Jakie są rodzaje wag laboratoryjnych?

LaboratoriumWagi to przyrządy, które służą do określenia masy ciała na zasadzie równoważenia sił lub z wykorzystaniem zjawisk fizycznych.

W laboratoriach tego typu urządzenia są jednym z podstawowych elementów wyposażenia. Modele wykorzystywane w tych miejscach to wagi o niezwykle precyzyjnej konstrukcji, która pozwala na dokładne odmierzanie substancji co do najmniejszych wartości. Ponieważ nawet niewielka pomyłka mogłaby sprawić, że przygotowywany lek lub też inna substancja stanie się szkodliwa dla zdrowia, lub życia.

Podział wag laboratoryjnych

Współcześnie w laboratoriach medycznych, farmaceutycznych czy też innego rodzaju wykorzystywane są w głównej mierze wagi laboratoryjne elektroniczne, których działanie oparte jest na pomiarze kąta skręcania włókien kwarcowych. Wśród tego typu wag wyróżnia się między innymi:

  • wagę techniczną o dokładności od 0,1 gram, które dostępne są jednakowo jako modele stacjonarne lub przenośne. Wykorzystywane są one najczęściej do szybkich pomiarów, cechują się dużą prostą użycia, stosuje się je zazwyczaj w laboratoriach przemysłowych
  • wagę analityczną, której dokładność wynosi 0,01 grama. Ta waga jest niezwykle czuła i zapewnia dużą precyzyjność pomiarów. Zazwyczaj stosowana jest do mierzenia masy małej ilości substancji. Wagi analityczne znajdują najczęściej zastosowanie w laboratoriach farmaceutycznych.
  • wagę półmikronalityczną która mierzy z dokładnością do 0,001 grama, jej budowa jest niezwykle nowoczesna, a także zapewnia pełną ochronę przed czynnikami, które mogłyby zafałszować wynik pomiaru.
  • wagę mikroanalityczna której dokładność wynosi 0,0001 grama, ten rodzaj wagi jest niezwykle czuły, najczęściej dodatkowo jest on wyposażony w czujnik ciśnienia oraz temperatury, pozwala także na wyznaczanie gęstości substancji.
  • wagę ultramikroanalityczną, ten model cechuje się największą doskonałością pomiarów do 0,00001 grama. Daje możliwość uzyskania najbardziej drobiazgowych pomiarów. Najnowsze technologie wykorzystywane do produkcji tego typu wag pozwoliły wyposażyć ją w szereg innych dodatkowych i przydatnych w laboratorium funkcji.

Wagi w laboratoriach należy dobierać pod względem rodzaju i charakterystyki ważonej substancji, tak aby pomiary wykonywane za jej pomocą były, jak najdokładniejsze.

Komentarze