Rozwój osobisty

Silna wola - czym jest i jak ją doskonalić?

Silna wolaWytrwałość w dążeniu do celu to klucz do sukcesu. Motywacja i silna wola mogą nam pomóc pokonać największe nawyki i przyzwyczajenia. Każdy z nas ma pewien poziom silnej woli, zwykle zmienia się on w zależności od naszego nastawienia. Można jednak ją doskonalić, by być jeszcze skuteczniejszym i osiągać obrane cele.

Więcej…

 

Deprywacja - czym jest, jak sobie z nią radzić?

DeprywacjaTermin deprywacji może wydawać się nam pojęciem nieznanym i odległym. Tak naprawdę oznacza on niezaspokojenie, najczęściej odnosi się do naszych potrzeb. Deprywacja potrzeb to więc ich niezaspokojenie, które może mieć różnorodne, również groźne skutki.

Więcej…

   

Derealizacja - co to takiego?

DerealizacjaDerealizacją nazywamy zaburzenie psychiczne, którego istotą jest odczuwanie nieprawdziwych zmian w otaczającym nas świecie. Osoba chora czuje, że świat się w jakiś sposób zmienił, jest inny, może być złowrogi. Świat może wydawać się również nierealny, możemy czuć, że śnimy na jawie. Zjawisko to spowodowane może być silnym lękiem, zmęczeniem ale i przejawiać się w przebiegu wielu innych zaburzeń psychicznych. Co ciekawe, w pewnym stopniu połowa z nas przynajmniej raz w życiu przeżyje (przeżyła) taki epizod!

Więcej…

 

Motywujące cytaty - po co nam one i jak wybrać swoje życiowe motto?

Motywujące cytatyMotywacja to nasza siła napędowa, energia, jaka popycha nas do działania, przekonanie, że warto coś zrobić. A co gdy motywacji brakuje, nie chce się nam iść dalej, pracować, robić zakupów, rozmawiać z przyjaciółmi… Czego wtedy potrzebujemy? Oczywiście inspiracji. Może stać się nią wszystko, również ciekawa myśl, która zmobilizuje nas do dalszego działania i nada życiu sens.

Więcej…

   

Egocentryzm - czym jest, jak się objawia? Egocentryzm dziecięcy i dorosłych

EgocentryzmEgocentryzmem nazywamy sposób myślenia, obejmujący stawianie swojej osoby w centrum, umiejscawianie się na pierwszym miejscu oraz dostrzeganie jedynie swoich pragnień i potrzeb. Ponadto, egocentryk nie potrafi przyjąć i zrozumieć poglądów innych osób. Skąd bierze się egocentryzm, jak zachowuje się egocentryk i jak z nadmiernym egocentryzmem walczyć?

Więcej…

 

Kompleksy - skąd się biorą, czego dotyczą, jak z nimi sobie radzić?

Komplakey - samoobserwacjaKompleksy towarzyszą nam cały czas. Każdy z nas boryka się z pewnym kompleksem, który jest mniej lub bardziej dokuczliwy. Powstają w różny sposób, towarzyszą nam przez pewien czas lub całe życie. Pozbyć się ich można na wiele sposobów, ale czy trzeba? Czy kompleks może być dobry?

Więcej…