Jak stworzyć profesjonalny sklep internetowy?

Jak założyć sklep internetowy?Zakupy w Internecie zyskują coraz większą popularność. To ogromna szansa dla przedsiębiorców, chcących przenieść swój biznes do sieci lub po prostu rozpocząć przygodę z branżą e-commerce.

Co ważne, by stworzyć w pełni funkcjonalny sklep internetowy, nie musisz być ani programistą, ani grafikiem. Sprzedaż możesz rozpocząć w błyskawiczny sposób, nie przejmując się technologicznymi zawiłościami. Wszystko dzięki nowoczesnym platformom e-commerce, jak Sky-Shop.

Jak to zrobić? Poniżej omawiamy tworzenie sklepów internetowych krok po kroku.

Zacznij od formalności przed za założeniem sklepu internetowego

Decydując się na założenie sklepu internetowego, decydujesz się na otworzenie firmy. Oznacza to, że musisz liczyć się z koniecznością założenia działalności gospodarczej.

Współczesne prawo daje również możliwość prowadzenia e-sklepu w ramach działalności nierejestrowanej. Warunkiem, który musisz spełnić, jest uzyskiwanie przychodów nieprzekraczających połowy miesięcznej pensji minimalnej brutto.

Miej jednak na uwadze, że działalność otwiera przed Tobą wiele możliwości. Przede wszystkim dużo łatwiej będzie Ci zawierać umowy z partnerami - hurtowniami, kurierami czy bramkami płatności. Większość tego typu firm chce współpracować tylko z innymi firmami.

Co ważne, wbrew pozorom założenie działalności gospodarczej nie wiąże się z nadmiernym wysiłkiem ani dużymi kosztami. Wszystko sprowadza się do złożenia kilku wniosków, co możesz zrobić przez Internet lub listownie. Dużym ułatwieniem są również różne ulgi na start oraz możliwość starania się o dotację.

Wymyśl nazwę dla sklepu i wykup domenę

Masz już działalność lub zadecydowałeś, że będziesz prowadzić sklep w ramach działalności nierejestrowanej. Pora powołać go do życia!

Zacznij od wymyślenia nazwy - krótkiej, łatwej do zapamiętania i chwytliwej. Dobrze, jeśli będzie się ona kojarzyć z Twoją branżą, jednak nie jest to wymóg konieczny.

Po wymyśleniu nazwy, przychodzi czas na wykupienie domeny, czyli adresu internetowego Twojego przyszłego sklepu.

Produkty do sprzedaży w sklepie internetowym

Najważniejsza kwestia, jaką musisz ustalić na tym etapie, to decyzja, czy będziesz sprzedawać własne produkty, czy nawiążesz współpracę z hurtownią.

Prawdopodobnie jest to dla Ciebie oczywiste. Jeśli jednak decydujesz się na współpracę z zewnętrznymi dostawcami, to właściwy moment, by ustalić warunki i podpisać umowy.

Wybór platformy sklepu internetowego i założenie konta

To właśnie platformy e-commerce, jak Sky-Shop, umożliwiają bardzo szybkie rozpoczęcie sprzedaży w Internecie. Wystarczy, że założysz konto, wprowadzisz niezbędne dane, wgrasz produkty i… możesz sprzedawać!

A co z wyglądem takiego sklepu? Skonfigurujesz go z łatwością, układając elementy na zasadzie "przeciągnij i upuść". W praktyce polega to na tym, że układasz sklep internetowy z kafelków. Możesz oczywiście dowolnie zmieniać kolory i wgrywać własne grafiki, jak np. logo i banery.

Wybierz metody płatności

Szybkie płatności to dziś konieczność w sklepach internetowych. Oferuj płatność kartą, przelewem oraz BLIKiem. Klienci chcą mieć wybór. Zapewni Ci to podpisanie umowy z dostawcą bramki płatności.

Zapewnij swoim klientom również inne możliwości, takie jak płatność za pobraniem czy tradycyjnym przelewem bankowym. Pamiętaj, że nie wszyscy ufają transakcjom internetowym.

Gdy mowa o płatnościach, musimy wspomnieć także o certyfikacie SSL. Pamiętaj o jego wykupieniu - dzięki temu klienci będą mieć pewność, że transakcje w Twoim sklepie są bezpieczne.

Określ formy dostawy i nawiąż współpracę z kurierami

Dostawa pod drzwi, Paczkomaty, a może odbiór osobisty? Opcji jest wiele, a Twoi klienci chcą ich wszystkich. Konieczne będzie więc zawarcie umowy z firmą kurierską.

Na początek radzimy jednak skorzystać z usług brokera kurierskiego. Udostępnia on oferty wielu kurierów w jednym miejscu, bez konieczności wiązania się umową z żadnym z nich.

Warto również uruchomić możliwość dostawy za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Stwórz regulamin sklepu i politykę prywatności

Regulamin sklepu internetowego to jeden z najważniejszych dokumentów, z jakimi będziesz mieć do czynienia w trakcie sprzedaży online. Chroni on zarówno Ciebie, jak i kupujących.

Jeśli nie jesteś prawnikiem, możesz nie zdawać sobie sprawy ze wszystkich niuansów prawnych w sprzedaży internetowej. Dlatego szczerze radzimy zlecić stworzenie takich dokumentów, jak regulamin i polityka prywatności, profesjonalistom.

Podsumowanie

Tworzenie sklepu internetowego może być proste i szybkie. Pamiętaj jednak, że to dopiero początek drogi. Twój sukces zależy przede wszystkim od wyboru branży, a później od przemyślanego marketingu i promocji. Więcej informacji na temat tworzenia sklepów internetowych znajdziesz tutaj: https://blog.sky-shop.pl/tworzenie-sklepow-internetowych. Życzymy powodzenia!

Komentarze