Jak napisać CV? Zasady poprawnego pisania CV

Dobre, profesjonalne CVJak pisać CV - Curriculum Vitae? Curriculum Vitae jest sposobem na przedstawienie przyszłemu pracodawcy swoich umiejętności, doświadczenia zawodowego oraz osiągnięć. Głównym celem CV jest wywarcie dobrego pierwszego wrażenia na osobie rekrutującej, a co za tym idzie otrzymanie zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną w siedzibie firmy.

Wbrew pozorom pisanie skutecznego CV nie jest wcale takie łatwe, należy stosować się do kilku najważniejszych reguł.

Zasady poprawnego pisania CV

Wybierając szablon, w szczególności zwróćmy uwagę na to, aby był on podzielony na przejrzyste sekcje. Informacje powinny być pogrupowane w sposób czytelny dla osoby czytającej. Najczęściej spotykaną formą jest wyodrębnienie danych osobowych po lewej stronie arkusza, w formie listwy. Pozostałe dane zostają podzielone na: wykształcenie, doświadczenie zawodowe, zainteresowania i/lub nasze dodatkowe atuty. W kwestii dat należy stosować spójną chronologię, czyli w całym dokumencie powinny być one ułożone w ten sam sposób. Przyjęło się, że wydarzanie układa się od aktualnego do tych najwcześniejszego. Pozwala to w szybki sposób zapoznać się, przykładowo z ostatnimi latami Naszej kariery zawodowej.

Pisanie CV - formatowanie strony i czcionki

Niezależnie od tego jaki styl pisania wybierzesz, jednym z najważniejszych elementów dobrego i skutecznego CV jest odpowiednie sformatowanie strony i czcionki. Odpowiednio sformatowany dokument zwraca większą uwagę osoby rekrutującej, niż tekst napisany w sposób niechlujny i chaotyczny. Przed rozpoczęciem pisania należy ustawić marginesy na 2,5 centymetra z każdej strony. Następnym krokiem będzie zmiana czcionki na Arial lub Calibri. Standardowa czcionka Times New Roman jest do przyjęcia, ale czytanie jej może powodować zmęczenie oczu, dlatego sugeruje się zmianę jej na czcionkę bezszeryfową (końcówki znaków są proste, bez ogonków).

Odpowiednie ustawienie wielkości czcionki oraz pogrubienie tekstu w odpowiednich miejscach spowoduje zwrócenie uwagi osoby rekrutującej i wychwycenie najważniejszych atutów kandydata. Szybką możliwość przejrzenie i przeczytanie CV uzyskamy poprzez zastosowanie odpowiednich przerw pomiędzy poszczególnymi działami. Do napisania standardowego CV należy używać białego tła i czarnej czcionki, aczkolwiek, w przypadku kiedy kandydat ubiega się o kreatywne stanowisko typu grafik, zaleca się zmianę szaty graficznej na bardziej unikalną. Optymalna długość CV wynosi jedną stronę A4.

Pisanie CV - kolejność danych

Na samym początku CV, powinien znajdować się nagłówek, zawierający imię, nazwisko, adres, numer telefonu oraz adres mailowy. Wyróżnienie imienia i nazwiska poprzez użycie pogrubionej i większej czcionki jest dobrym nawykiem, mogącym wyróżnić kandydata spośród pozostałych CV. Następnym elementem CV jest lista poprzednich miejsc pracy. Historia zatrudnienia powinna być sporządzona od najnowszych do najstarszych. Powinna zawierać nazwę firmy, miasto, w którym firma się znajduje, stanowisko, sprawowane obowiązki oraz okres zatrudnienia. Należy również sporządzić listę osiągnięć lub zadań wykonywanych na danym stanowisku.

Kolejnym elementem CV jest przebieg dotychczasowej edukacji. Należy wymienić tylko szkoły i uczelnie, które są wymagane na dane stanowisko oraz zabronione jest podawanie szkół podstawowych i gimnazjów. W opisie każdej szkoły należy umieścić nazwę i miasto szkoły oraz uzyskany tytuł zawodowy. Ostatnim elementem CV są dodatkowe umiejętności oraz zainteresowania. Należy tam wymienić wszystkie kwalifikacje mogące mieć wpływ na stanowisko, na które aplikuje kandydat. Przykładem takich kompetencji może być posiadanie prawa jazdy, umiejętność obsługi komputera czy znajomość języków obcych. W przypadku języków obcych należy podać stopień zaawansowania w mowie i piśmie. Nietypowe zainteresowania mogą również zwrócić uwagę osoby rekrutującej i w rezultacie kandydat może otrzymać zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną.

Zdjęcie do CV

Jak napisać dobre CVCoraz częściej jest wręcz wymagane wysyłanie CV ze zdjęciem. Pracodawcy w tej sytuacji łatwiej jest przypisać konkretne cechy danej osobie. Ponadto, zapraszając na rozmowę kwalifikacyjną ma świadomość tego, z kim będzie ją przeprowadzać. Fotografia w CV nie musi być klasycznym zdjęciem legitymacyjnym jak to było dotychczas. Istotne jest, aby było na nim jasno widać, że to właśnie my ubiegamy się o to stanowisko. Dlatego też zdjęcia grupowe z miejsca odpadają. Warto wykazać się kreatywnością i wybrać oryginalne, nie szablonowe zdjęcie.

Odpuśćmy sobie jednak te, na których jesteśmy na wakacjach w stroju kąpielowym czy pijemy drinka. Zdjęcie ma zachęcić do poznania Nas, wywołać pozytywne wrażenie a nie uświadamiać, jakie koktajle preferujemy. Dodatkowo odpadają zdjęcia w okularach przeciwsłonecznych czy kapeluszach zakrywających pół twarzy. Fotografia powinna być aktualna. Wybierzmy taką, na której się uśmiechamy - zostaniemy cieplej odebrani.

Ostatnia praca

Ostatnie wyszczególnione przez Nas stanowisko pracy w CV będzie głównym tematem rozmowy kwalifikacyjnej. Warto, więc poświęcić mu trochę więcej miejsca i uwzględnić przy jego opisywaniu więcej szczegółów. Zaleca się, aby po krótce opisać przebieg ostatnich miesięcy pracy. Można tu wyszczególnić swoje osiągnięcia zawodowe, np. realizację założonego planu na wysokim poziomie czy szybki awans lub pozyskane wyróżnienia i nagrody. Dzięki tej informacji damy do zrozumienia przyszłemu pracodawcy, że powierzone nam obowiązki wykonujemy z zaangażowaniem.

Szata graficzna

Korzystając z gotowego szablonu mamy gwarancję tego, że nasze CV będzie wyglądać tak jak u 90% pozostałych kandydatów. Warto, więc sprawić, aby to właśnie nasze przykuło uwagę na dłużej. Tu technika jest dowolna. Sami możemy zamieścić w dokumencie jakąś grafikę czy tło. Należy jednak zachować umiar. Nasz życiorys nie wypadnie dobrze, jeżeli będzie nieczytelny a grafika nie będzie miała żadnego odzwierciedlenia w treści. Czasem wystarczą detale jak dodatnie wykresu czy ramy wokół sekcji tematycznych, aby nasze CV zyskało niepowtarzalny akcent.

Zainteresowania w CV

Ten etap CV w 99% przypadków składa się z wypunktowania, np.:
Interesuję się:

  • podróżami,
  • muzyką,
  • książką
  • itd., itd.…

Czyli dokładnie tym samym... co pozostali kandydaci. Przyszłemu pracodawcy nie mówi to absolutnie nic. Zupełnie inaczej brzmiałoby to, jeżeli spersonalizujemy tę treść. Może się okazać, że mamy niecodzienne hobby lub osiągamy sukcesy sportowe albo uwielbiamy czytać średniowieczną poezję angielską. Są to niecodzienne zainteresowania, które pozwolą nam się wyróżnić spośród innych kartek papieru na biurku przyszłego pracodawcy. Nie bójmy się więc o tym wspomnieć, jest to nasza zaleta.

Przymierzając się do napisania CV zaplanujmy to tak, aby jak najbardziej odzwierciedlało to Naszą osobowość. Każdy z Nas jest inny, każdy indywidualny i niepowtarzalny. Kreując dokument aplikacyjny sprawmy, aby ten również taki właśnie był.

Komentarze

Ignacy
Życiorys, który zwróci uwagę rekrutera, to połowa sukcesu!
Utwórz CV, które zmieni Twoją pozycję startową w każdej rekrutacji.
Specjalizujemy się w brandingu wizerunku, adaptując Twoje CV lub tworząc dla Ciebie personalne strony internetowe. Zaufaj specjalistom w dziedzinie budowania wizerunku.
Zapraszamy na ignacyszukaprac y.pl
Alfred
Teraz te CV są tak wymyślne, że na prawdę trzeba się postarać, by zrobić coś takiego by rekruter zwrócił na nas uwagę ;) Bardzo mnie cieszy, że są takie strony jak np. SzybkieCV, które nam trochę pomagają w tworzeniu swojej "wizytówki" ;). A tak na prawdę jest :D Polecam zajrzeć i zobaczyć jakie to proste ;)
Agata
Zdecydowanie dobre CV to klucz do sukcesu - w jakimś stopniu oczywiście ;). Fajnie się trochę postarać by wyglądało to nieźle ;). Polecam,skorzys tać z kreatora np. SzybkieCV gdzie jest super duży wybór szablonów, wersja premium jest taniutka, a warto zainwestować, bo mało kto kupuje i nasze cv nie będzie pospolite ;)