Rozwój osobisty

Oko w oko z narcyzem

NarcyzW potocznym rozumieniu narcyz to osoba egocentryczna, skoncentrowana na sobie, potrafiąca kochać tylko siebie, egoistyczna, przechwalająca się swoimi osiągnięciami, manipulująca. Czasami, w mediach, w opiniach osób komentujących artykuły psychologiczne pojawiają się opinie, że związek z "narcyzem" nie ma szans, że to osoby toksyczne, które mogą tylko skrzywdzić. A jak to wygląda z naukowego punktu widzenia?

Więcej…

 

Inteligencja - definicja, rodzaje. Test na typ inteligencji

InteligencjaInteligencja jest zdolnością to postrzegania oraz adekwatnego reagowania na zmiany otoczenia. To nasze wyposażenie, czyli to, z czym się rodzimy oraz to, co nabywamy w trakcie naszego życia.

Istnieje wiele podziałów inteligencji. Za twórców najpopularniejszych uważa się Charlesa Spearmana oraz Howarda Gardnera.

Więcej…

   

Ekstrawertyk - jak sobie radzi w domu, szkole i pracy?

Ektrawertyk - kobietaEkstrawersja to cecha osobowości, charakteryzująca osoby, które swoją aktywność kierują do otoczenia, są otwarte, pogodne, towarzyskie, lubią być wśród innych. Ekstrawertycy są głośni, szybko mówią i interesują się wieloma rzeczami naraz.

Więcej…

 

Matryca Eisenhowera - macierz priorytetów sposobem na brak czasu

Matryca, macierz priorytetów Eisenhowera"Nie mam czasu", "Brakuje mi doby", "Przecież się nie rozdwoję" - takie i podobne zdania wypowiada każdy z nas. Brakuje nam czasu na przyjemności czy nawet spędzenie go z rodziną. Jesteśmy przytłoczeniu obowiązkami domowymi i zawodowymi.

Więcej…

   

Introwertyk - odkrywamy jego tajemnice

IntrowertykTowarzyski i aktywny ekstrawertyk czy spokojny i preferujący samotność introwertyk? W obecnych czasach mamy do czynienia z kultem ekstrawersji, ludzi ciekawych świata, ludzi, lubiących spęczać czas aktywnie. A introwertyk? Człowiek o takiej konstrukcji osobowości nie ma dziś łatwo ale… nie znaczy to, że nie warto być introwertykiem.

Więcej…

 

Technika pomarańczy - prosty sposób na zwiększenie koncentracji

PomarańczeTechnika pomarańczy była znana już dziesiątki lat temu pod nazwami "Chińska myśląca czapka" lub "Czapka czarnoksiężnika", lecz dopiero specjalista w zakresie czytania Ron Davis, twórca książki "Dar dysleksji", rozpowszechnił ją, nadał jej bardziej przystępną formę i nazwę: "Technika pomarańczy".

Więcej…