Jaki zawód wybrać? Zobacz, kto zarabia najwięcej?

Opłacalne zawodyZapewne każdy z nas marzy o dobrej i satysfakcjonującej pracy, która przy okazji przynosi spore zarobki. Nie wszyscy wiedzą jednak, jaki zawód wybrać, aby w przyszłości móc powiedzieć sobie, że podjęło się właściwą decyzję. Czasy się zmieniają, rynek pracy także, a na horyzoncie pojawiają się coraz to nowe profesje. Jak się w tym wszystkim odnaleźć?

Co rusz liczne organizacje publikują raporty o zarobkach, wykonują rankingi najbardziej opłacanych zawodów lub prognozują, które stanowisko wybrać, aby w przyszłości otrzymywać wysoką pensję. Mimo to, nie można generalizować. Nie wszystkie branże są jednolite płacowo, a trzymanie się sztywny liczb może przynieść więcej rozczarowań, niż radości. Szczegóły opisujemy w dzisiejszym tekście.

Wykształcenie a zarobki

Jeszcze kilka lat temu powiedzielibyśmy, że najważniejsze jest dobre wykształcenie. Utarło się, że najwięcej zarabiają osoby, które ukończyły takie kierunki jak medycyna, prawo czy informatyka. Oczywiście koniecznością był dyplom z dobrej, publicznej uczelni, a najlepiej - tuż po zdobyciu tytułu magistra - rozpoczęcie przewodu doktorskiego. Dziś jednak wiele się zmieniło i na liście zawodów z największymi zarobkami nie znajdziemy tych, których można wyuczyć się na uniwersytecie.

Co wpływa na pensję?

Nie oznacza to, że dyplom nie jest ważny. W wielu przypadkach to nadal dobry wyznacznik naszych kompetencji i wiedzy. Rynek pracy oferuje obecnie jednak wiele różnych możliwości, o których nie pomyślelibyśmy kiedyś. Obok wykształcenia w parze musi iść mnóstwo innych kompetencji, a także realnych umiejętności, których nie wyrobimy w murach uczelni. Warto więc już od najmłodszych lat uczęszczać na specjalistyczne kursy w tematyce, która nas interesuje i może stać się podstawą przyszłego zawodu. W zdobyciu dobrze płatnej pracy pozwolą też z pewnością odbyte staże i przede wszystkim pasja.

Informatyk na topie

Na szczycie najlepiej opłacanych profesji świata znajdują się te, które dotyczą szeroko pojętej branży IT. To nie tylko polski, ale światowy trend, który utrzyma się jeszcze przez wiele długich lat. Wszelkiej maści programiści, ludzie od zabezpieczeń sieci itp. znajdą dobrze płatną pracę w niemal każdym zakątku globu. Niestety świetnie wykwalifikowanych i pracujących z ogromnym zaangażowaniem informatyków wciąż brakuje, dzięki czemu rynek się jeszcze nie nasycił. Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej w samej Europie istnieje “niedobór” kilkuset tysięcy tego typu specjalistów branży IT, a zapotrzebowanie wciąż wzrasta. Obecnie nie wyobrażamy sobie przecież życia bez Internetu, nowych technologii, wiele firm automatyzuje wszelkie procesy produkcyjne i najważniejszym pionem w przedsiębiorstwach staje się ten, który zajmuje się właśnie IT. Zarobki tej grupy zawodowej są różne, ale nie mniejsze niż 5000-6000 zł brutto, najlepsi zarabiają nawet kilkadziesiąt tysięcy. Kryterium jest tutaj zakres obowiązków, doświadczenie i ogólnie pojęta renoma na rynku.

Branża menedżerska

Z roku na rok rośnie rynek korporacyjny. W Polsce pojawia się coraz więcej oddziałów międzynarodowych przedsiębiorstw, a każdy z nich potrzebuje setek, jeśli nie tysięcy wykwalifikowanych pracowników. Ci, którzy zajmują stanowiska menedżerskie i zarządzają zespołem mogą liczyć na imponujące stawki, sięgające nawet kilkunastu tysięcy złotych. Project Manager oraz Product Project - pod ogólnie brzmiącymi nazwami kryją się stanowiska kierownicze. Zadaniem takich osób jest między innymi koordynowanie realizacji projektów w dużych firmach, budowanie zespołu, a także wdrażanie nowych produktów czy idei w życie.

Tytuł przed nazwiskiem?

W cenie są wciąż inżynierowie. Nie od dziś mówi się, że to właśnie absolwenci uczelni technicznych mają największe szanse na dobre zarobki. Na rynku brakuje osób, które posiadają nie tylko wykształcenie, ale także doświadczenie. Po inżynierów sięgają firmy z niemal każdej branży. Posiadają oni bowiem dość szeroką wiedzę i mogą realizować różne zadania, większość z nich jest ponadto głodna wiedzy i nowych kompetencji. Płaca w tej grupie jest zróżnicowana, ale wielu młodych inżynierów może liczyć już na starcie na wielokrotność najniższej krajowej.

Ludzie od zatrudniania

Na świetne wynagrodzenie mogą liczyć także specjaliści od HR, którzy zarządzają polityką personalną firmy. Im większe przedsiębiorstwa i trudniejsza branża, tym oczywiście możliwość sięgnięcia po wyższą pensję. Profesja ta rozwija się w tak szybkim tempie, że wciąż brakuje specjalistów na te stanowiska. Co należy do obowiązków HR-owców? Przede wszystkim planowanie całej strategii zatrudnienia tak, aby była ona jak najbardziej zbliżona do celów firmy. Przedsiębiorcy zwracają dziś na to szczególną uwagę, nie chcą przyjmować i płacić osobom, które nie posiadają odpowiednich predyspozycji. Dział HR ma w tym pomóc.

Co z innymi?

Zarobki w poszczególnych branżach to temat na książkę. Należy podkreślić, że nie ma tutaj żadnej reguły. Jeśli ktoś jest naprawdę dobry w tym, co robi, znajdzie pracę z godnymi zarobkami. Najważniejsze jest bowiem zaangażowanie, umiejętności i w dużej mierze szczęście.

Artykuł przygotowany przez ekspertów www.polecampozyczke.pl.

Ocena: 5.0Komentarze