CV i list motywacyjny - czym są, jak je napisać?

List motywacyjny i CVCV (Curriculum Vitae) i list motywacyjny są podstawowymi dokumentami jakie kandydat ubiegający się pracę musi złożyć pracodawcy (Dokumenty aplikacyjne). Głównym zadaniem tych dokumentów jest przekonanie pracodawcy, że właśnie ten kandydat najlepiej nadaje się na dane stanowisko, czyli trzeba wyróżnić się na tle konkurencji.

Praca jest jednym z najważniejszych elementów w życiu każdego człowieka. To właśnie praca w dużej mierze definiuje to jak wygląda nasze życie, to praca jest miejscem gdzie spędzamy obok domu najwięcej czasu, a czasami jest nawet odwrotnie.

Niżej omówione dokumenty czyli list motywacyjny i CV to niby tylko zapisane kawałki papieru, ale poprawnie i starannie sporządzone mogą nam otworzyć drogę do kariery, dlatego powinniśmy maksymalnie się skupić przy ich pisaniu lub nawet wynająć specjalistę jeśli uważamy, że sami nie damy rady.

Listy motywacyjne oraz CV zasadniczo różnią się od siebie.

Jak napisać list motywacyjny?

List motywacyjny jest dokumentem, w którym potencjalny pracownik stara się przekonać pracodawcę, że dzięki swoim kwalifikacjom zawodowym i osobistym to właśnie on jest najlepszym kandydatem do danej pracy. List motywacyjny nie jest, a przynajmniej nie powinien być zlepkiem przypadkowych zdań, które akurat przyszły nam na myśl. Powinien on zawierać prawdziwe informacje bez żadnych wymyślonych faktów oraz następujące dane:

  • informacje personalne czyli adres, telefon, e-mail
  • miejscowość i datę
  • nazwę oraz dres osoby do której list jest skierowany (raczej unikać listów skierowanych wyłącznie na instytucje )
  • wyróżnienie określenia list motywacyjny
  • treść listu czyli najważniejsza jego część. To od niej zależy czy dostaniemy pracę, o którą się ubiegamy czy jednak pokona nas konkurent, który lepiej przygotował swój dobry list motywacyjny. W treści na samym początku powinniśmy wyjaśnić, dlaczego w ogóle ubiegamy się o dane stanowisko i dlaczego akurat w tej firmie chcemy pracować. Należałby zadbać o to, aby wyjaśnienie było w miarę rzetelne im lepiej wyjaśnione tym większe są nasze szanse na zatrudnienie. Raczej unikać wyjaśnień typu „bardzo podoba mnie się firma, od dziecka chciałem tutaj pracować". Oprócz tego w treści podkreślamy swoje zalety i kwalifikacje przy czym  głównie eksponujemy te, które predysponują nas do objęcia danego stanowiska. Jednak są również takie, które muszą znaleźć się zawsze w liście motywacyjnym, czyli np. wykształcenie czy doświadczenie zawodowe (o ile takie posiadamy). Z obserwacji wynika, że najczęściej opisywane cechy to umiejętność pracy w zespole, dyspozycyjność czy ogólne cechy charakteru i predyspozycje psychiczne (odporność na stres itp. ). Warto także omówić (o ile takie posiadamy) nasze sukcesy. Nie muszą być one spektakularne, wystarczą nawet drobniejsze sukcesy, ale wykazują one, że się staramy i jesteśmy aktywni. Oprócz zalet niektórzy dodają do listu motywacyjnego również wady co nie jest złym posunięciem, ponieważ są pracodawcy, którzy uważają, że nie ma ludzi doskonałych, że każdy ma jakieś wady. Jednak warto zaznaczyć, że przy pisaniu o wadach najlepiej jest uwzględnić te, które nie mają żadnego znaczenia na stanowisku pracy o które się ubiegamy np. ubiegając się o stanowisko pracy, gdzie większość czasu mamy spędzać przed komputerem nie powinniśmy pisać o słabej znajomości komputera. Podsumowując w treści wszystko sprowadza się do tego, aby przekonać pracodawcę, że lepszym kandydatem na określone stanowisko pracy obecnie nie dysponuje.
  • zwroty grzecznościowe
  • załączniki czyli dodatkowe dane jakie chcemy jeszcze przekazać pracodawcy
  • własnoręczny podpis drobna rzecz, ale bardzo ważna o której często zapominamy

Dobre, profesjonalne CV ( Curriculum Vitae )

Drugim bardzo ważnym dokumentem, ale różniącym się od listu motywacyjnego, którego wymagają pracodawcy od kandydata na pracownika jest popularne CV. Dobre CV obejmuje fakty i zdarzenia, które według nas mogą zainteresować pracodawcę i zwiększyć szanse na nasze zatrudnienie. Nie opisujemy tu naszej wyprawy w góry, którą miło wspominamy, tylko podkreślamy fakty, które mogą nam pomóc przekonać pracodawcę, że my najlepiej nadamy się na dane stanowisko pracy.

Profesjonalne CV nie zawiera tytułu, ani podpisu, ale też nie ma zakazu ich umieszczania, tutaj jest dowolność. CV powinno być zwięzłe (mniej więcej jedna strona A4), czyli piszemy krótko o najważniejszych naszym zdaniem faktach, a nie tworzymy kilkustronowe opowiadania, chyba że nasze życie to pasmo zawodowych sukcesów, których nie można pominąć, a jedna strona to zbyt mało, aby o nich opowiedzieć. Według wytycznych CV powinno być napisane krótko, konkretnie, atrakcyjnie i przejrzyście.

Komentarze