Kompetencje miękkie a lider projektu

Kompetencje miękkieKompetencje miękkie to dzisiaj kreatywność, zarządzanie sobą w czasie, komunikatywność czy umiejętność pracy w zespole. Są to cechy, które bardzo przydają się w biznesie. Lider każdego projektu czy w ogóle zespołu pracowniczego, takimi kompetencjami powinien się wykazać.

Rola kompetencji miękkich w biznesie

Czasy kiedy wystarczyło być dobrym w biznesie lub w handlu dawno już przeszły do lamusa. Dzisiaj bardzo ważne jest by każdy biznesmen miał wiele przyswojonych kompetencji miękkich. Do kierowania jakimkolwiek biznesem trzeba dzisiaj kreatywności i umiejętności pracy z zespołem ludzi. Pracownikami trzeba umiejętnie kierować, trzeba być komunikatywnych i doskonale zarządzać sobą w określonym czasie pracy.

Rola kompetencji miękkich jest coraz to większa. W pracy trzeba umieć dostosować się do różnych sytuacji. Coraz częściej trzeba umieć wykonywać kilka czynności jednocześnie. Ponadto środowisko pracy a głównie osoby pracujące z nami, stają się coraz to bardziej różnorodni. Głównie pod względem etnicznym, wiekowym czy grupowym. Należy umieć doskonale porozumieć się i ze współpracownikami jak również ze swoimi klientami bądź kontrahentami.

Jakie są kompetencje miękkie?

Dzisiaj znanych jest wiele kompetencji miękkich i doskonale wiadomo, już jest, że każdy lider projektu powinien wykazać się jak największą ich ilością w pracy. Główne kompetencje miękkie to:

  1. umiejętność pracy w środowisku multikulturowym.
  2. komunikatywność.
  3. multizadaniowość
  4. myślenie analityczne
  5. znajomość języków obcych
  6. umiejętność pracy w grupie
  7. orientacja na cel
  8. zrozumienie postaci wsparcia biznesu
  9. dodatkowe kwalifikacje zawodowe
  10. umiejętność pracy pod presją czasu

Lider, biznesmen czy pracownik w przypadku gdy opanuje chociaż część wspomnianych kompetencji będzie pracownikiem na czasie. Dzięki pracy nad sobą i licznym szkoleniom można przyswoić, z czasem, o wiele więcej kompetencji miękkich.

Kompetencje miękkie się przydają

W dzisiejszych czasach szkolić i doskonalić się można na różne sposoby. Oferowane są przeróżne kursy czy szkolenia w internecie i stacjonarnie. Kursy nie trwają zbyt długo a dają ogromną wiedzę. Dzięki tej wiedzy z łatwością można zmienić swój stosunek do pracy i do grupy osób, którą w pracy się kieruje. Zwiększając poziom swoich kompetencji miękkich jest nam łatwiej pracować, mamy inne spojrzenie i łatwiej jest nam kreować coraz to nowe pomysły.

Dzisiaj najważniejsza jest umiejętność współpracy i asertywność w pracy. Powinniśmy pracować dobrze i wydajnie ale praca nie powinna rujnować nam naszego życia osobistego.

Kierownik projektu

Kierownik projektu jest osobą bardzo ważną, to od niego zależy sukces danego projektu jak również i klęska.

Lider kieruje grupą osób, która współpracuje nad danym projektem, wybiera osoby do zespołu i razem z nimi współpracuje. Kierownik projektu, który nie posiada kompetencji miękkich nie da sobie rady z zespołem i z pracą nad całym projektem. Taka osoba musi umieć doskonale zarządzać grupą osób, współpracować z nimi, kierować nimi.

Od tego zależy efekt końcowy pracy danego zespołu.

Autor - www.leadership-center.pl.

Ocena: 4.0Komentarze