Jakie kolory będą na topie we wnętrzach w 2017 roku?

Trendy w kolorach wnętrzW kolorystycznych trendach wnętrzarskich widoczny jest powrót do barw natury. Kolory ziemi, paleta barw zielonych, żółtych i czerwonych będą królować w naszych wnętrzach w całym 2017 roku, oczywiście wszędzie tam, gdzie chcielibyśmy zaakcentować naszą znajomość najnowszych trendów w aranżacjach wnętrz. Jak wykorzystywać takie kolory w praktyce?

Modne kolory we wnętrzach według Pantone Color Institute

Jak co roku Pantone Color Institute przygotowuje propozycje zestawień kolorystycznych i wyznacza trendy w kolorach, które mają w danym roku dominować w dekoracjach wnętrz. Nie inaczej było na początku 2017 roku, kiedy Pantone Color Institute pokazał 9 propozycji zestawień, wśród których znalazły się następujące palety:

  • Day Dreaming - delikatne pastele,
  • At Ease - kolory neutralne,
  • Native Instics - połączenie kolorów ziemi z nasyconymi barwami, przywodzącymi na myśl nurty etniczne,
  • Florabudant - kolory harmonizujące barwy kwiatowe,
  • Acquired Taste - soczyste barwy owocowe,
  • Forest Bathing - kolory lasu,
  • Raw Materials - kolory kojarzone z rytuałami naturalnego SPA,
  • Reminiscence - zgaszone odcienie,
  • Graphic Imprionts - jaskrawe, żywe kolory, świetnie kontrastujące z klasyczną bielą i czernią.

Przedstawiona przez Pantone Color Institute paleta barw łączy w sobie kolory ziemi, neutralne i spokojne, z kolorystyką żywą i radosną, zaczerpniętą ze świata kwiatów i owoców. Dzięki takim kolorom można tworzyć przepiękne kontrasty i akcentować różne sfery w pomieszczeniach mieszkalnych.

Zamiast granatu - szmaragdowa zieleń

W 2016 roku w szczególności modne w aranżacjach wnętrz były ciemne odcienie koloru niebieskiego. Kolor granatowy i królewski niebieski wiodły prym wśród dekoratorów. Dziś, w 2017 roku ustępują one miejsca barwie szmaragdowej, butelkowej zieleni i pastelowej mięcie. Te trzy odcienie zieleni są charakterystyczne i pozwalają budować we wnętrzach atmosferę wyrafinowanej elegancji. Pamiętajmy jednak, że stosując do malowania ścian ciemnozieloną farbę, nie powinno się nią pokrywać wszystkich ścian w małych pomieszczeniach. Można uzyskać zupełnie inny efekt od zamierzonego - wnętrze będzie wydawało się mniejsze, niż w rzeczywistości, mniej przyjazne, bardziej jak piwnica czy suteryna, niż elegancki, przestronny salon.

W niewielkich pomieszczeniach na wszystkich ścianach znacznie lepiej sprawdzi się mięta. Za to jedną ze ścian dla kontrastu można pomalować w odcieniach butelkowej lub szmaragdowej zieleni, aby wpisać się doskonale w panujące trendy w kolorystyce wnętrzarskiej. Takie barwy będą bardzo dobrze się prezentować z naturalną lub ekologiczną skórą, np. skórzanymi meblami tapicerowanymi, ze złotymi okuciami i ozdobami, czy z miedzią. W takim wymiarze będziemy mogli wykreować wnętrze bogato zdobione, w stylu art deco.

Soczystą zieleń można przełamać nie tylko kolorem złotym czy miedzianym, ale też limonką lub zupełnie odejść od zielonej kolorystyki i połączyć ją z purpurą. Niezależnie od odcienia, kolor zielony w mieszkaniu czy w domu powinien wpływać korzystnie na nasze codzienne samopoczucie. Połączenie zieleni z limonką czy purpurą wycisza i nastraja nas pozytywnie.

Naturalna kolorystyka

Trend powrotu do natury w kolorystyce wnętrzarskiej dotyczy nie tylko barw ziemi, stonowanych i spokojnych. Nie należy zapominać, że łączy się on również z kolorystyką kamieni szlachetnych i metali. Projektanci coraz częściej w aranżacjach wnętrz będą sięgać w 2017 roku po metaliczne farby, szkło akrylowe, opal, kwarc czy barwy szmaragdu, agatu i inne.

Bliskość natury, naturalne materiały, ekologia, ruch wellness - w takim klimacie powinny być utrzymane modne dekoracje mieszkań i domów w całym 2017 roku. Są to trendy ponadczasowe, klasyczne, pasujące zarówno do salonów, jak i sypialni czy pokojów dziennych i gabinetów. Pastelowe odcienie świetnie sprawdzą się z kolei w pokojach dziecięcych.

Niezależnie od trendów sugerowanych przez znanych designerów lub instytucje zajmujące się tą problematyką najważniejsze jest by przy ostatecznym doborze kolorystyki bazować na swoich własnych indywidualnych odczuciach i preferencjach. Przecież chcemy mieszkać we wnętrzach, o których możemy powiedzieć, że są "nasze własne" niż podążać za modą, której często nie rozumiemy i nie "czujemy" tylko po to by być trendi.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z Studio Architektury Wnętrz Art&Design Kinga Śliwa. Kinga Śliwa jest architektem wnętrz działającym w branży od 2000 roku, posiada bogate doświadczenie poparte licznymi realizacjami.

Ocena: 5.0

Komentarze