Rozwój osobisty

Jak zadbać o rozwój intelektualny dziecka?

Rozwój intelektualny dzieckaDziecko - samo z siebie - może przejawiać ciekawość świata i potrzebę jego poznawania. Jednak, co z tego wyniknie w dużym stopniu zależy od rodziców. To oni w pierwszych latach życia malucha są światem, na jaki natrafia. Wiele osób życzy swoim pociechom jak najlepiej, i zależy im również na tym, by mogły w przyszłości w pełni wykorzystać swój potencjał. Jednym z istotnych składników tego potencjału są możliwości intelektualne. Jak opiekunowie dzieci mogą je wspierać?

Więcej…

 

Czym jest autorytet? Definicje, rodzaje, cytaty

AutorytetGenetycznie słowo "autorytet" wywodzi się z języka łacińskiego, gdzie łacińskie auctoritas oznacza dosłownie powagę lub znaczenie. Dalsze jednak pojmowanie zjawiska autorytetu zależy w dużej mierze od tego, na jakiej płaszczyźnie badań naukowych jest rozpatrywane.

Więcej…

   

Perswazja - co to jest? Przykłady i techniki perswazji

PerswazjaZ pewnością nie uwierzysz ale… perswazja poniekąd dotyczy każdego z nas. Każdy ją stosuje na co dzień, ale nie zawsze mamy tego świadomość. Perswazja to nic innego, jak wywieranie określonego wpływu na ludzi: swoimi słowami, zachowaniem, mimiką. To przekonywanie innych do zrobienia tego, czego od niż oczekujemy. Nierzadko perswazja równa się manipulacji, może wykorzystywać różne środki i techniki.

Więcej…

 

Konformizm i nonkonformizm - co jest lepsze?

Konformizm i nonkonformizmOn jest konformistą, ona ma skłonności do nonkonformizmu - niejednokrotnie słysząc takie stwierdzenie nie do końca wiemy, co oznacza. Konformizm jest - najprościej rzecz ujmując - postawą wobec wartości i norm, polegająca na podporządkowaniu się im. Wyróżnia się również nonkonformizm, czyli postawę odwrotną wobec konformizmu. Nonkonformista wyraża sprzeciw wobec biernego podporządkowywania się zastanej rzeczywistości i przedstawia własne zdanie, którego potrafi bronić.

Więcej…

   

Autohipnoza - co to jest? Zastosowanie i techniki autohipnozy

AutohipnozaAutohipnoza to zespół czynności, które mają na celu wprowadzenie się w stan transu hipnotycznego, to stan zmienionej, ale zachowanej świadomości: rozluźniamy się, ale jesteśmy świadomi tego, co się z nami dzieje. W czasie autohipnozy, podobnie jak w hipnozie, jesteśmy bardzo skupieni na określonych kwestiach, np. danym zjawisku, osobie czy sytuacji, konkretnym obrazie czy dźwięku. Znajduje ona szerokie zastosowanie w życiu codziennym oraz terapii.

Więcej…

 

Czym jest strefa komfortu? Jak wyjść ze strefy komfortu?

Strefa komfortuStrefą komfortu nazywamy psychologiczną przestrzeń bezpieczną, czyli to, co nas otacza, co jest nam znane, co zaliczyć możemy do wydarzeń rutynowych. Są to zarówno dobre jak i złe sytuacje, które obejmują nasze nawyki i przyzwyczajenia. Przebywanie w tej strefie jest łatwe, bo jest bezpieczne. A co czeka nas poza nią? Nieznane, obce, niebezpieczne? Ale również fascynujące i pełne wrażeń. Dlaczego i jak opuścić strefę komfortu? Odpowiedź w dalszej części tekstu.

Więcej…