Lokata terminowa - w złotówkach czy walucie obcej?

Lokata terminowaNa co dzień korzystamy nie tylko ze standardowych rachunków bankowych prowadzonych w złotówkach, lecz także kont walutowych. Posiadasz oszczędności w walucie obcej i zastanawiasz się, czy założenie lokaty to dobry pomysł? Dowiedz się więcej.

Wśród produktów przeznaczonych do oszczędzania i pomnażania oszczędności należy wskazać lokaty bankowe. Szczególnym zainteresowaniem klientów cieszą się lokaty terminowe - są one najpopularniejsze, choć mało elastyczne. Zakładając lokatę bankową, musisz liczyć się, że nie będziesz mieć dostępu do zdeponowanych na niej środków przez czas trwania umowy.

Jesteś zainteresowany założeniem lokaty, ale rozważasz lokatę w walucie obcej? Musisz wiedzieć, że na polskim rynku taki produkt trudno będzie znaleźć.

Jakie lokaty proponują banki?

W ofercie banków działających na polskim rynku znajdziesz przede wszystkim oferty lokat w złotówkach. Przykładem mogą być lokaty Idea Bank. Dlaczego? Głównym powodem jest małe zainteresowanie klientów lokatami w walutach obcych. Mimo że Polacy chętnie wyjeżdżają za granicę i posiadają pieniądze w walucie obcej, to jednak oszczędzają głównie w złotówkach.

Jako osoba zainteresowana oszczędzaniem, musisz zastanowić się, czy opłaca ci się dokonać przewalutowania. Atrakcyjny kurs sprawi, że nie stracisz na takiej transakcji, a dodatkowo będziesz mógł zyskać, podpisując umowę o prowadzenie lokaty terminowej.

Gdy znajdziesz ofertę lokaty w walucie obcej

Udało ci się znaleźć ofertę lokaty w walucie obcej? Ponieważ takie produkty są w ofercie banków działających na polskim rynku rzadkością, powinieneś upewnić się, czy faktycznie zyskasz, gdy zdecydujesz się podpisać umowę. Kontaktując się z przedstawicielem banku, powinieneś poprosić o przygotowanie symulacji. W ten sposób sprawdzisz, ile faktycznie zarobisz.

Zakładając lokatę w walucie obcej, musisz mieć świadomość, że takie depozyty mają najczęściej niższe oprocentowanie niż standardowe lokaty w złotówkach. Ma to związek nie tylko z mniejszym zainteresowaniem klientów (a zatem również mniejszą ofertą), lecz także sporymi wahaniami walutowymi. Skoro bank ryzykuje bardziej, jest też bardziej ostrożny, jeżeli chodzi o deklaracje zysków składane klientom.

Zanim założysz lokatę w walucie obcej

Jako osoba zainteresowana pomnażaniem oszczędności, z pewnością chcesz ustrzec się przed sytuacją, gdy faktycznie w wyniku podjętych decyzji, stracisz. Przed założeniem lokaty w walucie obcej powinieneś koniecznie zapoznać się z opiniami ekspertów w zakresie wahań walut. Czy uważają oni, że w najbliższym czasie dana waluta będzie stabilna, czy też może jej kurs znacznie się zmieni?

Zapoznanie się z opiniami specjalistów jest kluczowe. Zauważ, że osoby, które założyły lokatę we frankach szwajcarskich na początku 2015 r., zyskały. Dlaczego? Bo właśnie wówczas kurs tej waluty poszybował w górę. Dziś sytuacja jest już stabilna, a wartość franka szwajcarskiego w stosunku do złotego spada, co oznacza, że aktualnie na takiej lokacie mógłbyś jedynie stracić.

Interesujesz się rynkami walutowymi? Lokata w walucie obcej to rozwiązanie dla ciebie

Skoro oszczędzanie na lokatach w walutach obcych wiąże się z koniecznością bliższego zapoznania się z rynkiem walut, to możesz poczuć się zniechęcony - być może nie masz ochoty na codzienną dawkę komentarzy ekspertów. Musisz jednak wiedzieć, że tylko w ten sposób podejmiesz korzystną dla siebie decyzję. W innym razie możesz sporo stracić na otwarciu lokaty w obcej walucie. Jeżeli zatem zależy ci na pewnym zysku, lepszym rozwiązaniem będzie podpisanie umowy o prowadzenie standardowej lokaty terminowej w złotówkach.

Komentarze