Profesjonalne, nowoczesne CV - siedem złotych rad

Jak napisać profesjonalne CV?Curriculum vitae to nasza wizytówka dla firmy, to nasz życiorys zawodowy. Jego wygląd i treść decyduje o tym, czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Co zrobić, by nasz życiorys zainteresował potencjalnego pracodawcę? Oto kilka niezbędnych wskazówek, które pomogą stworzyć dokument idealny.

Bo forma jest ważna!

CV powinno być zwarte i przejrzyste. Pamiętajmy, by w pliku używać wyłącznie jednej czcionki, np. Calibri, Arial lub Times New Roman. Rozmiar czcionki powinien być jednakowy dla tych samych punktów i podpunktów. Dokument nie powinien mieć zbyt wielu stron. Najlepiej, żeby składał się z 1-2 stron przy mniejszym doświadczeniu i maksymalnie 3 przy większym.

Jeśli do napisania życiorysu zasiadamy po raz pierwszy i nie jesteśmy pewni, jak to zrobić, skorzystajmy z gotowych formularzy, które znajdziemy w internecie. Obejrzyjmy przykładowe życiorysy, być może coś nas zainspiruje. Wybierzmy wzór, który najbardziej się nam podoba.

Treść w CV

Zasada "im więcej, tym lepiej" z pewnością się tu nie sprawdzi. Przeanalizujmy najpierw wymagania stawiane na stanowisku, którym jesteśmy zainteresowani i wpiszmy tylko doświadczenie związane bezpośrednio lub pośrednio z daną branżą. Jeśli chcemy zatrudnić się w biurze, wakacyjna praca np. na zmywaku nie będzie zbyt istotna.

Kandydat, który dopiero zakończył edukację i nie ma zbyt dużego doświadczenia zawodowego, może wymienić wszelkie staże i praktyki. Być może zajmujemy się czymś w formie wolontariatu lub działamy w lokalnej organizacji pozarządowej? To też będzie dodatkowym atutem.

Daty i adresy

Bezwzględnie należy przestrzegać chronologicznej kolejności. Zarówno ukończone szkoły jak i pracę wypisujemy od najbardziej aktualnej do najstarszej. Nie zapomnijmy przy każdym miejscu nauki i pracy wskazać daty (miesiąc i rok) rozpoczęcia i zakończenia. Jeśli nadal pracujemy w danej firmie, podajemy jedynie czas, od kiedy jesteśmy tam zatrudnieni. Tak samo postępujemy, jeżeli nadal się uczymy.

Niezwykle istotne są też dane pracodawców. Zwróćmy uwagę na to, by nazwy i adresy były prawidłowe. Także nasz aktualny numer telefonu jest bardzo istotny, aby zainteresowany pracodawca mógł się z nami skontaktować. Jeśli wysyłamy CV ze skrzynki mailowej, lepiej żeby nie miała ona adresu w stylu czarnamamba @...pl, ale raczej imię.nazwisko @...pl.

Zdjęcie do CV

Jeśli wygląd zewnętrzny nie ma istotnego znaczenia dla procesu rekrutacyjnego, (nie aplikujemy na stanowisko np. hostessy), zdjęcie nie jest obowiązkowe. Jeśli jednak posiadamy zdjęcie dobrej jakości, warto je wkleić. Osoba czytająca CV łatwiej nas sobie wyobrazi i skojarzy. Najlepiej prezentują się zdjęcia wykonywane do dokumentów (dowodu osobistego, paszportu, legitymacji, dyplomu itp.).

Pracownicy działów HR skarżą się, że kandydaci często przysyłają zdjęcia wykonane np. w ogródku piwnym czy fotki z wakacji. Świadczy to o nonszalancji danej osoby. Zdarzają się też zdjęcia wykonane np. kamerką internetową. W przypadku kiepskiej fotografii, lepiej nie wstawiajmy jej wcale.

Tylko prawda

Piszmy w biografii wyłącznie prawdziwe informacje. Kłamstwo czy zbytnie przeinaczanie faktów prędzej czy później i tak wyjdzie na jaw. Gdy w formularzu podamy, że znamy perfekcyjnie język obcy, pracodawca może sprawdzić nasze umiejętności już podczas pierwszej rozmowy. Z reguły dane, takie jak ukończona szkoła, doświadczenie zawodowe, kursy i certyfikaty, będziemy musieli później potwierdzić odpowiednimi dokumentami (dyplom, świadectwo pracy itd.).

Uwaga na błędy

To, co najbardziej razi w dokumentach aplikacyjnych, to błędy ortograficzne i literówki. Świadczą one o naszej niedbałości i lenistwie. Nie polegajmy wyłącznie na automatycznym sprawdzaniu pisowni w programach komputerowych. Przed wysłaniem pliku jeszcze raz dokładnie i uważnie go przeczytajmy. Jeżeli ortografia i gramatyka nie są naszą mocną stroną, poprośmy o pomoc inną osobę, która przejrzy nasze CV.

Doradztwo zawodowe

Gdy nadal nie wiemy, jak zabrać się za pisanie, lub kiedy wygląd życiorysu wciąż nas nie zadowala, udajmy się po pomoc do specjalisty. Przy wielu szkołach działają Młodzieżowe Centra Kariery, a przy uczelniach wyższych - Biura Karier. Zarejestrowani w urzędach pracy mogą umówić się z doradcą zawodowym, który podpowie, jak napisać CV lub co w nim zmienić.

Autor: www.praca-cieszyn.pl.

Komentarze