Monety obiegowe

Monety obiegoweO monetach obiegowych pisze się mniej niż o monetach kolekcjonerskich, a ostatnio także bulionowych. Monety obiegowe, z racji na ogromne zapotrzebowanie rynku, są jednak monetami zdecydowanie najczęściej bitymi przez mennice.

Czym jest moneta obiegowa?

Moneta obiegowa to moneta, która jak sama nazwa wskazuje, jest lub była kiedyś w obiegu, czyli w użyciu jako pieniądz. Pierwsze monety pojawiły się już w VII wieku p.n.e. w Lidii - starożytnym państwie, które istniało w zachodniej części dzisiejszej Turcji. Dzięki podróżniczej i kupieckiej działalności Fenicjan i Greków, metalowe pieniądze szybko rozpowszechniły się w całym Basenie Morza Śródziemnego i stopniowo stały się głównym środkiem płatniczym w świecie antycznym. Co ciekawe, w podobnym czasie monety obiegowe wykształciły się też niezależnie w starożytnych Chinach i Indiach. Bicie własnej monety uznawane było w średniowiecznej Europie za oznakę władzy, więc także pierwsi władcy Polscy zaczęli to robić, jednak dopiero za panowania Bolesława II Szczodrego (1058–1076), monety z mennic krajowych zyskały dominującą pozycję w obiegu pieniężnym na terenie państwa Polskiego.

Monety obiegowe, kolekcjonerskie i bulionowe, a szlachetne kruszce

Przez wiele wieków, deklarowana przez emitenta wartość monety była bliska rynkowej cenie szlachetnych kruszców lub stopów, z których była wykonana (najczęściej złota lub srebra). Cenne metale dobrze nadawały się na środek płatniczy, gdyż były rzadkie, trwałe, a ich podaż przez większość historii dość stabilna. Obecnie, z powodu na mniejsze znaczenie monet w obiegu pieniężnym, monety obiegowe bite są tańszych materiałów, najczęściej stali, miedzioniklu, mosiądzu lub Nordic gold (stop miedzi, cynku, aluminium i cyny).

Współcześnie, ze złota lub srebra wyrabiane się jednak dwa inne typy monet: kolekcjonerskie i bulionowe. Te pierwsze, zbierane przez entuzjastów numizmatyki, bije się często, żeby uczcić ważne wydarzenia lub osoby, stąd bywają nazywane też okolicznościowymi. Na ich wartość wpływa nie tylko zawartość złota lub srebra, ale także tak zwana wartość kolekcjonerska, zależna od bieżących trendów rynkowych (pochodna m.in. nakładu danej monety i popytu na nią). Z kolei monety bulionowe to produkt stricte inwestycyjny. Często nie mają zadeklarowanego nominału, gdyż ich wartość zależy niemal wyłącznie od rynkowej ceny zawartego w nich kruszcu.

Mennica Polska - krajowy producent monet obiegowych

Jedynym producentem monet w Polsce jest obecnie Mennica Polska. Tradycje firmy sięgają Mennicy Warszawskiej, która powstała po reformie monetarnej przeprowadzonej przez Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1766 roku i działała aż do 1867, gdy zamknęły ją władze carskiej Rosji. Po kolejnej reformie finansów - już w II Rzeczpospolitej - przedsiębiorstwo wznowiło działalność jako Mennica Państwowa, wraz z wprowadzeniem złotówki jako waluty i powołaniem Banku Polskiego. Pod tą nazwą firma przetrwała czas międzywojnia, drugiej wojny światowej, PRL-u oraz kilkanaście pierwszych lat III RP (do 2005 roku).

Monety obiegowe bite przez Mennicę Polską

Mennica Polska była aż do 2014 roku i jest ponownie od 2017 roku, wyłącznym producentem wszystkich 9 nominałów polskich monet obiegowych dla Narodowego Banku Polskiego. Na stronie Mennicy Polskiej można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat monet złotowych i groszowych (sprawdź: https://www.mennica.com.pl/monety-i-numizmaty/monety-obiegowe). Dotyczą one, między innymi, wzornictwa i materiałów, z których produkowane są polskie monety obiegowe, a także sposobów ząbkowania rantów monet tak, by ułatwić ich rozpoznawanie osobom niewidomym. Mennica Polska bije także lub biła monety obiegowe dla banków centralnych innych krajów, przede wszystkim takich jak Gruzja, Armenia, Kolumbia, Dominikana, a także Filipiny, Izrael czy Wenezuela.

Źródło zdjęcia: pixabay.com.

Komentarze