Najpopularniejsze rodzaje ubezpieczeń wśród Polaków

Najpopularniejsze rodzaje ubezpieczeńZgłębiając temat ubezpieczeń możemy być bardzo zaskoczeni, ile różnych rodzajów takiej umowy można zawrzeć. Rzadko się zdarza, że ktoś nie podlega żadnej z tego typu ochrony. Dzieci w szkole, pracownicy, turyści, kierowcy, no prawie każdy jest gdzieś od czegoś ubezpieczony. Są jednak opcje szczególnie popularne, tak jak istnieją oferty specjalne i związane z nimi umowy, które Polacy dość rzadko podpisują.

Są one kierowane zazwyczaj do konkretnej grupy ludzi, dlatego też ich zasięg jest tak marginalny. Co innego zabezpieczenie własnego zdrowia, życia i dobytku. Jakie są więc najpopularniejsze ubezpieczenia wśród obywateli naszego kraju? O tym w dalszej części artykułu.

Ubezpieczenie zdrowotne

Najbardziej podstawowe i najpotrzebniejsze z ubezpieczeń w Polsce. Ma je (lub powinien mieć) każdy, gdyż uprawnia ono do darmowej pomocy medycznej, np. podczas pobytu w szpitalu. Najbardziej podstawowy wariant to w tym przypadku to co każdy pracujący na umowę o pracę płaci co miesiąc ze swojej pensji. Dlatego, kiedy korzystamy z poradni medycznych współpracujących z NFZ, sprawdzane są nasze dane w ogólnopolskim rejestrze ubezpieczonych. Są tu jednak opcje dodatkowe, np. uprawniające do konsultacji medycznych czy leczenia w prywatnych placówkach. Jakość takich usług jest o wiele lepsza, a co ważne nie musimy przejmować się czy dane badanie jest refundowane, czy też będziemy musieli zapłacić mimo obowiązkowego ubezpieczenia.

Ochrona cywilna i autocasco

Ilość samochodów w Polsce jest ogromna. Posiadanie auta już dawno przestało być oznaką prestiżu, a stało się codziennością i standardem. Dlatego też nawet niedzielny kierowca dokładnie zna dwa skrótu - OC i AC. Pierwszy z nich jest bardziej popularny, gdyż jest w naszym kraju obowiązkowy. Każde auto musi je mieć, a jego brak jest karalny i może wiązać się z poważnymi problemami w wypadku kolizji z innym uczestnikiem ruchu. Drugie natomiast jest dla tych, którzy niezależnie od winnego stłuczki chcą dostać z tego tytułu dodatkowe pieniądze. Możemy więc uszkodzić swój pojazd, a ubezpieczyciel i tak wypłaci nam za to określoną kwotę.

Ubezpieczenie zawodowe

To jaki zawód wykonujemy również jest objęte specjalną oferta ubezpieczeniową. Oczywiście w każdym wypadku wygląda ona trochę inaczej i inny jest jej przedmiot, jednak nie zmienia to faktu, że są one bardzo pomocne. Obowiązkiem ich zawierania obarczeni są:

  • Radcy prawni,
  • Adwokaci,
  • Notariusze,
  • Rzeczoznawcy,
  • Zarządcy nieruchomości.

Jest jeszcze jedna grupa, która korzysta z nich nader często - lekarze. Dla nich jednak nie jest to obowiązek, więc takie umowy zawierane są dobrowolnie.

Ubezpieczenie podróżne

Jadąc na wakacje również coraz częściej wykupujemy ubezpieczenia mające uchronić nas przed wypadkami, czy nieprzewidzianymi trudnościami podczas wypoczynku. Wyniki zawierania takich umów podnoszą same biura podróży, które niemal zawsze wymagają by ich klient opłacił składkę takiej opcji ubezpieczeniowej (naturalnie wliczoną w cenę wycieczki). Ze względu na nieprzewidywalność wycieczek zagranicznych, zwłaszcza na południe Europy czy do egzotycznych krajów, takie ubezpieczenie jest bardzo przydatne i każdy odpowiedzialny turysta nie powinien z niego rezygnować (nawet jeśli jedzie na wakacje, które organizuje samodzielnie, bez pośrednictwa biura podróży).

Autor: www.o-ubezpieczeniach.pl.

Komentarze