Komputery przemysłowe - czym różnią się od PC?

Komputery przemysłowe

Komputery przemysłowe są szeroko wykorzystywane w przemyśle – bez nich nie może funkcjonować żaden zakład czy taśma produkcyjna. Komputery tego typu odpowiedzialne są za wykonywanie dużych obliczeń w czasie rzeczywistym, spełniają zatem funkcję kontrolną, znajdując i wykluczając ewentualne błędy.

Komputery przemysłowe występują także w wielu rożnych modelach, takich jak komputery przemysłowe jednopłytkowe, box PC, przemysłowe płyty główne czy komputery panelowe. Główna różnica występująca pomiędzy komputerami przemysłowymi a PC jest w ich budowie. Zwykłe PC nie mogłyby sprawnie funkcjonować w zakładzie przemysłowym.

Komputery przemysłowe a wytrzymałość na trudne warunki środowiskowe

Komputery przemysłowe skonstruowane są w ten sposób, by stanowić dobre rozwiązanie w skrajnie niekorzystnych warunkach, jakie często panują na halach produkcyjnych. Ich budowa gwarantuje na przykład wytrzymałość na wstrząsy. A to oznacza, że obudowa komputerów tego typu nie ulegnie dezintegracji (nie obluzują się żadne śrubki) w wypadku wystawienia na wstrząsy.

Komputery przemysłowe

Komputery przemysłowe odporne są także na wilgotność, a nawet zalanie. Muszą wykazać się odpornością na działanie szkodliwych substancji chemicznych, jakie mogą znajdować się w zakładzie.

Ważne jest także, że komputery przemysłowe są również odporne na działanie zakłóceń elektromagnetycznych.

Zabudowa komputerów skonstruowana jest w taki sposób, by mogła odbywać się wentylacja, jednak by komputer odporny był na zapylenie panujące w powietrzu. Dzięki temu, komputery przemysłowe stanowią realne wsparcie w zakładach produkcyjnych i biją na głowę PC, które choć są tańsze, nie poradziłyby sobie z pracą w tak trudnych warunkach.

Komputery przemysłowe i ich niezawodność

Komputery przemysłowe skonstruowane są również w taki sposób, by jak najrzadziej ulegać wszelkim awariom. Wynika to z faktu, że takowe usterki mogą być ciężkie do naprawienia, kosztują również pieniądze oraz czas, a co najważniejsze, wszelkie modyfikacje i naprawy wstrzymują lub utrudniają proces produkcyjny.

Z tej też racji, na rynku znajdziemy tak wiele różnych modeli komputerów przemysłowych. Do zakupu możemy znaleźć również moduły komputerów, które możemy łączyć, tworząc urządzenie, które w ścisłym stopniu odpowiada naszym potrzebom i wymaganiom. Dzięki szerokiemu wyborowi, komputery przemysłowe są kompleksowym rozwiązaniem dla przemysłu.

Komentarze