Rozwój osobisty

Perswazja - co to jest? Przykłady i techniki perswazji

PerswazjaZ pewnością nie uwierzysz ale… perswazja poniekąd dotyczy każdego z nas. Każdy ją stosuje na co dzień, ale nie zawsze mamy tego świadomość. Perswazja to nic innego, jak wywieranie określonego wpływu na ludzi: swoimi słowami, zachowaniem, mimiką. To przekonywanie innych do zrobienia tego, czego od niż oczekujemy. Nierzadko perswazja równa się manipulacji, może wykorzystywać różne środki i techniki.

Więcej…

 

Filozofia i literatura a człowiek XXI wieku

Filozofia i literaturaŻyjemy obecnie w hegemonii nauk ścisłych. W powszechnej świadomości obecne są opinie, że rozważania z tylko tych dziedzin posiadają prawdziwą wartość, wnoszą coś dobrego do świata. Świat rozwija się w kierunku bycia zdominowanym przez nowoczesne technologie.

Więcej…

   

Lider, przywódca - kim jest? Zadania i cechy dobrego lidera

Lider przywódcaLider to osoba, która przewodzi, kieruje, kojarzy się nam z osobą dyrektora, kierownika, managera. To człowiek, który stoi na czele jakiejś grupy, organizuje jej działania, nadaje im kierunek. Lider to człowiek charyzmatyczny, będący autorytetem, wzorem do naśladowania dla innych. to zwykle człowiek wykształcony, obyty, otwarty i doskonale nazywający kontakty z innymi.

Więcej…

 

Twórczość i rozwój zdolności twórczych

TwórczośćTwórczość - pojęcie przez wiele lat marginalizowane w psychologii, a podjęte na poważnie dopiero w latach 50. XX wieku. Podjęte jednak w sposób dysharmonijny, formułowane całkiem inaczej przez każdy z niezależnych nurtów w psychologii. W ten sposób do dziś definicja i ramy twórczości pozostają niemożliwe do jednoznacznego określenia. Mimo to, wśród całego spektrum materiałów naukowych, wyróżnić można kilka najistotniejszych, najpopularniejszych, najbardziej wyczerpujących.

Więcej…

   

Trening umiejętności społecznych - czym i dla kogo jest? Ćwiczenia

Trening umiejętności społecznychTrening umiejętności społecznych jest ciekawą metodą terapeutyczną, stosowaną na szeroką skalę w psychoterapii, edukacji oraz w doskonaleniu umiejętności osobistych. Warto zastanowić się nad wzięciem udziału w takich warsztatach. Jak przebiega trening umiejętności społecznych, jakich ćwiczeń się spodziewać oraz co daje nam udział w tego typu zajęciach?

Więcej…

 

Autohipnoza - co to jest? Zastosowanie i techniki autohipnozy

AutohipnozaAutohipnoza to zespół czynności, które mają na celu wprowadzenie się w stan transu hipnotycznego, to stan zmienionej, ale zachowanej świadomości: rozluźniamy się, ale jesteśmy świadomi tego, co się z nami dzieje. W czasie autohipnozy, podobnie jak w hipnozie, jesteśmy bardzo skupieni na określonych kwestiach, np. danym zjawisku, osobie czy sytuacji, konkretnym obrazie czy dźwięku. Znajduje ona szerokie zastosowanie w życiu codziennym oraz terapii.

Więcej…