizacją zawodową? Gdzie szukać pracy jako grafik komputerowy? O tym poniżej.

Kim jest grafik komputerowy?

W dużym zespole kreatywnym zatrudnionych jest wielu grafików, jednak w takim wypadku stosuje się hierarchię ważności stanowisk (od młodszego do głównego grafika). Na rynku pracy istnieją pewne podziały, nawet jeśli chodzi o charakter zadań jakie wykonuje grafik komputerowy. Jego obowiązki mogą być zogniskowane na twórczość:

 • Reklamową (grafiki związane z promocja i reklama, jak np. billboardy, plakaty, banery),
 • Informacyjną (wszystko to co jest dla klienta nośnikiem informacji np. ulotki, opakowania, etykiety itp.),
 • Artystyczną (są to przede wszystkim obrazy, grafiki i plakaty artystyczne).

Będąc grafikiem można podejmować się bardzo wielu różnorodnych zadań - od tworzenia grafiki, przez projekt logo, aż po skład tekstu. Gdzie w takim razie może pracować grafik?

Różnorodność

Plusem wykonywania zawodu grafika jest fakt, że osoba posiadająca takie umiejętności jest potrzebna w bardzo wielu firmach, niekoniecznie o profilu reklamowym. Zdarza się bowiem, że otrzymują oni prace także w środowisku naukowym, technicznym oraz oczywiście w branży rozrywkowej. Mamy więc tu całkiem spore spektrum wyboru, które już dawno wykroczyło poza media popularne, jak gazety czy TV. Z racji tego, że codziennie (np. idąc do sklepu) musimy stykać się z wynikami pracy grafików, możemy łatwiej zrozumieć, jak ważną i różnorodną prace oni wykonują. Pracodawcami są tu w równym stopniu prywatni zleceniodawcy jak i firmy państwowe. Oczywistym jednak jest, że branża reklamowa zajmuje największą część tego rynku.

Co i jak?

Praca grafika komputerowego jest o tyle specyficzna, ponieważ jego głównym narzędziem jest komputer. Z tego względu otrzymuje on dużą swobodę, ze względu na mobilność swojego laptopa. Nic więc dziwnego, że spory odsetek grafiką pracuje zdalnie, wykonując swoje zadania we własnym domu i w czasie, który najbardziej im odpowiada. Z tą formą zatrudnienia wiąże się jeszcze jedna rzecz, gdyż osoby te mogą być zatrudnione na etacie lub pracować jako freelancer, samodzielnie zdobywając zlecenia i realizując je bez pośredników.

Najczęstszymi miejscami, gdzie grafik może znaleźć zatrudnienie (zaraz obok agencji reklamowych) są:

 • Dział marketingu danego przedsiębiorstwa,
 • Studia grafiki komputerowej,
 • Wydawnictwa,
 • Zakłady zajmujące się poligrafią,
 • Firmy chcące wypromować swój nowy produkt,
 • Budownictwo,
 • Architektura,
 • Projektowanie wnętrz,
 • Sklepy internetowe.

Autor: www.dlagrafika.eu.

Ocena: 5.0

Komentarze

ARI
Ja znalazłem pracę w pirells innovative, zaczynałem od innego stanowiska, ale tak spodobała mi sie praca tego działu, że się przekfalifikowa łem i robię to co lubię ;) Polecam