Nieostrożność w korzystaniu, brak spłaty w terminie i... - poznaj najczęstsze błędy popełnianie przez właścicieli kart kredytowych

Karty kredytoweKarta kredytowa to dostęp do dodatkowych środków w przypadku nieprzewidzianych i koniecznych wydatków. Dowiedz się, jak poprawnie używać karty kredytowej i jakich błędów nie popełniać.

Karta kredytowa daje właścicielom stały (do kwoty maksymalnego limitu) dostęp do dodatkowych środków finansowych, z których mogą korzystać w dowolnym momencie. Trzeba jednak umiejętnie z niej korzystać, by jej posiadanie wiązało się wyłącznie z zaletami. Należy unikać popełniać typowych błędów, które mogą stanowić pierwszy krok w stronę kłopotów finansowych.

Brak ostrożności przy korzystaniu z karty kredytowej

Karta kredytowa pozwala na szybkie i wygodne dokonywanie płatności internetowych. Wystarczy znać tylko numer karty, datę ważności oraz numer CVV/CVC, by dokonać transakcji. Ważne jest zachowanie ostrożności, by informacje o karcie nie dostały się w niepowołane ręce. Chwila nieuwagi wystarczy, by stać się dłużnikiem.

Spłata minimalnej wymaganej kwoty

Zadłużenie na karcie kredytowej rozkładane jest na raty z opcją spłaty minimalnej kwoty. Tymczasem uregulowanie tylko części zadłużenia oznacza doliczenie odsetek – w takich przypadkach karta kredytowa staje się niczym innym jak kredytem gotówkowym.

Jeśli chcesz uniknąć wysokich kosztów związanych z posiadaniem karty kredytowej, spłacaj zawsze więcej niż minimalną kwota.

Brak spłaty w terminie

Dużą korzyścią płynącą z posiadania karty kredytowej jest możliwość skorzystania z okresu bezodsetkowego. Warto jednak mieć świadomość, że dotyczy to wyłącznie przypadku spłaty zobowiązania w określonym terminie (np. 52 dni rozpoczynając od 1 dnia okresu rozliczeniowego). Opóźnienie w spłacie sprawia, że naliczane są odsetki.

karta kredytowa - wypłata pieniędzy w bankomacie

Karta kredytowa niczym się nie różni od typowej karty płatniczej, można więc korzystać z niej także w przypadku wypłat gotówki. O ile jednak standardowa karta pozwala zwykle na wypłaty środków z bankomatów bez dodatkowych prowizji, tak korzystanie z karty kredytowej związane jest z naliczaniem odsetek - bez względu na to, czy trwa okres bezodsetkowy.

Korzystanie z karty kredytowej jest opłacalne

Korzystanie z karty kredytowej jest opłacalne pod warunkiem zachowania "zdrowego rozsądku". Jeśli decydujesz się na dokonanie płatności ze zgromadzonych na niej środków, w krótkim czasie reguluj całe swoje zobowiązanie - tak, by spełnić warunki okresu bezodsetkowego.

Przed korzystaniem z karty kredytowej zapoznaj się również z regulaminem banku, by poznać zasady funkcjonowania tego środka płatniczego. Dzięki temu karta kredytowa zapewni Ci dostęp do dodatkowych pieniędzy, bez wpędzania w spiralę zadłużenia.

Komentarze