Jak otworzyć gabinet dietetyczny?

Jak otworzyć gabinet dietetyczny?Uznaje się, że dietetyk to jeden z tzw. zawodów przyszłości. Specjaliści tego rodzaju są już coraz częściej poszukiwani w Polsce, wreszcie zaczęliśmy doceniać ich wiedzę i zawodowe kompetencje.

Dietetyk nie zajmuje się tylko pomocą tym, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy. Ten lekarz pomaga wprowadzić system odpowiedniego żywienia alergikom, pacjentom borykającym się z różnego typu chorobami, tym, którzy chcą zmienić swoje nawyki żywieniowe na bardziej zdrowe. Dietetyk współpracuje z dziećmi oraz z pacjentami dorosłymi, bez względu na płeć.

W Polsce zawód ten dopiero zaczyna być powszechny i widać wyraźnie rosnącą tendencję do korzystania z usług tego rodzaju specjalisty. Dodajmy, że w zachodniej Europie do dietetyka już od dawna ustawiają się długie kolejki potrzebujących, tam lekarz o tej specjalizacji jest tak samo popularny jak ortopeda, pediatra czy laryngolog.

Co ciekawe, aby otworzyć gabinet dietetyczny wystarczy założyć jedynie działalność gospodarczą o określonym profilu. Nie trzeba nawet posiadać odpowiedniego wykształcenia bowiem istnieje możliwość zatrudnienia fachowców. Od właściciela gabinetu wymaga się jedynie zalegalizowania tejże firmy. W tej kwestii przydadzą się jednak odpowiednie predyspozycje, na przykład przedsiębiorczość, znajomość podstaw ekonomii oraz księgowości. Osoba, która zakłada firmę powinna być komunikatywna, odporna na stres, powinna umieć działać pod presją czasu i rozwiązywać nieoczekiwane sytuacje. Co więcej, przyda się opanowanie, cierpliwość a przede wszystkim wiara w powodzenie swojego biznesu.

Aby jednak móc pracować jako dietetyk wymagane jest odpowiednie wykształcenie. Zawodowym dietetykiem może zostać osoba, która ukończy szkołę policealną o tym kierunku bądź studia wyższe na poziomie licencjackim lub magisterskim. Jeszcze do niedawna zawód ten można było uzyskać uczęszczając na 2-letnie studium jednak na dzień dzisiejszy działalność placówek edukacyjnych o tym profilu została zawieszona. Aby jeszcze lepiej znać się na swoim fachu pomocne stają się liczne szkolenia i kursy. Pamiętajmy, że dietetyka jest dziedziną, która wciąż się rozwija i warto, by specjalista posiadał najlepszą wiedzę.

Przed przyjęciem pierwszego pacjenta koniecznym staje się wyposażenie gabinetu w odpowiedni sprzęt. Warto pamiętać, że dietetyk może wykonywać samodzielnie podstawowe badania - najczęściej to on dokonuje pomiaru masy ciała, sprawdza ciśnienie. Należy więc zadbać, by miejsce, w którym odbywały się konsultacje było sterylne i przyjazne. Zauważmy również, że ważne jest pierwsze wrażenie a dietetyk ma być odpowiednim motywatorem. Wnętrze gabinetu powinno być więc dostosowane do jego profesji - klasyczne kolory, brak krzykliwych wzorów, wygodne siedziska i najnowszej jakości sprzętu to czynniki, jakie powinny cechować każdy gabinet dietetyczny.

Wyposażenie podstawowe dobrej klasy gabinetu dietetycznego kosztować będzie nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Miesięczne opłaty wyniosą mniej więcej 4 000 złotych - wiele zależy od kosztów wynajmu lokalu, ilości zatrudnionych pracowników czy kosztów zakupu materiałów eksploatacyjnych. Zarobki renomowanego dietetyka mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych więc wyraźnie widać, iż zawód ten jest nie tylko potrzebny, ale i opłacalny.

Autor: www.akademiazdrowegozywienia.com.pl.

Komentarze

Zuzanna
A mnie zastanawia w jaki sposób poradzić sobie z typową papierkową robotą w takiej poradni. Sama planuję za jakiś czas otworzyć własny gabinet dietetyczny, ale jak na razie zbieram potrzebne informacje. Znacie jakiś program do zarządzania klientami, wystawiania faktur i układania grafików pracownikom?
MartynaK
Szpitale, kliniki, przychodnie oraz pediatrzy zaopatrują się w sklepie internetowym https://kredos.pl/ można tu zakupić do gabinetu np.: wagę kolumnową, urządzenia do pomiaru obwodu ciała dziecka, obwodu głowy itp. Wszystkie urządzenia posiadają gwarancje.