Jak zostać adwokatem?

Praca adwokataAdwokat zalicza się do zawodów prawniczych. Właśnie dlatego cieszy się prestiżem i sporym poważaniem wśród całego społeczeństwa. Trzeba jednak przyznać, że droga do osiągnięcia szczytu zawodowej kariery adwokata jest długa i żmudna. Natomiast z całą pewnością opłacalna.

Studia to dopiero początek

Adwokatem może zostać osoba o specjalnym wykształceniu i kierunkowych kwalifikacjach. Niezbędne są studia prawnicze. Ale to nie wszystko, ponieważ nauka na uczelni wyższej to dopiero początek edukacji adwokata. Kolejnym krokiem jest egzamin na aplikację i sama aplikacja. Ostatnim etapem jest egzamin zawodowy. Dopiero po uzyskaniu pozytywnej oceny z takiego egzaminu, adwokat zostaje wpisany na listę adwokatów.

Pamiętajmy, że studia prawnicze są bardzo trudne. To samo dotyczy aplikacji, której zwieńczeniem każdego roku jest kolokwium. Czy wiecie, że egzamin zawodowy trwa aż 4 godziny, a przyszły adwokat musi odpowiedzieć na 150 pytań?

Odpowiednie predyspozycje

Okazuje się również, że adwokatem nie może być każdy. To praca dla wybrańców. Adwokat musi wykazywać nie tylko doskonałą pamięć, dzięki której utrwali akty i przepisy polskiego prawa. Liczy się również sprawna komunikacja międzyludzka, odpowiednia prezencja, bogaty zasób słownictwa. Adwokat musi być otwarty, musi lubić kontakt z ludźmi, nie może się wstydzić. Ma być odważny i roszczeniowy - przecież staje w obronie swoich klientów.

Co więcej, adwokat musi być dociekliwy, przewidujący. Musi umieć pracować pod presją stresu i czasu. Warto wiedzieć, że jego praca niejednokrotnie wiąże się przecież z dużymi nerwami. Adwokat to również świetny obserwator i słuchacz.

Gdzie do pracy?

Kariera adwokatów może być różnorodna. Najczęściej pracują oni w kancelariach adwokackich albo zakładają własne. Zdarza się, że włączają się do spółek adwokackich albo pracują stale na zlecenie koncernów.

Co ważne, adwokat jest zawodem wolnym, nie ma więc możliwości, by adwokat był zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Wykonując właśnie ten zawód, każdy pracuje na tzw. własny rachunek.

Ile może zarobić adwokat?

Uznaje się, że adwokaci mogą cieszyć się wysokimi zarobkami. I tak rzeczywiście jest. Najwięcej zarabiają ci, którzy prowadzą własne kancelarie - ich dochody mogą liczyć kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy złotych w skali jednego miesiąca.

Najmniej zarobią ci, którzy w takich kancelariach są zatrudnieni, ale już po odbyciu stażu wynagrodzenie i tak znacznie przewyższa wartość średniego wynagrodzenia w Polsce.

Podobno inwestycja w studia prawnicze i aplikacje zwracają się już po roku pracy jako pełnoprawny adwokat. Pod względem finansowym zawód ten jest zapewne korzystny.

Podsumowanie

Niegdyś adwokaci wywodzili się z kręgu elity. Najczęściej zawód ten był związany z tradycją rodzinną, od wielu pokoleń. Dzisiaj adwokatem może być każdy, kto tylko marzy o takiej karierze. Warto jednak przy okazji wspomnieć, że wykształcenie przyszłego adwokata nie jest ani łatwe, ani tanie. Roczny koszt aplikacji adwokackiej to jakieś 5 000 złotych.

Źródło: www.adwokaciolsztyn.pl.

Komentarze