Motywacja i motywowanie

Motywacja i motywowanie5 skutecznych sposobów motywowania siebie. Motywacja jest czynnikiem, który pomaga w działaniu. Gdy chcemy zmienić coś w swoim życiu, musimy nieustannie mieć swój cel z tyłu głowy. Gdy przestajemy widzieć cel naszego działania, pojawiają się kryzysy. By temu zapobiec, trzeba wiedzieć jak można wpłynąć na swoje poczucie motywacji.

Motywowanie - Odnalezienie celu

Najważniejszym sposobem motywacji jest odnalezienie celu. Musi on być dobrze i zgodnie z nami określony. Dobrze określonym celem może stać się marzenie. Marzymy, by zwiedzić Portugalię. Jednakże tak sformułowane zadanie powoduje tylko, że nasza głowa nie będzie zmotywowana, by tego dokonać. Pojawi się masa przeciwności, których we własnym mniemaniu nie przeskoczymy: brak pieniędzy, brak czasu, kryzys w związku, brak osoby towarzyszącej i masa innych wymówek. By cel był dla nas motywacją musimy go dookreślić. W przypadku wyjazdu do Portugalii nasz cel może brzmieć: Chcę zwiedzić Lizbonę i Porto, potrzebuję na to około 3000 zł, a czas, w którym chce to spełnić to dwa lata.

Motywowanie - Droga do celu

Droga do celu to drugi sposób motywacji. Nieustanne zajmowanie się celem, drogą do celu, marzeniem. Człowiek w działaniu połączonym z motywacją jest jak ogień, który trzeba ciągle podsycać. Gdy gaśniemy, trzeba dołożyć nam kolejny węgielek. Regularne dążenie do celu, widzenie drogi, którą już przebyliśmy jest jednym ze skuteczniejszych sposobów motywacji.

Motywacja - Otwarcie się na osoby pozytywne

Trzecim węgielkiem, który pomoże nam płonąć motywacją jest otwarcie się na osoby pozytywne. Ludzie, z którymi przebywamy mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Co za tym idzie na wiarę i poziom motywacji również. Jeśli w naszym otoczeniu jest osoba, która przysłowiowo ściąga nas w dół, powoduje to, nawet podświadomie obniżenie motywacji. Nawet jeśli jesteśmy odporni na osoby, których towarzystwo jest dla nas destruktywne, to i tak marnujemy tylko swój czas, który im poświęcamy. Czy nie lepiej byłoby poświęcić go osobą, która ma podobny cel jak my, lub komuś kto osiągnął coś w życiu, i jego droga może być naszą inspiracją? Warto być otwartym na ludzi optymistycznych i ambitnych, którzy dodadzą nam otuchy w chwilach zwątpienia, a nie powiedzą "a nie mówiłem, że nie dasz rady", bo to od nas zależy czy damy radę.

Motywacja - Planowanie

Planowanie - czwarty sposób motywacji. Szczegółowo zaplanowana droga do celu, po której mamy iść, jest zbawieniem w gorszych chwilach. Gdy mamy kryzys, zawsze możemy zobaczyć ile drogi do celu nam zostało oraz ile już przebyliśmy. Do tego na takiej szczegółowo rozpisanej drodze możemy zaplanować inne, małe cele oraz nagrody.

System kar i nagród ma swoich zwolenników i przeciwników. Jednakże w sposobie motywowania, czy to siebie czy innych, nie wymyślono żadnej innej, lepszej metody niżeli system nagród. System kar jest destruktywny, dlatego po niego nie warto sięgać. Jednakże system samych nagród jest motywujący. Gdy ustalimy sobie małe nagrody, na naszej drodze do wielkiego celu, będziemy widzieć te niewielkie rezultaty, jednakże one pomogą przetrwać kryzysy. Sam duży cel tez jest nagrodą, jednakże czasem w naszej głowie zbyt odległą. Dlatego warto skupiać się też na małych nagrodach.

Motywowanie siebie to ciężkie zadanie, ponieważ jest ono walką między jednym, a drugim głosem. Wyznaczenie celu, nieustanne zajmowanie się nim, otaczanie się odpowiednimi ludźmi, planowanie oraz nagradzanie to są czynniki, które znacznie zwiększają szanse na sukces. Jednak go nie zapewniają, ponieważ najważniejsze to odnaleźć motywacje w głębi siebie, czyli robić to co jest naprawdę bliskie naszemu sercu.

Komentarze