Konsolidacja kredytów - na czym polega i czy się opłaca?

Konsolidacja kredytówKiedy posiadasz kilka zobowiązań w banku, a spłacanie ich terminowo stanowi dla Ciebie już problem, jednym z rozwiązań jest konsolidacja kredytów. Aby odpowiednio z niej skorzystać należy wiedzieć kiedy się ona opłaca i na czym dokładnie polega. Poniżej znajdziecie wyjaśnienia.

Na czym polega konsolidacja kredytów?

Konsolidacja kredytów to połączenie kilku mniejszych zobowiązań, w jedno większe. Osoba starająca się o konsolidację powinna mieć dosyć dobrą historię w BIK i jeśli bank zgodzi się na połączenie naszych kredytów obowiązują pewne zasady tzn. powinien naliczyć wspólne, jedno oprocentowanie kredytu, przykładowo posiadając jeden kredyt oprocentowany na 6%, a drugi na 12%, prawdopodobnie oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego wyniesie około 7-8%. Drugą zasadą i tym, co otrzymamy od banku jest dłuższa spłata kredytu. Jak wiadomo bankom bardziej zależy na odzyskaniu od nas pieniędzy, niż na długim postępowaniu w celu ich odzyskania. Dlatego bank woli okres spłaty przedłużyć, co w dłuższym okresie spłaty i tak będzie dla instytucji korzystne. Konsolidacja, aby w ogóle posiadała sens, musi mieć niższą ratę miesięczną. Dzięki temu np. z kilku pożyczek 9 miesięcznych, możemy liczyć na jedną 48 miesięczną. Pamiętajmy jednak, że warunki konsolidacji dobierane są indywidualnie i mogą bardzo się różnić.

Dlaczego konsolidacja jest dla Ciebie korzystna?

  • obniżenie miesięcznej raty kredytu,
  • wydłużenie spłaty kredytu,
  • przeniesienie wszystkich pożyczek do jednego banku jest o wiele bardziej korzystne, gdyż kredytobiorca nie musi się martwić o zasilenie kilku kont i pilnować kilku terminów spłaty.

W ramach kredytu konsolidacyjnego spłacisz między innymi kredyt hipoteczny, samochodowy, ratalny, kredyt na twoim rachunku oraz kartę kredytową.

Co na konsolidacji zyskuje bank?

Musisz pamiętać, że kredyt konsolidacyjny pomimo niższej spłaty miesięcznej nie jest kredytem tańszym, wydłużony okres spłaty powoduje, że bank uzyska i tak wyższą sumę pieniędzy. Zawsze zwracajcie również uwagę na oprocentowanie takiego kredytu, gdyż wcale nie musi być dla was korzystne.

Dla kogo?

Przede wszystkim konsolidacja będzie korzystna dla osób mocno zadłużonym, które chcą zapanować na swoimi finansami. Jeśli grozi Ci spirala zadłużenie, konsolidacja będzie wtedy również dobrym sposobem, aby przed nią się uchronić. Jeśli masz problemy z zapamiętywaniem wielu spraw na raz, wtedy również będzie to korzystna opcja, gdyż nie musisz pamiętać co masz komu oddać i kiedy. Pamiętajcie, że nigdy nie ma niczego za darmo, dlatego przed konsolidacją sprawdźcie zawsze czy realnie wam się ta opcja opłaca.

Postępowanie

Starając się o kredyt konsolidacyjny postępowanie wygląda podobnie, jak w przypadku normalnego kredytu, jedynym rozdźwiękiem jest to, że musicie przedstawić bankowi zaświadczenia o posiadanych zobowiązaniach.

Przed zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego dokładnie przemyślcie sprawę oraz swoje finanse. Czasami jednak jest to jedyne wyjście dla osób, które wpadły w spiralę zadłużenia i zaczyna im brakować pieniędzy na zwykłe życie, nie mówiąc już nic o spłacie kredytów.

Źródło: www.direct.money.pl.

Komentarze