Samodyscyplina i jej wpływ na osiągnięcie sukcesu

SamodyscyplinaSamodyscyplina ma ważny wpływ na osiągnięcie sukcesu w każdej dziedzinie. Wprowadzenie samodyscypliny we własne życie to klucz do osiągania nieprzeciętnych efektów.

Jest to konieczny do wprowadzenia nawyk, niezbędny do realizacji zamierzonych celów i każdy cel, jaki sobie ustalisz, będzie wymagał od Ciebie samodyscypliny.

Nie ma, jak się mawia, przebacz w tym wypadku. Albo w jedną stronę, albo w drugą. W górę bądź w dół. Samodyscyplina jest kluczem do sukcesu i trzeba to po prostu zrozumieć. I tak jest w istocie. Stanie się tak, kiedy uporządkujesz własne działania i sprawisz, że będą one systematyczne i gdzie krok po kroku będziesz realizował własny cel.

Jak zatem wprowadzić dyscyplinę do własnego życia?

Można powiedzieć, że to nic trudnego i tak w istocie jest, niemniej ludzie ze swoim talentem do komplikowania wszystkiego, narzekania i utrudniania czynią to czymś wyjątkowo ciężkim do wdrożenia. Sprawa wygląda w ten sposób, że jeśli obierasz sobie jakiś cel do osiągnięcia, pociąga to w naturalny sposób pewne rzeczy, które masz do zrobienia, żeby go osiągnąć. To tak jakbyś stał na początkowej stacji i chciał dojechać do końcowej. Po drodze będziesz mijał stacje pomiędzy nimi i te można nazwać etapami. Masz cel i po prostu widzisz, co trzeba zrobić. Nastąpić zatem musi na podjęcie działania i wykonywanie czynności, które przybliżą Cię do niego. Do tego niezbędne jest wprowadzenie czegoś, co nazywa się samodyscypliną oczywiście. Krótko mówiąc, jest to ustalenie priorytetów. Zrobienie listy rzeczy ważnych do zrobienia i zbędnych. Ważne, to oczywiście takie, których realizacja będzie Cię przybliżać do upragnionego rezultatu. Zbędne to takie, które nie mają wpływu na jego realizację bądź nawet oddalają od niego. I tutaj musisz dokonać wyboru. Często trzeba zrezygnować z pewnych przyjemności i wygód, z tym że zadaj sobie pytanie i pomyśl: jak będę się czuł, kiedy osiągnę cel i jak będę się czuł, kiedy go nie osiągnę?

Uwierz, że jeśli Twój cel jest na tyle silny i wartościowy, to chęć osiągnięcia go przeważy nad drobnymi przyjemnościami, których robienie kusi Cię cały dzień i chce odciągnąć od jego realizacji. Kiedy masz już ustalony plan działania, ważna jest również analiza własnych postępów. To bardzo ważne, żeby sprawdzać, co działa w Twoim przypadku a co nie. Jeśli jakieś działania nie przynoszą rezultatów, nie łam się, tylko po prostu zmień je. Znajdź inne rozwiązanie. Pamiętaj, celu nie zmieniasz, jedynie metody i sposoby jego osiągnięcia.

Ważną rzeczą jest również to, kogo masz za "doradców". Nie słuchaj i nie przyjmuj porad od ludzi, którzy nic nie osiągnęli i siedzą z tyłkiem cały dzień oraz lamentują. Otaczaj się takimi, którzy Cię dopingują, motywują i kibicują. Także jak widzisz, to w zasadzie nic trudnego. Trzeba zmienić tylko nieco punkt widzenia na temat samodyscypliny. Zamiast kojarzyć ją z czymś złym, wymuszaniem czegoś na siłę na sobie - co w istocie ma miejsce w przekonaniach wielu osób, dla których słowo dyscyplina kojarzy się z karą - Ty zamień ją w kompana, wiernego towarzysza, który jest z Tobą i pomaga w realizowaniu celu. Pamiętaj, że samodyscyplina to Twój przyjaciel.

Tylko regularne, systematyczne działania sprawią, że osiągniesz to, co chcesz osiągnąć. Samodyscyplina to nawyk, więc wyrób go w sobie, a wyrobisz go sobie tylko w jeden prosty sposób: wprowadzając go w życie. Wymagaj od siebie więcej. Dzięki temu będziesz poszerzać własne możliwości i kompetencje. Kiedy osiągniesz pewien pułap, rozpocznij natychmiast osiąganie kolejnego. Stały rozwój sprawi, że nigdy nie będziesz stał w miejscu, a to z kolei będzie miało przełożenie na Twoje efekty i wyniki.

17 Votes

Komentarze
Szkolenia BHPBezpieczeństwo i higiena pracy to pojęcie, które zna prawie każdy.


MindfulnessŻycie nabiera coraz większego tempa. Żyjemy dłużej, szybciej, intensywn


Wybór studiówWiosną każdego roku młodzi ludzie, którzy chcą być studentami, zastanawiaj


Jak rozwijać mózgJak rozwijać mózg i pobudzić go do lepszej pracy?