Nauka zawodu lepsza niż studia?

Nauka zawodu lepsza niż studia?W powszechnej opinii panuje pewien stereotyp na temat wykształcenia współczesnych młodych ludzi, który zakłada, że tylko zdanie matury i ukończenie szkoły wyższej zapewni świetny start w przyszłość oraz znalezienie ciekawej i dobrze płatnej pracy.

Tymczasem warto pamiętać (zwłaszcza jeśli jest się rodzicem zatroskanym o przyszłość swoich nastoletnich dzieci), że nie każdy nadaje się do zgłębiania wiedzy ogólnej i zdobywania wykształcenia na studiach.

Oczekiwania wobec dzieci często podyktowane są naszymi własnymi marzeniami z przeszłości, których nie udało się nam zrealizować. Własne rozczarowania chcemy więc przeobrazić w przyszłe sukcesy naszych pociech, bo skoro nam się nie udało, to im przecież musi! Tymczasem warto zaufać pasjom i intuicji młodych ludzi. W dzisiejszych czasach młodzież w większości jest niezwykle świadoma swoich celów i dość dokładnie planuje swoją przyszłość, często w oparciu o swoje zainteresowania.

Jest kilka typów nastolatków, dla których ogólniak i studia wyższe nie będą potrzebne do osiągnięcia sukcesu zawodowego i satysfakcji w życiu. Czasem doskonale zdają sobie z tego sprawę sami, a czasem trzeba ich odpowiednio pokierować. W poniższym zestawieniu możecie sprawdzić, jakich nastolatków nie warto zmuszać do pójścia na studia, a zamiast tego lepiej zachęcić do nauki jakiegoś praktycznego zawodu.

Pasjonat

Jeśli nastolatek interesuje się czymś konkretnym (np. fotografią, gotowaniem, szyciem), uprawia jakiś sport, tańczy czy robi cokolwiek innego, co go pasjonuje, warto dowiedzieć się, czy to właśnie z tym nie chciałby związać swojej przyszłości? Nie trzeba analizować badań, by wiedzieć, że lepiej jest robić to, co się lubi niż to co się musi robić, bo "tak trzeba". Obecnie coraz więcej młodych osób decyduje się na związanie swojej przyszłości zawodowej ze swoimi zainteresowaniami i w większości przypadków wychodzi im to na dobre! Dlatego nie warto nakłaniać nastolatka, który chce zostać kucharzem, mechanikiem czy tancerzem, żeby jednak poszedł na studia. Lepiej zamiast tego pomóc mu w znalezieniu dobrego szkolenia czy kursu oraz w wymyśleniu sposobu na zdobycie doświadczenia zawodowego i zarabiania na własnej pasji. To zdecydowanie lepszy pomysł niż edukacja ogólna, z której często i tak nic nie wynika.

Przeciętniak

Chyba większość uczniów to tak zwani uczniowie przeciętni. Uczą się, bo muszą i wiedzą, że od skończenia szkoły w jakimś stopniu będzie zależeć ich przyszłość. Nie do końca zmotywowani, ale starają się zaliczać sprawdziany, żeby mieć spokój od rodzicielskich uwag. Jako rodzice marzymy, by udało im się dostać do dobrego liceum czy na chodliwy kierunek studiów, nie zastanawiając się, czy istnieje może inna opcja. A nierzadko w przypadku przeciętnych uczniów to dobre technikum czy szkoła zawodowa będą zdecydowanie lepszym wyborem, ponieważ nauka praktycznego zawodu, który daje tzw. fach w ręku, może znacznie bardziej przyczynić się do sukcesu zawodowego niż byle jak zaliczone liceum i studia. W dodatku absolwenci szkół zawodowych czy technicznych dużo wcześniej mogą zdobyć doświadczenie zawodowe, które tak bardzo liczy się na rynku pracy, zaś posiadając konkretny zawód nie będą raczej narzekać na brak pracy. Istnieje także duże prawdopodobieństwo, że pokochają to, co robią, bo nieraz ciekawe rzemiosło czy praca fizyczna okazują się dla takich osób ciekawsze i bardziej satysfakcjonujące niż wkuwanie teorii na studiach czy praca umysłowa.

Trudna młodzież

Z takimi nastolatkami oczywiście najtrudniej się porozumieć. Zbuntowany, agresywny gimnazjalista, który totalnie lekceważy szkołę i naukę raczej nigdy nie da się przekonać, że edukacja może coś zmienić w jego życiu. Tutaj wkraczają nierzadko poważne problemy wychowawcze i często rodzice zdają sobie sprawę, że ich dziecko nigdy nie skończy porządnej szkoły i wiecznie będzie pędziło żywot niebieskiego ptaka. Tymczasem może być zupełnie inaczej. Przy wsparciu odpowiednich instytucji i zasięgnięciu przydatnych informacji, np. na stronie Elektronicznego Centrum Aktywizacji Młodzieży, nierzadko zbuntowana młodzież daje się zmotywować do uzupełnienia edukacji ogólnej oraz nauki praktycznego zawodu, która daje im potem pracę i satysfakcję. Często okazuje się, że nie trzeba być przysłowiowym "orłem", żeby mieć dobry fach w ręku - nie od dziś wiadomo przecież, że specjaliści tacy jak hydraulik, dekarz czy kucharz są bardzo poszukiwani i cenieni na rynku pracy.

Dlatego naprawdę nie warto zmuszać absolwenta czy absolwentki gimnazjum do kontynuowania dalszej nauki w liceum ogólnokształcącym, a w przyszłości do studiowania, zwłaszcza jeśli wykazują wszelkie oznaki, że nie są tym zainteresowani. Szkolenia, kursy, szkoły techniczne i zawodowe, a także nauka praktycznego zawodu to pomysły dla tych, którym nieszczególnie zależy na zdobywaniu wiedzy ogólnej, tym bardziej, że rynek pracy czeka na wykwalifikowanych specjalistów i rzemieślników.

Autor: www.ecam.ohp.pl.