Jak zadbać o rozwój intelektualny dziecka?

Rozwój intelektualny dzieckaDziecko - samo z siebie - może przejawiać ciekawość świata i potrzebę jego poznawania. Jednak, co z tego wyniknie w dużym stopniu zależy od rodziców. To oni w pierwszych latach życia malucha są światem, na jaki natrafia. Wiele osób życzy swoim pociechom jak najlepiej, i zależy im również na tym, by mogły w przyszłości w pełni wykorzystać swój potencjał. Jednym z istotnych składników tego potencjału są możliwości intelektualne. Jak opiekunowie dzieci mogą je wspierać?

Zainwestuj w książki dla dzieci

Czytanie maluchowi na głos to doskonały sposób na to, by dziecko w dorosłym życiu nie stroniło od literatury. Książki dla dzieci to ważny segment tego rynku. Na pewno nie będziemy mieć problemu ze znalezieniem takiego typu asortymentu (zarówno w internecie, jak i w księgarniach stacjonarnych).

Dzięki słuchaniu historii - początkowo najlepiej krótszych - malec zacznie rozwijać wyobraźnię, wzbogaci zasób słownictwa, a przede wszystkim: przeżyje fantastyczne przygody lub zwykłe sytuacje, które spotykają bohaterów. Wspólnie spędzony czas na lekturze zamieni się z czasem w lubiany i wyczekiwany przez dzieci rytuał.

Jeżeli nie jesteśmy do końca pewni, co wybrać - postawmy na klasykę. Książki dla dzieci takie, jak "W 80 dni dookoła świata" Juliusza Verne’a albo "Kubuś Puchatek" A. A. Milne, będą dobrym wyborem zarówno dla dziewczynek jak i chłopców.

Wykorzystaj klocki i zabawki

Bogaty zasób słownictwa oraz zdolność do wyobrażania sobie różnych sytuacji to jednak nie wszystko. Ważna jest także spostrzegawczość, logiczne myślenie, zdolność prawidłowego kojarzenia. Naukę podstaw tych umiejętności warto rozpocząć możliwie wcześnie. Dużą pomocą mogą być tu rozliczne zabawki edukacyjne, często w formie klocków. Ich wybór jest obecnie na rynku stosunkowo duży. Często też producenci zaopatrują tego typu wyroby w jasną informację, dla jakiego przedziału wiekowego przeznaczona jest dana zabawka oraz co możemy próbować wyćwiczyć z jej wykorzystaniem.

Skorzystaj z gier i aplikacji edukacyjnych

Kiedy dziecko już trochę podrosło - czyli znajduje się w wieku co najmniej 5-6 lat - możemy śmiało sięgnąć po różnego rodzaju gry oraz aplikacje edukacyjne. Internet jest dobrym źródłem informacji o obecnych możliwościach rynku w tym zakresie. Warto zwrócić uwagę, co szczególnie podoba się maluchowi. Niektóre dzieci od wczesnych lat fascynują się cyferkami i kalkulatorami. Dobrze jest zapewniać dziecku dostęp do takich form gier i aplikacji, które pomogą mu rozwijać te naturalne predyspozycje.

Rozwój intelektualny dziecka

Bądź dobrym wzorem

Wszystkie zabiegi tego typu spełzną jednak prawdopodobnie na niczym, jeżeli dziecko nie będzie obserwować u Ciebie zachowań, które chcesz mu zaszczepić. Jeżeli maluch nie będzie widział Cię (przynajmniej od czasu do czasu) z książką w ręku, jeżeli nie pokażesz mu w starszym wieku, jak korzysta się z encyklopedii oraz gdzie znajduje się najbliższa biblioteka, Twój przekaz będzie po prostu mało autentyczny i pusty.

Wszystko z umiarem

Na koniec warto dodać, że nie warto forsować naszych planów rozwojowych zbyt mocno. Zawsze może się okazać, że nasz maluch jest np. urodzonym sportowcem, muzykiem lub podróżnikiem. Dlatego starajmy się zawsze przekazywać mu nasze pragnienie, by się rozwijał, z dużą życzliwością, bez zbytniego zmuszania do aktywności, które go zwyczajnie nudzą.

Rozwój intelektualny dziecka jest bardzo istotny, jednak nie jest jedyną płaszczyzną, na jakiej funkcjonuje mały człowiek. Przesada w żadną stronę nigdy nie była dobra i taka nie będzie.

Komentarze