Okna energooszczędne - co musisz o nich wiedzieć?

Dom energooszczędnyNowoczesne okna znacznie różnią się od tych montowanych jeszcze 10 lat temu. Nadal najważniejszym celem jest stworzenie rozwiązań konstrukcyjnych, które zapobiegają utracie ciepła w budynku, jednak wydaje się, że poprawiła się nie tylko jakość materiałów, ale również ich izolacyjność, dzięki czemu możemy obecnie mówić o oknach energooszczędnych. Wybór tego rodzaju okien jest bardzo duży. W tym przypadku znaczenie ma przynajmniej kilka parametrów: materiał z jakiego zostały wykonane, wielkość, a nawet rozmieszczenie. Co jeszcze musisz wiedzieć o oknach energooszczędnych?

Okna drewniane, plastikowe czy aluminiowe?

  • Okna drewniane - materiał jakim jest drewno daje więcej ciepła i posiada mniejszy współczynnik przenikania od okien plastikowych, który kształtuje się na średnim poziomie 1,4 W/m2K (w przypadku okien plastikowych wynosi mniej więcej 1,9 W/m2K). Ponadto, profile drewniane są mocne i sztywne, przez co nie wymagają dodatkowych kształtowników. Problematyczna może okazać się za to konserwacja drewna, która jest obowiązkowa. W zależności od rodzaju preparatów, należy je stosować mniej więcej co 3-5 lat.
  • Okna plastikowe - zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj okien w polskich domach. Doceniane są głównie za łatwość w eksploatacji, a także cenę. Nie bez znaczenia będzie również ich trwałość oraz komfort użytkowania, uzyskany przez niedużą wagę. Okna plastikowe powinny być zbudowane z profili klasy A o grubości ok. 3mm. Istotne jest ponadto, umieszczenie wewnątrz profili specjalnych przekładek termoizolacyjnych, może to być np. pianka poliuretanowa bądź aerożel. Warto mieć na uwadze fakt, że plastikowe okna, zwłaszcza o ciemniejszych kolorach mogą odkształcać się pod wpływem wysokich temperatur.
  • Okna aluminiowe - ich profile powinny zostać wzmocnione kształtownikami,a przynajmniej jedna komora musi być wypełniona materiałem termoizolacyjnym, mimo to są bardzo trwałe i nie wymagają konserwacji. Niestety, słabo wypadają ich parametry izolacyjności cieplnej, dlatego rzadko wspomina się o nich w kontekście energooszczędności.
  • Okno domowe

Rozmieszczenie okien

Okna powinny znajdować się głównie od strony południa. Takie rozwiązanie przyniesie nam najwięcej korzyści energetycznych. Z czego to wynika? Słońce rano i wieczorem znajduje się niżej nad horyzontem przez co zyski ciepła ze nasłonecznienia od strony wschodniej i zachodniej będą mniejsze. Ponadto, na elewacji północnej warto zamontować okna o podwyższonej izolacyjności termicznej. Po tej stronie nie powinny także znajdować się okna o dużych rozmiarach. Jeżeli zależy nam na umieszczenie dużych okien w domu, to najlepiej gdy będą się one znajdować w pomieszczeniach, które zimą nie muszą być stale użytkowane, może to być np. weranda.

Istotne parametry okien energooszczędnych

Wybierając okna, poza materiałem oraz współczynnikiem przenikania, należy sprawdzi również grubość profilu. Ilość komór niekoniecznie będzie w tym przypadku aż tak istotna. Profil powinien być możliwie jak najgrubszy, co przekłada się na jego sztywność oraz moc. Tego rodzaju parametry odgrywają istotną rolę szczególnie w przypadku dużych okien, a także takich, które będą często otwierane, czyli np. kuchennych. Grubość oceniana jest w czterech klasach, dlatego bez wątpienia najlepiej jest wybierać okna klasy 4.

Znaczenie ma również rodzaj ramki dystansowej, która znajduje się pomiędzy taflami szyb. Powinna zostać wykonane ze stali szlachetnej bądź tworzywa sztucznego.

Podsumowanie

Za okna energooszczędne uznaje się przede wszystkim okna drewniane oraz plastikowe, gdyż posiadają zbliżone parametry. Większą izolację termiczną zapewnia drewno lecz jego konserwacja jest znacznie bardziej wymagająca od okien PCV. Odpowiednie rozmieszczenie oraz wielkość okien także mają znaczenie w kontekście energooszczędności. Jeżeli zależy nam na możliwie jak największym ograniczeniu strat ciepła, a co za tym idzie zmniejszeniu wydatków poniesionych na ogrzewanie, warto pomyśleć również o ociepleniu drzwi wejściowych.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem www.witraz.eu.

10 Votes

Komentarze