Rozwój osobisty

Kim jest człowiek charyzmatyczny? Co to jest charyzma? Definicja, znaczenie

CharyzmaCzłowiek charyzmatyczny pociąga za sobą tłumy: jest inteligentny, elokwentny, wie, jak dotrzeć do ludzi, nakłonić ich do zrobienia tego, czego od nich oczekuje. Charyzma jest cechą liderów przywódców ale i każdy z nas może odznaczać się wysokim poziomem charyzmy. Czy i Ty zaliczasz się do tej grupy?

Więcej…

 

Pozytywne myślenie - Psychologia pozytywna

Pozytywne myślenie"Myśl pozytywnie" - zapewne każdy przynajmniej raz w życiu otrzymał taką radę. Jak jednak się do niej zastosować, gdy wszytko wokół jest na "nie", gdy zaliczamy porażkę za porażką i tworzymy same ponure scenariusze? Kluczem do sukcesu jest wiara w siebie i swoje możliwości. Wtedy pozytywne myślenie załączy się nam samo. Warto w temacie pozytywnego myślenia dowiedzieć się, czym jest psychologia pozytywna i poznać ciekawe sposoby na patrzenie na świat przez różowe okulary.

Więcej…

   

Umiejętności interpersonalne - czym są? Jak je rozwijać?

Umiejętności interpersonalneKażdy z nas posiada zestaw umiejętności, które nabywa w ciągu życia i jakie stanowią jego osobisty potencjał, pozwalający na efektowne działanie i funkcjonowanie. Dzielimy je na umiejętności twarde oraz miękkie, czyli interpersonalne. Warto przyjrzeć się bliżej tym drugim, istotnym praktycznie w każdej dziedzinie życia.

Więcej…

 

Altruizm - czym jest? Altruista i jego cechy

Altruizm - postawa altruistycznaAltruizm kojarzy się nam z byciem dla innych, z bezinteresownym działaniem na rzecz drugiego człowieka. I słusznie, ponieważ bycie altruistą zakłada właśnie robienie czegoś dla innych bez oczekiwania za to zapłaty czy nawet podziękowania. Altruista to człowiek empatyczny, wrażliwy, dobry, życzliwy, optymistycznie nastawiony do świata, który brzydzi się egoizmem i chętnie dzieli się tym, co ma.

Więcej…

   

Konformizm i nonkonformizm - co jest lepsze?

Konformizm i nonkonformizmOn jest konformistą, ona ma skłonności do nonkonformizmu - niejednokrotnie słysząc takie stwierdzenie nie do końca wiemy, co oznacza. Konformizm jest - najprościej rzecz ujmując - postawą wobec wartości i norm, polegająca na podporządkowaniu się im. Wyróżnia się również nonkonformizm, czyli postawę odwrotną wobec konformizmu. Nonkonformista wyraża sprzeciw wobec biernego podporządkowywania się zastanej rzeczywistości i przedstawia własne zdanie, którego potrafi bronić.

Więcej…

 

Osobowość i temperament - czym są? Teorie, typy, badanie

OsobowoścTo, że zachowujemy się w danej sytuacji w konkretny sposób uwarunkowane jest zbiorem cech, które w psychologii określa się mianem osobowości. Rodzimy się z nią i kształtuje się ona przez całe nasze życie na podstawie tego, co przydarza się nam każdego dnia.

Więcej…