Profesjonalna ocena stanu technicznego mieszkania

Ocena stanu technicznego mieszkaniaZ danych szacunkowych wynika, że Polak powinien wydać około 90 pensji na kupno mieszkania. Oczywiście wszystko jest zależne od wysokości pensji, która bywa różna. Nie zmienia to jednak faktu, że koszt jest bardzo duży i większość z nas jest zmuszona na zaczerpnięcie sporego kredytu. Przeważnie kupno mieszkania jest inwestycją podejmowaną raz góra dwa w ciągu życia. Z tego powodu ludzie zwyczajnie nie mają doświadczenia w ocenie stanu technicznego mieszkania.

Analiza stanu technicznego

Doświadczenie podczas oceny stanu technicznego jest bardzo ważne, a w praktyce ludzie ze względu na swój osiadły tryb życia- nie mają tej zdolności. Nie jest łatwo stworzyć kompletną listę rzeczy, które są warte uwzględnienia. Zakup mieszkania często wiąże się z dużą ilością kosztownych pułapek. Łatwo jest zauważyć, że instalacja elektryczna została wykonana z aluminium, a nie z miedzi. Tynk może być położony krzywo, a okna nie są dostosowane do wymogów i nie zawierają specjalnej wentylacji. Często jest tak, że drewniany strop wymaga wymiany, co wiąże się z gruntownym remontem. Odnowa instalacji elektrycznej wiąże się z kuciem ścian, co może pochłonąć kilka tysięcy złotych. Kilka tysięcy to nie wydatek, ale jeśli dojdzie remont stropów, to należy wydać setki tysięcy złotych. Dokładna analiza techniczna umożliwi uniknięcie zakupu mieszkania, którego remont oraz przystosowanie do użytkowania wyniesie tyle, co zakup nowego mieszkania albo drożej. Stan techniczny mieszkania musi być przeprowadzony przez odpowiednią osobę, która nie jest związana w żaden sposób z mieszkaniem.

Solidna pomoc przy ocenie stanu technicznego mieszkania

Biorąc pod uwagę skomplikowane procesy sprzedaży i zakupu mieszkania, znaczna większa część społeczeństwa korzysta z rady profesjonalistów. Fachowa pomoc przy ocenieniu stanu technicznego to głównie pośrednicy w obrocie nieruchomościami, znajomi budowlańcy, ekipy remontowe, a nawet prawnicy. Wspomnienie profesjonaliści to osoby, które dbają przede wszystkim o własne interesy i nawet jeśli działają w dobrej intencji, to nie są nam w stanie kompleksowo pomóc. Osoba pośrednicząca jest przeważnie ekspertem w sprzedaży mieszkań. Pośrednik nie posiada wiedzy do oceny stanu technicznego. Budowlaniec przeważnie jest ekspertem jedynie w wąskim zakresie, chociaż zdarzają się osoby, które posiadają holistyczne umiejętności w aspekcie budowlanym. Ekipa remontowa z uwagi na spojrzenie obiektywne będzie się dopatrywała wad tam, gdzie ich nie ma, a w rezultacie podsunie najwyższą wycenę remontu.

Jaki z tego płynie wniosek?

Przy ocenie stanu technicznego mieszkania potrzebna jest bezstronna osoba, która solidnie oceni stan mieszkania. W funkcjonujących na porządku dziennym ofertach można się doszukać osób będących specjalistami. Człowiek odpowiednio wykwalifikowany- specjalista, przeanalizuje stan techniczny mieszkania. Ocena przez profesjonalistę będzie na pewno kompletna, rzeczowa i znajdująca odpowiedź w teorii. Na sam koniec procesu analizy zostanie wystawiony protokół wizyty, który będzie zawierał wszystkie niezbędne informacje.

Autor: www.domi.slupsk.pl.

Komentarze