Mama pracuje w domu, czyli jak pogodzić wychowanie dziecka z freelancingiem

Mama pracuje w domuCoraz więcej powstaje w Polsce firm, prowadzonych przez kobiety - mamy jeden z najwyższych współczynników przedsiębiorczych pań w Europie.

Jednak prawda jest taka, że często są to osoby, które prowadzą działalność jednoosobową w zaciszu własnego domu, ponieważ rynek pracy, sytuacja gospodarcza oraz kwalifikacje to na nich wymusiły.

Wśród nich jest sporo młodych mam, które dla potencjalnych pracodawców nie stanowią atrakcyjnego pracownika. Sytuacja zmienia się jednak, gdy młoda mama otwiera własną działalność i oferuje swoje usługi jako freelancerka.

Jak pogodzić pracę w domu z obowiązkami?

Osoby, które nigdy nie pracowały w domu, uważają, że to genialne rozwiązanie. Chwilę posiedzi się przy komputerze, w międzyczasie dopilnuje dziecka, ugotuje obiad, wypisze faktury, a i na zakupy można skoczyć w godzinach, gdy prawie nie ma kolejek. Jednak to tylko wizja – rzeczywistość bywa dużo bardziej skomplikowana. Praca w domu, zwłaszcza przy małym dziecku, nie sprzyja skupieniu. Tysięczne obowiązki bardzo łatwo odrywają od aktualnego projektu lub tłumaczenia, jakie musimy wykonać dla klienta. Bardzo często także kończy się na tym, że zarywamy terminy, próbując w nocy wykonać zaległe prace. Jak więc ułożyć plan dnia, by dziecko nie czuło się zaniedbane, dom nie zarastał brudem, a klienci nie odchodzili z kwitkiem?

Znajdź złoty środek i nie bądź perfekcjonistką

Jeśli jesteś pracująca w domu mamą - postaraj się w życie wprowadzić niniejsze rady:

  • Proś o pomoc najbliższych - zadbaj, by mieć w ciągu dnia kilka godzin na spokojną pracę: niech dziećmi w tym czasie zajmie się mąż (tak, i to nawet, gdy sam pracuje – ty także pracujesz, i to znacznie więcej niż on), teściowie lub rodzice. Jeśli nie masz bliskich krewnych, którzy pomogą w opiece – znajdź mamę w podobnej sytuacji i wymieniajcie się dyżurami nad dziećmi.

  • Nie staraj się robić niczego idealnie - wcale nie musisz mieć idealnego porządku w domu, zawsze dwudaniowego obiadu oraz wyglądać przy pracy, jak prosto od kosmetyczki. Staraj się wykonać swoje obowiązki solidnie, lecz nie marnuj czasu na dopracowywanie szczegółów, które nie są tego warte.

  • Miej swoje priorytety - każdego dnia określ 3 rzeczy, które musisz zrobić, bo są najważniejsze. Jeśli będziesz miała potem czas, by zająć się innymi rzeczami z listy, to świetnie, ale sam fakt, że wykonałaś plan, da ci satysfakcję.

  • Wypoczywaj - każdego dnia znajdź kilkanaście minut na relaks: może to być kąpiel, gimnastyka lub medytacja. Nie polecamy natomiast leżenia przed telewizorem.

  • Zadbaj o wygodne miejsce do pracy i przechowywania dokumentów - nawet w najmniejszym mieszkaniu warto wydzielić przestrzeń, w której będziesz pracować. Dzięki temu, gdy tylko się tam znajdziesz, szybciej się skupisz. Tak działa siła przyzwyczajeń.

  • Doliczaj czas na nieprzewidziane zdarzenia do czasu realizacji zlecenia - nigdy nie wiesz, co może Ci wypaść: a to wpadnie ciotka Janka, a to maluch dostanie katar i będzie płaczliwy. Świadomość posiadania nawet odrobiny czasu w zapasie działa uspokajająco.

  • Dbaj o siebie - pamiętaj, by zdrowo się odżywiać i nie zarywać nocy. Jesteś swoim własnym pracownikiem, musisz więc sama wobec siebie przestrzegać przepisów BHP.

  • Stawiaj granice sobie i innym - jeśli zaplanowałaś sobie wolną sobotę, a klienci wręcz błagają cię, byś jednak pracowała - nie ulegaj. Określaj jasno swoje cele, jeśli masz ochotę zmieniaj zdanie, ale zawsze bądź fair wobec siebie i innych i mów, jeśli dane warunki ci nie odpowiadają.

Źródło: www.wuteh.com.pl.

Ocena: 5.0Komentarze

Maksiu
Praca w domu to dobry i fajny pomysł ale tylko dla mam które mają podzielność uwagi i skupią się na pracy i na dziecku tam samo mocno :)
Anka
Dla mnie praca w domu i jednoczesna możliwość opieki nad dzieckiem jest super rozwiązaniem. Pracuje wtedy gdy mała śpi, lun się bawi a pozostały czas mogę jej poświęcić. Nie mam wrażenia że coś mi umyka z jej życia a jednocześnie jestem aktywna zawodowo.
ola
Dzięki za bezcenne rady. Zgadzam się z Tobą co do tego, że nie można za wszelka cenę dążyć do perfekcjonizmu. Na dalszą metę doprowadza to do klęski. Mając dobry plan i trochę samozaparcia na pewno można wiele zdziałać.