Pozytywne myślenie - Psychologia pozytywna

Pozytywne myślenie"Myśl pozytywnie" - zapewne każdy przynajmniej raz w życiu otrzymał taką radę. Jak jednak się do niej zastosować, gdy wszytko wokół jest na "nie", gdy zaliczamy porażkę za porażką i tworzymy same ponure scenariusze? Kluczem do sukcesu jest wiara w siebie i swoje możliwości. Wtedy pozytywne myślenie załączy się nam samo. Warto w temacie pozytywnego myślenia dowiedzieć się, czym jest psychologia pozytywna i poznać ciekawe sposoby na patrzenie na świat przez różowe okulary.

Psychologia pozytywna - psychologia pozytywnego myślenia

Istnieje dział psychologii, który zajmuje się wpływem pozytywnego myślenia na człowieka. To psychologia pozytywna, której przedmiotem zainteresowań jest także dobre samopoczucie i ogólny dobrostan oraz szczęście. Bierze ona pod uwagę wiele czynników, które mogą mieć wpływ na dobre samopoczucie, w tym wiek, płeć, stan zamożności, zdrowie, wykształcenie, a także pozostawanie w związku małżeńskim oraz posiadanie dzieci.

Zadaniem psychologii pozytywnej jest również zachęcanie do samorozwoju oraz poznawania swoich umiejętności.

Jak myśleć pozytywnie? 10 praktycznych porad dla każdego

1. Dostrzegaj pozytywy w każdej sytuacji - szklanka jest zawsze do połowy pełna
Kluczem do pozytywnego myślenia jest znajdowanie czegoś pozytywnego w każdej sytuacji. Pada deszcz? Świetnie, masz okazję ubrać do pracy nowe kalosze/nowy płaszcz i z pewnością usłyszeć wiele komplementów od koleżanek. Znajomy nie przyszedł na umówione spotkanie, wystawił Cię do wiatru? To dobra okazja na samotny spacer zakończony wizytą w nowej kawiarni na osiedlu.

2. Analizuj porażki ale nie traktuj ich jako dramatu
Każdemu w życiu zdarzają się porażki, Tobie również i nie ma w tym nic złego. Swoje niepowodzenia możemy traktować w różny sposób. Dla jednych każda porażka urasta do rangi dramatu, niech dla Ciebie będzie to nauka na przyszłość i pretekst do zmian na lepsze. Analizuj porażki, mów otwarcie, co robisz źle i planuj, jak postąpisz kolejnym razem.

3. Wyciągaj lekcję z błędów, jakie popełniasz
Rada, która nierozerwalnie połączona jest z poprzednią: niech każdy popełniony błąd będzie dla Ciebie lekcją, cennym doświadczeniem, który sprawi, że będziesz się zmieniać na lepsze. I w tym wypadku myśl pozytywnie: "Następnym razem nie zrobię tego błędu, ponieważ już wiem, że tak nie należy postępować" - i tego się trzymaj!

4. Bądź czasem naiwnym optymistą
Optymiści żyją dłużej. Bądź więc czasem optymistą, nawet naiwnym. Wierz w ludzi, w siebie, w to, że będzie dobrze. Nawet jeśli się nie uda, Ty będziesz podchodzić do porażki niego inaczej. Optymizm pozwala nam na dostrzeganie pozytywów każdej sytuacji (patrz punkt 1) ale i lepiej przygotuje nas na ewentualną porażkę. Optymiści o wiele lepiej radzą sobie z niepowodzeniami, łatwiej je znoszą, ponieważ nie tłumaczą ich swoimi niedoskonałościami, jak mogą to mieć w zwyczaju pesymiści.

5. Otaczaj się pozytywnymi ludźmi
Jeśli chcesz patrzeć na świat przez różowe okulary i myśleć pozytywnie, staraj się otaczać pozytywnymi ludźmi, którzy będą motywować Cię do pozytywnych zmian i  do działania.

6. Poprawiaj sobie humor każdego dnia
Każdego dnia staraj się poprawiać sobie humor, sprawiać sobie drobne przyjemności, robić to, co lubisz. Może być to rytuał picia kawy i zjedzenia ciasteczka, wyjście na spacer, do kina, teatru, domowe SPA albo wybranie się do prawdziwego ośrodka SPA i zafundowanie sobie przyjemnego masażu.

7. Mów sobie miłe rzeczy, niezależnie od okoliczności
Komplementy są miłe i przyjemne, lubimy je otrzymywać ale kto powiedział, że sami nie możemy sobie ich prawić? Możemy i powinniśmy, staraj się codziennie mówić sobie coś miłego, najlepiej rano: na dobry początek dnia. Powiedz sobie, że doskonale wyglądasz, gdy będziesz patrzeć w lustro, pochwal się za to, co Ci się udało, a gdy coś nie wyszło powiedz: "Dasz radę następnym razem, wierzę w Ciebie". Kto ma w Ciebie uwierzyć, jak nie ty sam/sama?

8. Nie porównuj się z innymi i porzuć perfekcjonizm
Chcesz myśleć pozytywnie? Daj sobie spokój z porównywaniem się z innymi, nie staraj się być kimś innym, jesteś kimś wyjątkowym i niepowtarzalnym. Owszem, nie jesteś idealny/a ale nikt nie jest. Porzuć perfekcjonizm, nie staraj się wszystkiego robić najlepiej, nie ma takiej potrzeby. Ciesz się swoimi niedoskonałościami i czyń z nich możliwość do zmian na lepsze.

9. Uśmiechaj się do siebie i innych
Śmiech to zdrowie ale uśmiech również ma wielką moc. Uśmiechaj się jak najczęściej do siebie i do innych, staraj się uczynić z uśmiechu swoją wizytówkę. Zobaczysz, gdy uśmiech do Ciebie wróci, od razu poczujesz się lepiej, niezależnie od okoliczności.

10. Wyznacz cel w życiu i dąż do niego każdego dnia na nowo
Życie jest o wiele bardziej wartościowe, gdy masz w nim cel i dążysz do jego realizacji. Wyznacz sobie taki cel, nawet bardzo odległy i śmiało dąż do spełnienia swoich marzeń. Nawet, gdy ogarną Cię ponure myśli, przypomnisz sobie o celu, o tym, co już zrobiłeś/aś w tym kierunku i od razu poczujesz się lepiej.

Optymiści żyją dłużej

Czy warto być optymistą i patrzeć na świat przez różowe okulary? Okazuje się, że tak. Pozytywne myślenie pozwala nam żyć w lepszym zdrowiu i samopoczuciu. Badania pokazują, że optymiści rzadziej ulegają nałogom i mają tendencję do wybierania zdrowego stylu życia. Ponadto, trudności traktują jako wyzwania, nie poddają się tak łatwo i rzadziej popadają w melancholię i odczuwają bezradność. Czerp więc z korzyści optymizmu, zakładaj różowe okulary jak najczęściej i ciesz się życiem: w każdej jego chwili.

Komentarze