Jaki mail jest najbezpieczniejszy - porównanie

Bezpieczny mailJednym z kluczowych czynników wyboru usługi poczty elektronicznej powinno być bezpieczeństwo. Obecnie za pośrednictwem komunikacji elektronicznej dokonuje się wielu przestępstw. Poczta powinna chronić użytkownika przed takimi przypadkami, m.in. oznaczać podejrzane wiadomości e-mail oraz skutecznie blokować próby włamania na konto czy rozsyłanie z niego spamu. Jaki e-mail jest najbezpieczniejszy?

Która poczta e-mail jest najpopularniejsza?

Według badania przeprowadzonego przez Statista.com, w którym przeanalizowano, w jakich aplikacjach zostało otwartych 834 milionów wiadomości e-mail, okazało się, że:

  • w przypadku 28 proc. wiadomości użyto Apple Mail,
  • 26 proc. w Gmail,
  • 9 proc. w Outlook,
  • 9 proc. w Apple Mail (iPAD),
  • 8 proc. w Apple Mail (MAC),
  • 7 proc. w Yahoo! Mail,
  • 2 proc. w Outlook.com,
  • 2 proc. w Google Android Mail,
  • 2 proc. w Samsung Mail,
  • 1 proc. w Thunderbird.

Który program pocztowy jest najbezpieczniejszy?

Podstawą do zapewnienia użytkownikom poczty elektronicznej bezpieczeństwa korzystania z usługi jest aktualizowanie systemów, które muszą być odporne na obecne zagrożenia. Trudno za bezpieczną uznać aplikację, która od lat nie jest aktualizowana, ale oczywiście wszystkie popularne programy pocztowe są wciąż modyfikowane. Oto naszym zdaniem aplikacje pocztowe, które najbardziej dbają o bezpieczeństwo:

  1. Gmail - za najbezpieczniejszą uważamy pocztę firmy Google, czyli Gmail, która zajęła drugą pozycję w powyższym zestawieniu. Stanowi ona również część oferty G Suite, czyli pakietu aplikacji Google dla firm. Przede wszystkim nad bezpieczeństwem poczty czuwa sztab inżynierów, a jako poważny gracz rynkowy Google dowiaduje się prawdopodobnie najszybciej o wykrytych błędach w zabezpieczeniach. W skrócie - firma ta ma odpowiednie zasoby ludzkie, żeby zapewnić bezpieczeństwo usługi. Około 1,5 miliarda kont Google to doskonały materiał do analiz. Widzi, co się dzieje, na czym polegają ataki i kampanie spamowe, dlatego filtry tej poczty działają tak dobrze. Co ważne, Gmail ostrzega swoich użytkowników przed podejrzanymi wiadomościami, za którymi może stać atak phishingowy. Poinformuje np., jeśli wiadomość od danego nadawcy przyszła z innego adresu niż dotychczas. Poczta wspiera dwuetapowe uwierzytelnianie poprzez tokeny U2F. Co to daje? Jeśli skorzystasz z tego zabezpieczenia, to prawdopodobnie nikt nie będzie Cię w stanie skutecznie zaatakować atakiem phishingowym. To tylko wybrane funkcje tej poczty, które wpływają na bezpieczeństwo użytkownika - jest ich zdecydowanie więcej.
  2. ProtonMail - tym razem poczta, która cieszy się zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem. Nie ma co ukrywać, że w darmowej wersji wiąże się ona z dużymi ograniczeniami, z czego wynikać może niewielkie zainteresowanie. Natomiast należy przyznać, że jest ona zdecydowanie przeznaczona dla osób, którym najbardziej zależy na ochronie prywatności. Usługa zapewnia szyfrowanie komunikacji (RSA-2048) po stronie klienta, co oznacza, że dostawca nie widzi treści wiadomości. W 2018 roku wprowadzono kolejne ważne zabezpieczenia poczty. Pierwszym jest weryfikacja adresu, dzięki której nie jest możliwe przechwycenie i odszyfrowanie wiadomości, nawet jeśli doszłoby do ataku na sam serwer ProtonMail. Kolejnym ważnym krokiem było udostępnienie pełnego wsparcia dla szyfrowania PGP, co pozwoliło na bezpieczną, szyfrowaną komunikację nawet z zewnętrznymi kontaktami, które nie korzystają z protokołu ProtonMail. Trzecią zmianą jest wdrożenie przez pocztę własnego serwera kluczy publicznych, dzięki czemu zyskujemy w jednym miejscu możliwość wyszukania takich publicznych kluczy, również od osób korzystających z innych adresów niż ProtonMail.
  3. Tutanota - trzecią usługą, na którą warto zwrócić uwagę ze względu na bezpieczeństwo, jest Tutanota. Nazwa pochodzi z łaciny i oznacza "bezpieczna wiadomość". Przede wszystkim program oferuje autorski system szyfrowania - autorzy zdecydowali się na niego, ponieważ chcieli, aby szyfrowane były również tematy wiadomości. Plusem aplikacji jest również szyfrowanie załączników i częściowe szyfrowanie metadanych. W opcji darmowej użytkownik ma do dyspozycji 1 GB powierzchni do wykorzystania.

Jeśli chodzi o inne aplikacje, które są mniej popularne, a jednak stawiają na bezpieczeństwo, to warto zwrócić uwagę na SCRYPTmail czy już bardziej znany Thunderbird.

Autor: www.home.pl.