Jak zostać parkieciarzem?

Jak zostać parkieciarzem?Parkieciarz to zawód, który według obiegowej opinii, powoli odchodzi do lamusa. Nic bardziej błędnego - dobry parkieciarz może liczyć na dobrą pracę i ciekawe zarobki. Jak nim zostać?

Parkieciarz

Na czym polega praca?

Praca parkieciarza to wykonywanie posadzek spoinowych z materiałów drewnianych, drewnopodobnych oraz innych materiałów naturalnych. Oczywiście proces wykonywania podłóg, to o wiele więcej niż tylko odpowiednie ułożenie drewna i zastosowanie właściwego kleju lub innego sposobu łączenia.

Przygotowanie podłoża pod parkiet

Do zakresu prac parkieciarza należy dużo więcej niż układanie podłóg. Prac, które powinien wykonywać jest więcej. Jedną z nich jest właściwe przygotowywanie podłoża pod parkiet. W razie konieczności, z układaniem warstwy wygłuszającej włącznie. Przygotowywanie podłoża wiąże się niekiedy z pracami związanymi z podkładami - ich nasączaniem, polerowaniem, pomiarem wilgotności drewna  czy powlekaniem podkładów klejem.

Układanie podłóg

Układanie podłóg przez parkieciarza to oczywiście coś więcej niż tylko prawidłowe rozmieszczenie elementów i stworzenie równej podłogi. Nie można zapominać, że wielu klientów nie musi chcieć jednolitej podłogi, w zamian za to oczekując podłogi z wzorami i ornamentami. W takiej sytuacji rola parkieciarza nie ogranicza się do ułożenia podłóg. Konieczne jest ułożenie jej według wzoru. Niezbędna w tej sytuacji będzie więc konieczność czytania rysunków technicznych i rozumienia planów podłogi.

Przycinanie i klejenie

Układanie podłogi, bez względu na jej rodzaj, zawsze będzie wiązać się z koniecznością pomiarów, przycinania elementów, odpowiedniego ich klejenia.

Zawód parkieciarz

Kto może zostać parkieciarzem?

Parkieciarz to zawód, który przewidziany jest dla mężczyzn. Wbrew pozorom, praca ta jest dość ciężka i wymaga siły. Parkiety nie ważą mało, kleje, cement i inne materiały wykorzystywane przy parkietach również. Już cyklinowanie wymaga dużego wysiłku, stąd opinia iż jest to zawód typowo męski. Trzeba się z tym zgodzić.

Jak zostać parkieciarzem?

Zawód parkieciarza nie jest tak popularny jak niegdyś. Parkiety zastępowane są łatwymi w montażu panelami i innymi elementami, dlatego zdobycie zawodu parkieciarza nie jest tak oczywiste jak mogłoby się wydawać. W szkołach zawodowych bardzo trudno znaleźć tego rodzaju kierunki kształcenia, osoby, które chcą zostać parkieciarzami, muszą więc szukać innych możliwości.

Kursy

Sprawdzonym sposobem zdobycia uprawnień parkieciarza, jest zapisanie się na kurs przygotowujący do tego zawodu. Takie kursy trwają nierzadko ponad 100 godzin i przygotowują do układania różnego rodzaju parkietów. Warto tutaj wspomnieć - gro zleceń układania parkietów trafia do firm budowlanych, które oferują szeroki zakres usług i świadczą także usługi układania parkietów. Osoby z takiej firmy nie zawsze jednak radzą sobie z trudniejszymi zleceniami, układaniem parkietów w budynkach użyteczności publicznej, sportowych czy też w budynkach zabytkowych. Fachowiec z tytułami i doświadczeniem, jest więc często po prostu wskazany.

Jak zarabiać?

Zarabianie w tym zawodzie wiąże się z wyborem jednego z dwóch rozwiązań. Pierwsze rozwiązanie to zatrudnienie się w zakładzie pracy i wykonywanie prac zleconych, druga opcja to usługi stricte rzemieślnicze, świadczone na własny rachunek.

Ile można zarobić?

Praca parkieciarza, tak jak wiele innych prac budowlanych, wiąże się z zarobkami, które trudno określić jako stabilne. Zarobki zależne są od ilości wykonywanych zleceń i ich wartości. Nie można więc mówić o stałych dochodach, co więcej, zawód wiąże się z sezonowością. W przeciwieństwie do innych prac budowlanych, okres zimowy nie powoduje braku możliwości wykonywania pracy, liczba zleceń znacząco jednak spada. W letnich miesiącach, z powodzeniem jednak można zarabiać dużo więcej niż polska średnia krajowa.

Czy warto?

Zawód parkieciarza to zawód, który najlepsze lata ma już za sobą. popularność parkietów nie jest duża, nie oznacza to jednak, że jest to zawód bez przyszłości. Podobnie jak zdun czy metaloplastyk, parkieciarz może już niedługo stać się cenionym specjalistą, posiadającym wiedzę i umiejętności, których inne osoby po prostu mieć nie będą. W dobie paneli podłogowych, płytek i innych materiałów podłogowych parkiet może stać się produktem niszowym a parkieciarz osobą wręcz poszukiwaną.

Podsumowując

Parkieciarz to zawód, którym warto się zainteresować. Jeśli posiadamy umiejętności manualne, naszymi cechami jest dokładność i zdolność pracy z drewnem, lubimy wykonywać zlecenia, które można zakwalifikować jako budowlane i chcemy pracować w zawodzie, który powoli jest uznawany za niszowy, parkieciarz jest bardzo dobrym wyborem. Pracować w tym zawodzie może praktycznie każdy, kto nabędzie umiejętności i doświadczenie, dzięki któremu żaden parkiet nie okaże się zbyt trudny do ułożenia. Warto więc uczyć się układania parkietów. W miarę możliwości, warto tez zdecydować się na kurs i uzyskanie uprawnień do wykonywania tego zawodu,. Działając w celu pozyskania klientów zainteresowanych parkietami i dobrze wykonując takie zlecenia, bez wątpienia będziemy cieszyć się dobrą pracą i sensownymi zarobkami.

Autor: www.cyklinowaniewroc.pl.

Komentarze