Na czym polega transfer domeny?

Transfer domenyDomenę rejestruje się u danego operatora - w przypadku domen .pl jest to autoryzowany partner NASK-u. Nie zawsze jednak jesteśmy zadowoleni z jakości obsługi w tej firmie, czy też z kosztu, z jakim będzie związane przedłużenie domeny na kolejny okres rozliczeniowy. W takim przypadku ratunkiem pozostaje transfer domeny, czyli możliwość migracji do innego operatora. Jak to przebiega i z jakim wiąże się kosztem?

Transfer domeny .pl - na początek authinfo

Aby możliwe było przeniesienie domeny do innej firmy, jej klient musi się zwrócić do aktualnego operatora o tzw. kod authinfo. Jest to ciąg znaków, który będzie trzeba podać w celu zatwierdzenia transferu. Skąd wziąć ten kod? Wszystko zależy od danego operatora. Zostanie on wydany najczęściej na podstawie pisemnego wniosku, ale może też być tak, że będziemy mogli go samodzielnie pobrać z panelu administracyjnego domeny. Z pewnością dokładne informacje na temat zasad wydawania kodu authinfo u danego operatora znajdziemy w FAQ.

Wniosek o wydanie kodu authinfo

Zazwyczaj firmy, które wymagają pisemnego wniosku o wydanie kodu authinfo, udostępniają również gotowy wzór dokumentu, który należy wypełnić. Ważne jest, aby druk ten został wypełniony w sposób czytelny. Jeśli operator będzie mieć wątpliwości co do treści przesłanego wniosku, to z pewnością odmówi wydania kodu. Może również wymagać przesłania kopii dodatkowych dokumentów. Oczywiście na wniosku musi się znaleźć również podpis, a w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą także pieczęć. Gotowy druk może zazwyczaj trafić do operatora po prostu e-mailem - wystarczy zeskanować go lub zrobić zdjęcie. Możliwe jednak, że dana firma będzie wymagała dostarczenia oryginalnego pisma. Np. w przypadku transferu domeny w Az.pl wystarczy przesłać zdjęcie lub skan.

Mamy już kod authinfo - co dalej

Skoro udało się zdobyć kod, to możemy już przejść do transferu domeny. W przypadku przeniesienia domeny .pl procedura będzie wyglądać następująco:

  1. Na stronie operatora, do którego chcemy przenieść domenę, musimy zainicjować transfer. Wystarczy np. wpisać dany adres w wyszukiwarce, a wtedy w wynikach zobaczymy, czy istnieje możliwość transferu. Jeśli tak, to możemy go rozpocząć.
  2. Będziemy musieli zapewne założyć konto u operatora. Kod authinfo domeny trzeba będzie podać już teraz albo dopiero na kolejnym etapie transferu.
  3. Po inicjacji abonent domeny otrzyma wiadomość e-mail z adresu automat[at]dns.pl. W treści znajdzie m.in. link aktywacyjny, który musi kliknąć - w ten sposób transfer zostanie potwierdzony.
  4. Po tym kroku transfer zostanie zakończony, a w bazie Whois pojawi się nowy operator domeny.
  5. Po pomyślnym transferze nowy operator wyśle powiadomienia o skutecznym zakończeniu procedury.

Co istotne, transfer domeny .pl jest darmowy. Tym samym jej przeniesienie do nowego operatora nie powoduje, że zmienia się okres rozliczeniowy. Domena pozostaje opłacona na taki sam okres, na jaki była przed rozpoczęciem transferu.

Transfer domeny, a potencjalne problemy

Nie ma takiej możliwości, aby firma będąca partnerem NASK-u odmówiła wydania kodu authinfo. Konieczność jego niezwłocznego wydania jest zapisana w regulaminie NASK-u. Pamiętajmy również o tym, że domeny nie można transferować w dowolnym momencie. Jest ona zablokowana przez 5 dni od momentu rejestracji, nie można jej również dokonać na 6 lub mniej dni przed momentem wygasania. Jeśli planujemy transferować domenę, to warto się tym zainteresować zdecydowanie wcześniej - nie ma to przecież żadnego wpływu na okresy rozliczeniowe. Możliwe jest również, że wybraliśmy ofertę promocyjną, która wymaga od nas minimum jednego przedłużenia domeny w tej samej firmie - transfer nie będzie wtedy wykonalny. Problem może również wynikać z podania błędnego kodu authinfo czy też nieprawdziwych albo nieczytelnych danych we wniosku.

Transfer domeny - to proste

Przeniesienie obsługi domeny do innego operatora to bardzo proste zadanie, niezbędna jest jednak tutaj wiedza na temat cyklu życia domeny. Pamiętajmy, kiedy transfer jest możliwy, a także o rozsądnym wybieraniu firmy, w której chcemy zarejestrować naszą domenę.

Ocena: 5.0

Komentarze