Inwestycje fotowoltaiczne coraz bardziej popularne

Inwestycje fotowoltaicznePanele fotowoltaiczne zyskują na popularności. Inwestorzy szukając alternatywnych źródeł energii do swoich domów, coraz częściej decydują się właśnie na systemy oparte na działaniu fotowoltaiki.

Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne

Panele fotowoltaiczne są bardzo podobne do kolektorów słonecznych i dlatego często je z nimi mylimy. Trzeba jednak pamiętać, że ich działanie jest zupełnie inne. Kolektory zbierają światło słoneczne do podgrzewania wody, dlatego można je wykorzystać m.in. do ogrzewania domu. Panele fotowoltaiczne to natomiast alternatywne źródło energii elektrycznej. Choć oba urządzenia coraz częściej pojawiają się na dachach polskich domów, ich zasady i cel działania są zupełnie inne.

Fotowoltaika pozwala na przekształcanie światła słonecznego w energię elektryczną. We wnętrzu panelu zainstalowanego najczęściej na dachu (jest to miejsce położone najbliżej promieni słonecznych i najbardziej na nie wystawione) znajduje się wiele połączonych szeregowo lub równolegle fotoogniw zawierających krzem krystaliczny. Po ich naświetleniu między górną a dolną warstwą każdego ogniwa powstaje napięcie elektryczne o mocy od 2 do 4 W.

Domowa elektrownia? To proste!

Wykorzystanie energii wytworzonej przez fotoogniwa do użytku domowego możliwe jest dzięki inwerterowi. To właśnie on przetwarza prąd stały powstały w panelu fotowoltaicznym na prąd zmienny o częstotliwości 50 Hz. Dzięki temu możemy energię z własnego źródła wykorzystywać nie tylko do bezpośredniego zasilania urządzeń, ale także jako zasilanie odbiorników prądu przemiennego.

Domowa elektrownia oparta na panelach fotowoltaicznych umożliwia również przechowywanie energii elektrycznej w bateriach akumulatorów. Wyposażone są one w regulatory, które automatycznie przerywają ładowanie po napełnieniu urządzenia. Chronią je także przed całkowitym rozładowaniem - gdy poziom zmagazynowanej energii znacznie spada, odcinają jej przepływ do podłączonych do akumulatora odbiorników prądu.

Popularność odnawialnych źródeł energii rośnie

W Niemczech, które leżą w tej samej strefie klimatycznej co Polska, panele fotowoltaiczne wśród prywatnych inwestorów są bardzo popularne. W naszym kraju dopiero od niedawna przykłada się większą wagę do alternatywnych źródeł energii również w gospodarstwach domowych. Na popularność własnych, ekologicznych źródeł energii wpływa m.in. wzrost ich efektywności oraz powoli, ale jednak, malejące ceny urządzeń.

Wiele osób obawia się, że nasz klimat nie pozwala na pozyskanie odpowiedniej ilości światła słonecznego. I rzeczywiście, w krajach o większym nasłonecznieniu, inwestycje w panele fotowoltaiczne zwracają się szybciej. Jest na to jednak rozwiązanie i dla naszego klimatu - najlepiej połączyć fotowoltaikę z małą przydomową elektrownią wiatrową. Można wtedy korzystać jednocześnie z dwóch odnawialnych źródeł: w dni, kiedy jest słonecznie - z energii wytwarzanej ze światła słonecznego, a nocą i w dni pochmurne - z tej pozyskiwanej z wiatru.

Autor: http://domzone.pl.

Komentarze