Nie tylko lokalizacja - na co zwrócić uwagę, szukając lokum dla młodej pary?

Co sprawdzić kupując mieszkanie dla paryRazem z partnerem lub partnerką dojrzeliście do decyzji o wzięciu kredytu na mieszkanie? Wybór pierwszego lokum nie jest prosty. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania dla młodej pary.

Cena - najważniejsze kryterium. Jaki kredyt na mieszkanie uzyskacie?

Przymierzacie się do kupna pierwszego wspólnego lokum? Cena będzie grać kluczową rolę przy wyborze. Dla par, które co miesiąc płacą za wynajem, zaciągnięcie kredytu na mieszkanie bywa korzystniejsze finansowo, o ile rata nie przekracza wysokości dotychczasowego czynszu.

Na cenę nieruchomości wpływa wiele czynników. Przy zakupie mieszkania warto zwrócić uwagę na najważniejsze z nich: lokalizację, metraż i standard. Przedyskutujcie, czy bardziej zależy Wam na szybkim dojeździe do pracy, czy może ważniejszy będzie duży metraż. Ustalcie, bez czego możecie się obejść - np. parkingu podziemnego czy balkonu.

Mieszkanie dla pary

Co sprawdzić, kupując mieszkanie dla pary? Nie tylko lokalizacja

Na co zwrócić uwagę przy zakupie lokalu, jeśli zależy Wam na jego korzystnej lokalizacji? Sprawdźcie nieruchomość pod kątem:

  • dojazdu do miejsca pracy – dowiedzcie się, czy oboje będziecie mieć możliwość dotrzeć do pracy szybko i wygodnie;
  • dojazdu do centrum miasta – upewnijcie się, że po przeprowadzce do oddalonej dzielnicy nie będziecie odcięci od życia kulturalnego i spotkań ze znajomymi;
  • terenów rekreacyjnych w okolicy – nawet jeśli nie jesteście miłośnikami spacerów, w okolicy, w której nie brakuje parków, o wiele przyjemniej się mieszka. Bliskość terenów zielonych docenicie szczególnie, gdy powiększy się Wasza rodzina;
  • odległości od innych punktów – pomyślcie o innych miejscach, w których regularnie bywacie ze względu na zainteresowania, takie jak basen czy studio tańca;
  • miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym koniecznie sprawdźcie planowane inwestycje w okolicy.

Wskazówka

Co jeszcze sprawdzić, kupując mieszkanie? Dowiedz się, gdzie względem lokalu znajduje się śmietnik, wjazd do garażu czy plac zabaw. Każdy z tych punktów to potencjalne źródło uciążliwego hałasu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania? Metraż i liczba pokoi

Wiele par rozpoczynających wspólne życie decyduje się na zakup kawalerki. Uzyskanie kredytu na mieszkanie o niewielkim metrażu jest bowiem najłatwiejsze. Życie w jednym pokoju, który pełni jednocześnie funkcję kuchni, salonu i sypialni dla dwóch osób, szybko staje się jednak dość uciążliwe.

Wygodne lokum dla dwojga powinno mieć co najmniej dwa pokoje i metraż powyżej 35 metrów kwadratowych. To optymalny układ, w którym jedno pomieszczenie można przeznaczyć na salon lub gabinet, a drugie na zamkniętą sypialnię. W dwupokojowym mieszkaniu można też w razie potrzeby zaaranżować pokój dziecięcy.

Mieszkanie dla pary

Co sprawdzić, kupując mieszkanie? Układ pomieszczeń idealny dla pary

O tym, czy mieszkanie jest wygodne i funkcjonalne, decyduje nie tylko jego metraż i liczba pokoi. Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania dwupokojowego? Jeżeli dysponujecie wystarczającym budżetem, możecie wybrać lokal z wydzieloną kuchnią. Dla wielu par jest to bardziej komfortowe niż aneks kuchenny w salonie - taki układ zapewni Wam prywatność i możliwość łatwiejszej adaptacji pomieszczeń. Z drugiej strony, połączenie kuchni z pokojem dziennym dla niektórych osób pozwala na większy komfort, na przykład ułatwia opiekę nad dziećmi czy rozmowy z gośćmi i domownikami podczas gotowania. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, zwróć uwagę na to, czy pomieszczenia są ustawne - czy uda Ci się wygodnie urządzić kuchnię, stworzyć miejsce do komfortowego spożywania posiłków czy ustawić kanapę w odpowiedniej odległości od telewizora.

Co sprawdzić, kupując mieszkanie dla pary? Analizując rzut lokalu, upewnijcie się, czy nie ma w nim długich, wąskich korytarzy. To dodatkowe metry kwadratowe, które podniosą cenę nieruchomości. Chociaż niektóre ściany wewnątrz lokalu można zburzyć lub przestawić, wszystkie zmiany to dodatkowe koszty, nieobjęte kredytem na mieszkanie.

Co sprawdzić, kupując mieszkanie dla pary? Podsumowanie

Zaciągnięcie kredytu na mieszkanie to często atrakcyjniejsza opcja niż płacenie comiesięcznego czynszu za wynajem. Jeśli tak jest i w Waszym przypadku, wybór lokum dla dwojga będzie zależał od Waszych możliwości finansowych, a także preferowanej lokalizacji, wielkości i rozkładu pomieszczeń.

Komentarze