Nowoczesny design - styl industrialny

Styl industrialnyOsoby zainteresowane nowoczesnym designem w projektowaniu wnętrz, z pewnością nie raz słyszały o stylu industrialnym i korzyściach, jakie pociąga on za sobą. Warto zatem przyjrzeć się mu bliżej, poznać jego znaki szczególne i zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście mamy do czynienia z właśnie takim rozwiązaniem, jakiego szukamy.

Przestrzeń na pierwszym miejscu

Projektanci wnętrz, których pyta się o najważniejszą cechę stylu industrialnego, zwykle nie mają problemów z jej wskazaniem. Cechą tą jest przestrzeń i to właśnie ona najbardziej rzuca się w oczy po wejściu do pomieszczenia, które jest inspirowane tym stylem. To właśnie w pomieszczeniach poprzemysłowych mamy przecież do czynienia z wysokimi sufitami i oknami, rezygnacją ze ścian działowych i oszczędnością w zdobnictwie. Styl industrialny przywędrował do nas wprost z dawnych fabryk, nie dziwi więc to, że nawet niewielkie pomieszczenie jest projektowane tak, aby w jak największym stopniu zbliżyć się do swojego dostojnego pierwowzoru.

Instalacje wydobyte z ukrycia

Styl industrialny charakteryzuje się również tym, że nie wstydzi się tego, co na ogół staramy się ukryć przed osobami z zewnątrz. W pomieszczeniach utrzymanych w stylu retro ich właściciele za punkt honoru uważają ukrycie przed oczyma gości różnego rodzaju rur i instalacji. Tu jednak każde tego typu rozwiązanie jest uważane za atut, a nie za powód do niepokoju i tłumaczenia się. Im więcej betonowych stropów, szyn, słupów i ceglanych murów, tym bardziej pomieszczenie jest zbliżone swoim wyglądem do hali fabrycznej. Jeśli więc jest ono zbyt wypieszczone, możemy spotkać się z elementami instalacyjnymi konstruowanymi na potrzeby wspomnianego stylu.

Co za dużo - to nie w tym stylu

Styl industrialny nie byłby jednak kompletny, gdybyśmy zapomnieli o tym, że króluje w nim minimalizm. Tu ma prawo funkcjonować jedynie to, co jest nam rzeczywiście potrzebne, nie ma więc miejsca na ozdoby i inne elementy wyposażenia, jeżeli są one pozbawione funkcji użytkowej. Minimalizm dotyczy zresztą nie tylko poszczególnych przedmiotów, ale i kolorystyki utrzymanej we wnętrzu. Ta sprawia wrażenie chłodnej, mamy więc do czynienia przede wszystkim z bielą oraz odcieniami szarości.

Meble w stylu industrialnym

Może się wydawać, że styl industrialny jest na tyle wymagający, że nie daje szans osobom, które chcą go zaimplementować do niewielkiego mieszkania. Na szczęście, nie jest to prawda. Oczywiście, kluczem do sukcesu jest odpowiedni wybór mebli tak, aby w mieszkaniu tym można było normalnie funkcjonować nie zagracając przy tym przestrzeni.

Uwaga kupującego powinna być zatem skoncentrowana przede wszystkim na oświetleniu, duża liczba metalowych i aluminiowych lamp nie tylko podkreśla bowiem cechy stylu, ale również sprawia, że pomieszczenie staje się jaśniejsze, a jego cechy charakterystyczne - lepiej wyeksponowane. Nie należy też obawiać się nietypowych materiałów wykończeniowych, takich jak szkło, metal, beton, a nawet cegła. Również kształt mebli powinien nawiązywać do tego, co można spotkać w zakładach przemysłowych.

Artykuł został przygotowany przez firmę ecochata.pl z Wrocławia, która specjalizuje się w wykonywaniu funkcjonalnych mebli z palet.

Komentarze