Rozwój osobisty

Perswazja - co to jest? Przykłady i techniki perswazji

PerswazjaZ pewnością nie uwierzysz ale… perswazja poniekąd dotyczy każdego z nas. Każdy ją stosuje na co dzień, ale nie zawsze mamy tego świadomość. Perswazja to nic innego, jak wywieranie określonego wpływu na ludzi: swoimi słowami, zachowaniem, mimiką. To przekonywanie innych do zrobienia tego, czego od niż oczekujemy. Nierzadko perswazja równa się manipulacji, może wykorzystywać różne środki i techniki.

Więcej…

 

Trening umiejętności społecznych - czym i dla kogo jest? Ćwiczenia

Trening umiejętności społecznychTrening umiejętności społecznych jest ciekawą metodą terapeutyczną, stosowaną na szeroką skalę w psychoterapii, edukacji oraz w doskonaleniu umiejętności osobistych. Warto zastanowić się nad wzięciem udziału w takich warsztatach. Jak przebiega trening umiejętności społecznych, jakich ćwiczeń się spodziewać oraz co daje nam udział w tego typu zajęciach?

Więcej…

   

Szowinizm - definicja, rodzaje, skutki

SzowinizmTermin szowinizmu kojarzy się nam z męską postawą wobec kobiet, która wyraża się w niechęci do przedstawicielek płci pięknej. Szowinista jest przekonany, że kobiety są gorsze, słabsze, nierzadko jego poglądy idą w parze z zachowaniem: zdarza mu się lekceważyć kobiety, obrażać je. Tak naprawdę jednak szowinizm jest pojęciem o wiele szerszym, skoncentrowanym wokół przekonania o wyższości własnej grupy nad innymi. Wiązany jest z pojęciem nacjonalizmu, rasizmu ale i homofobii.

Więcej…

 

Umiejętności interpersonalne - czym są? Jak je rozwijać?

Umiejętności interpersonalneKażdy z nas posiada zestaw umiejętności, które nabywa w ciągu życia i jakie stanowią jego osobisty potencjał, pozwalający na efektowne działanie i funkcjonowanie. Dzielimy je na umiejętności twarde oraz miękkie, czyli interpersonalne. Warto przyjrzeć się bliżej tym drugim, istotnym praktycznie w każdej dziedzinie życia.

Więcej…

   

Czym jest autorytet? Definicje, rodzaje, cytaty

AutorytetGenetycznie słowo "autorytet" wywodzi się z języka łacińskiego, gdzie łacińskie auctoritas oznacza dosłownie powagę lub znaczenie. Dalsze jednak pojmowanie zjawiska autorytetu zależy w dużej mierze od tego, na jakiej płaszczyźnie badań naukowych jest rozpatrywane.

Więcej…

 

Jak zadbać o rozwój intelektualny dziecka?

Rozwój intelektualny dzieckaDziecko - samo z siebie - może przejawiać ciekawość świata i potrzebę jego poznawania. Jednak, co z tego wyniknie w dużym stopniu zależy od rodziców. To oni w pierwszych latach życia malucha są światem, na jaki natrafia. Wiele osób życzy swoim pociechom jak najlepiej, i zależy im również na tym, by mogły w przyszłości w pełni wykorzystać swój potencjał. Jednym z istotnych składników tego potencjału są możliwości intelektualne. Jak opiekunowie dzieci mogą je wspierać?

Więcej…