Ile zarabia opiekunka osób starszych za granicą?

Opiekunka osób starszych za granicąOd 90 do nawet 235 tysięcy złotych może zarobić opiekunka osób starszych za granicą. Gdzie i ile konkretnie?

To praca ciężka i wymagająca. Dla wielu jednak jest szansą na lepsze zarobki.

Nie w Polsce oczywiście, ale za granicą. Szczególnie popularnymi kierunkami wyjazdu są Niemcy i Wielka Brytania. Na ile może liczyć opiekunka w tych i innych krajach?

W Polsce bardzo słabo

Zanim przejdziemy do prawdziwych pieniędzy, rzućmy okiem na płace opiekunek w Polsce. Według serwisu wynagrodzenia.pl połowa osób zatrudnionych na tym stanowisku zarabia mniej niż 2,1 tys. zł brutto. W jednej czwartej przypadków płaca jest niższa od 1,8 tys. zł. Czy to wystarczające wynagrodzenie za tę ciężką pracę? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

Niskie płace to jedna z przyczyn, dla których wykwalifikowani pracownicy z tej branży wyjeżdżają za granicę. Na zachodzie są w stanie zarobić znacznie więcej niż w Polsce i to pomimo wyższych kosztów życia.

W Wielkiej Brytanii płace opiekunek nie należą do najwyższych w porównaniu z ogółem pracujących. Mimo to ich średnie wynagrodzenie wynosi 6,69 funta na godzinę (to dane serwisu payscale.com). Niektóre opiekunki osób starszych mogą liczyć nawet na 17 tysięcy funtów rocznie. W przeliczeniu na złote to 90 tys. zł.

Bawarczycy najchojniejsi

W Niemczech, gdzie wyjeżdża wiele opiekunek, wynagrodzenia są wyższe. We wschodnich landach osoba na tym stanowisku może liczyć mniej więcej na 2 tys. euro miesięcznie. Najmniej w Saksonii (1,9 tys.), nieco więcej w Berlinie (2,1 tys. zł). To jednak kwoty brutto, od których odjąć trzeba wysokie przecież niemieckie podatki i składki.

W bogatszych landach zachodnich płace są wyższe. W Bawarii i Nadrenii Północnej-Westfalii średnia wynosi 2,3 tys. euro miesięcznie. Podobnie jest w Badenii-Wirtembergii. W przeliczeniu na złote to około 115 tysięcy rocznie.

Szwajcarski raj finansowy

Nie tylko starzejące się Niemcy szukają opiekunek osób starszych. Także w innych krajach niemieckojęzycznych znaleźć można podobne zatrudnienie. W Austrii osoba pracująca na pełnym etacie dna tym stanowisko dostaje 23,5 tysiąca euro rocznie brutto. To około 100 tys. złotych.

Także w Szwajcarii płace są o rząd wielkości wyższe niż u nas. Opiekunka pracująca na pełny etat otrzymuje aż 67 tysięcy franków na rok. To 234 tys. zł! Gdyby zatrudniła się na pół etatu, mogłaby liczyć na około 25 tysięcy franków rocznie.

To i tak się opłaca

Ale uwaga: nie ma się czym emocjonować. Wszystkie te średnie i przykłady dotyczą osób zatrudnionych bezpośrednio u pracodawców brytyjskich, niemieckich czy austriackich. Polskie opiekunki osób starszych znajdują pracę przez pośredników. Co oznacza, że ich płace są zdecydowanie niższe. W Niemczech to około tysiąca euro miesięcznie netto.

Co nie oznacza, że taka praca się nie opłaca. Przeciwnie - polskie wynagrodzenie to 500 euro brutto, po odliczeniu składek około 400 euro. Tysiąc euro jest więc kwotą dwa i pół raza większą. Nawet jeśli uwzględnimy wyższe koszty utrzymania, to i tak może się opłacać.

Komentarze

Kawaii
Każda szkoła ma inną ofertę, więc to od nas zależy co chcemy w życiu robić. Ja że chciałam zostać opiekunką seniora to wybrałam się do Studium Pracowników Medycznych i Społecznych. Była to świetna decyzja, bo szkoła oferuje wysoki poziom nauczania, praktyki za granicą, tytuł technika w swoim zawodzie, dyplom Europass uznawany w całej Unii Europejskiej oraz możliwość podniesienia kwalifikacji.
Samanta
Heh, no rożnie to bywa z tym. Zależy jaka oferta się trafi, na Dobrej Szteli jest mnóstwo fajnych...
Kaja
Na dobrej szteli są ogłoszenia za nawet 1600e za miesiąc wiec da się nieźle zarobić tylko trzeba wiedzieć gdzie tego szukać :)
Monika
Ja wyjechalam z Dobra Sztela w zeszlym roku, spoko warunki i fajne pieniadze. No i najlepsze ze w te kilka miesiecy zarobilam na samochod...Gene ralnie dla kogos kto lubi wyzwania to fajna praca:)
Weronika
Za taką pracę powinno się dużo więcej płacić, to jest mega odpowiedzialna fucha i trzeba umieć się odnaleźć w takiej pracy. Moja siostra jest właśnie taką opiekunką to dobrze wiem, jak to wygląda ;) Ona wyjeżdża z agencją Medipe i wiem, że mają tam duże premie za święta np.
Ewa
Wyjechałam do pracy do Niemiec rok temu. Wybrałam agencję Pflegehelden, poleciła mi ją koleżanka, i nie żałuję. Czuję się bezpieczniej, mam kontakt z koordynatorem, dobre wynagrodzenie, a poza tym na wstępie zaproponowali mi przejście z umowy na czarno na legal :)