Pożyczki na raty - dla kogo?

Pożyczka na ratyPożyczki na raty to produkt finansowy, który staje się coraz popularniejszy. Ze względu na dostępność wielu atrakcyjnych ofert zobowiązanie to staje się interesującą alternatywą dla tradycyjnych kredytów bankowych. Pożyczkobiorcy doceniają m.in. to, że nie muszą podawać celu, na który mają zostać przeznaczone pożyczone pieniądze. Większość banków nadal zaś wymaga podania takiego celu. Po pożyczki na raty w firmach pozabankowych sięgają więc już nie tylko osoby, którym odmówiono udzielenia kredytu. Wbrew powszechnej opinii produkt ten wcale nie musi być drogi.

Niektórzy pożyczkodawcy oferują zobowiązanie z RRSO w wysokości kilkunastu - kilkudziesięciu procent. Pożyczki na raty mogą zostać zaciągnięte zarówno za pośrednictwem Internetu, jak i w stacjonarnych placówkach firmy pożyczkowej.

Pożyczka na raty - kto ją może otrzymać?

Możliwość otrzymania pożyczki na raty uzależniona jest m.in. od wewnętrznej polityki firmy pozabankowej. Każdy pożyczkodawca określa własne warunki udzielenia finansowania. Bez względu na pożyczkodawców oferty pożyczek pozabankowych łączy jedna wspólna cecha - można je zaciągnąć za pośrednictwem Internetu, czyli nawet nie wychodząc z domu. W znalezieniu wpisującej się w nasze potrzeby pożyczki na raty może pomóc porównywarka dostępna na chwiluj.pl.

Wśród podstawowych różnic, jakie określone są w ofertach poszczególnych firm pożyczkowych, wymienić należy wiek pożyczkobiorcy oraz sposób oceny jego zdolności kredytowej. Wciąż wielu pożyczkodawców określa minimalny limit wieku na 21 lat. Chociaż można znaleźć i takie firmy pozabankowe, które bez problemu udzielą pożyczki na raty osobom od 18. roku życia. Niektórzy pożyczkodawcy wprowadzają górne limity wieku - i jest to najczęściej warunek nieukończenia 67. – 73. roku życia. Pewne problemy z otrzymaniem pożyczki ratalnej w niektórych firmach mogą mieć osoby, które są trwale bezrobotne i oficjalnie nie wykazują żadnych dochodów.

Pożyczkodawcy określają także wymagania dotyczące zdolności kredytowej klienta. Niektóre firmy pożyczkowe normują warunki w tym zakresie, ustalając progi dochodowe czy też określając wymagania dotyczące historii kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy. Z reguły wymaga się, aby klient osiągał dochody w wysokości co najmniej 700 złotych miesięcznie. Dodatkowo pożyczkobiorca może zostać zweryfikowany w bazach BIG InfoMonitor, BIK, KRD lub ERIF. Posiadanie negatywnych wpisów w którejkolwiek z tych baz dłużników może realnie wpłynąć na obniżenie zdolność kredytowej pożyczkobiorcy oraz być powodem odrzucenia wniosku przez pożyczkodawcę. Istnienie niewielkiego długu nie skreśla jednak szans na otrzymanie pożyczki na raty - zwłaszcza tej o niewielkiej wartości. Wyjątkiem są pożyczki bez BIK - w tym przypadku nie występuje weryfikacja klienta w bazie Biura Informacji Kredytowej.

Podstawowe wymogi, które stawiane są przed klientami ubiegającymi się o pożyczkę na raty (dotyczą wszystkich firm pozabankowych):

  • ważny dowód osobisty,
  • polskie obywatelstwo,
  • zamieszkiwanie na terenie Polski,
  • rachunek bankowy w polskim banku,
  • zdolność do podejmowania czynności cywilnoprawnych,
  • ważny numer telefonu komórkowego oraz adres e-mail.
Ocena: 5.0

Komentarze