Leasing używanych aut - wszystko co powinieneś wiedzieć na ten temat

Leasing używanych autMożliwość wzięcia używanego pojazdu w leasing determinuje kilka czynników. Chcąc zawrzeć taką umowę należy wiedzieć o podstawowych rzeczach.

Maksymalny wiek auta do leasingu

Leasingodawcy większy nacisk kładą na finansowanie nowych aut. Leasing pojazdów używanych na firmach leasingowych po prostu wymusił rynek. Jak powszechnie jednak wiadomo, im młodsze auto tym łatwiej sfinansować je leasingiem. Leasingobiorcy biorą pod uwagę przeważnie auta młodsze niż 3 lata. Starsze pojazdy są finansowane jedynie przez nieliczne firmy.

Maksymalny okres finansowania używanego auta

Ogólną zasadą w momencie finansowania używanego pojazdu leasingiem jest zasada, że okres zobowiązania zsumowany z wiekiem auta nie powinien przekroczyć 8 lat. Przykładowo pojazd 3-letni można leasingować maksymalnie przez okres 5 lat. Jest to jednak ogólna zasada, mogą zdarzać się odstępstwa zarówno "w górę" jak i "w dół".

Kwota opłaty inicjalnej przy leasingu używanego pojazdu

Maksymalna kwota opłaty początkowej to z reguły 45 %. Jednak w kwestii wpłaty minimalnej istnieje kilka indywidualnych czynników, czyli polityka firmy, procedury, wiek oraz dostawca pojazdu. Najpopularniejszą kwotą stosowaną w leasingowaniu używanych aut jest kwota w wysokości 10-20 %.

Źródło zakupu używanego auta

Firmy leasingowe jeśli już decydują się na leasing używanego pojazdu wymagają, by te pochodziło z zaufanego źródła, na przykład z komisu lub od autoryzowanego dealera. Rzadko uznaje się auta zakupione od osób indywidualnych. Musimy pamiętać, że do końca trwania zobowiązania to firma leasingowa formalnie jest właścicielem pojazdu, więc nie będzie finansowała niczego, co budzi jakiekolwiek wątpliwości.

Dokument zakupu

Najłatwiej jest wziąć w leasing używany pojazd, który został zakupiony na pełną fakturę VAT. W teorii leasing wzięty na fakturę VAT-marża lub umowę kupna-sprzedaży również jest możliwy, jednak jest on wysoce nieopłacalny. Zakup auta na pełną fakturę VAT jest najkorzystniejszy, w pozostałych przypadkach lepiej wziąć na przykład kredyt gotówkowy.

Uproszczone procedury

Niektóre firmy leasingowe stosują uproszczone procedury. Polegają one na tym, że by skorzystać z leasingu wystarczy przedstawić tylko dokumenty rejestrowe pojazdu

Stan techniczny pojazdu

Stan techniczny auta również decyduje o zgodzie bądź braku zgody na finansowanie go leasingiem Niektórzy leasingodawcy używają specjalistycznych firm do wycen używanych pojazdów, a musimy pamiętać, że takie wyceny są dosyć kosztowne i obciążają ewentualnego klienta. Warto więc sprawdzić stan techniczny na własną rękę i dokumentację dołączyć do wniosku.

Używane auto sprowadzone z zagranicy

Są 3 możliwości leasingowania takiego pojazdu, jednak żadna nie jest doskonała.

  1. Leasingodawca zakupuje wskazane auto bezpośrednio za granicą. Taką usługę ma w ofercie jedynie kilka firm, ponieważ jest ona kosztowna i czasochłonna. Takie rozwiązanie jest korzystnie jedynie w przypadku pojazdów droższych niż 100 000 złotych.
  2. Samodzielny zakup pojazdu oraz sprowadzenie go do kraju i sprzedanie go firmie leasingowej. Jest to rozwiązanie dość wygodne, ale cały proces może potrwać nawet kilka tygodni.
  3. Zlecenie kupna pojazdu i ściągnięcia go do kraju wyspecjalizowanej firmie, która następnie w naszym imieniu sprzeda je firmie leasingowej. Jest to rozwiązanie najwygodniejsze, ale dosyć kosztowne.

Ewelina Warykiewicz

Partner Sieci Partnerów Leasingowych go-leasing24.info.

Komentarze