Jak wynająć mieszkanie i nie dać się oszukać?

Jak wynająć mieszkanie i nie dać się oszukać?Szukając mieszkania na wynajem zazwyczaj sugerujemy się ceną, lokalizacją oraz standardem. Ponieważ bardzo trudno znaleźć lokal, który spełniałby wszystkie trzy kryteria, gdy nadarzy się okazja, często bez namysłu podejmujemy decyzję o wynajmie. Wówczas albo cieszymy się zadbanym mieszkaniem w przystępnej cenie, albo zostajemy z niczym.

Każdy, kto choć raz usiłował wynająć mieszkanie wie, że ogłoszenia nie zawsze odzwierciedlają rzeczywistość. Mieszkanie z osobnym wejściem w domu jednorodzinnym czasami okazuje się piwnicą bez okien, dwuosobowy pokój do wynajęcia może oznaczać udostępnienie dwóch kanap w salonie, a nowe wyposażenie w niektórych przypadkach ogranicza się do wymiany starych, nieszczelnych okien.

Najbardziej popularnym procederem jest wynajem mieszkania i próba podnajmowania go innym najemcom. Oszust po kilku miesiącach regularnego opłacania czynszu publikuje ogłoszenie, w którym podaje się jako właściciel. Ponieważ mieszkanie do wynajęcia ma okazyjną cenę, rzadko kto wymaga przedstawienia aktu własności lokalu. Oszust podpisuje umowę najmu i pobiera zaliczkę. W ten sam sposób oszukuje kolejnych zainteresowanych. Niestety takie sytuacje zazwyczaj wychodzą na jaw dopiero wtedy, gdy prawdziwy właściciel - zaniepokojony brakiem opłacanego czynszu - interweniuje, a wynajmujące osoby spotykają się pod drzwiami mieszkania z niepasującymi kluczami.

Większość z nas nie weryfikuje wiarygodności właściciela mieszkania. Aby uniknąć podobnych problemów, powinniśmy poprosić właściciela o dokumenty poświadczające to, że to jego mieszkanie. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że nie zostaniemy oszukani.

Na co zwrócić uwagę oglądając mieszkanie?

Wielu właścicieli podaje w ogłoszeniu tylko część kosztów. Przed podpisaniem umowy upewnijmy się co dokładnie wlicza się w czynsz, np. czy w mieszkaniu są liczniki oraz czy woda jest na ryczałt. Warto dopytać się również o koszty eksploatacyjne oraz rodzaj ogrzewania. Przed podpisaniem umowy trzeba spisać liczniki i ustalić kwestie kaucji. Przed podjęciem ostatecznej decyzji rozejrzyj się czy mieszkanie na wynajem nie ma usterek, które mogłyby utrudniać codzienne funkcjonowanie oraz ukrytych mankamentów, takich jak grzyb na ścianie, cieknący kran czy nieszczelne okna. Istotne będzie również sąsiedztwo, niektórzy ludzie potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Jeżeli chcesz odświeżyć mieszkanie i pomalować ściany, upewnij się, że właściciel nie ma nic przeciwko takim pomysłom. Warto ustalić także kto będzie odpowiedzialny za naprawę usterek oraz kto poniesie za kto koszty.

Ofiarą oszustw padają głównie studenci, którzy na przełomie sierpnia i września zaczynają gorączkowe poszukiwania mieszkania. Wtedy otwiera się najwięcej pseudo agencji nieruchomości, które mają w zanadrzu niezwykle atrakcyjne oferty. Niestety po wizycie w biurze okazuje się, że za dostęp do dokładnego adresu trzeba zapłacić. Co więcej, niekiedy proponowane oferty w ogóle nie istnieją, albo są nieaktualne. Decydując się na współpracę z pośrednikiem najlepiej wybierać duże, renomowane biura, które posiadają dobre opinie i rekomendacje. Każdy agent nieruchomości powinien posiadać licencję wydaną przez Ministra Infrastruktury. Biuro nieruchomości można zweryfikować też w lokalnym stowarzyszeniu pośredników w obrocie nieruchomościami. Pamiętajmy, że prawdziwy pośrednik nie będzie wymagał od nas pieniędzy za udostępnienie adresu mieszkania, którym byliśmy zainteresowani. Wszelkich opłat i prowizji za pomoc w znalezieniu mieszkania dokonuje się dopiero po podpisaniu umowy najmu.

Autor: www.wynajmujemymieszkanie.pl.

Ocena: 5.0Komentarze