Ścieżka kształcenia dla artystów - jak ją dobrze zbudować?

Ścieżka kształcenia dla artystówŚcieżka kształcenia w naszym kraju jest dość prosta. Zależnie od warunków i potrzeb zaczynamy od żłobaka lub przedszkola. Pierwszym obowiązkowym stopniem edukacji jest jednak szkoła podstawowa, w której spędzamy obecnie 6 lat swojego życia.

Następnie wszystkie dzieci idą do gimnazjów na okres 3 lat, by po nim móc wybrać szkołę średnią (liceum, technikum) lub ewentualnie szkołę zawodową. Potem można zapisać się do szkoły policealnej lub pójść na studia. Co jednak jeśli nasza pociecha od najmłodszych lat wykazuje wyjątkowe zdolności w kierunku artystyczno-kreatywnym? O tym poniżej.

Szkoła artystyczna

Jeśli talent jest na tyle silny, że stratą byłoby go zaniedbać lub wręcz zmarnować, powinniśmy poważnie zastanowić się nad wyborem szkoły artystycznej. Jakie talenty można w nich rozwijać? Niemal wszystkie, jakie tylko przyjdą nam do głowy:

  • Plastyczne,
  • Muzyczne,
  • Taneczne,
  • Aktorskie,
  • Akrobatyczne itd.

Jeśli chodzi o rodzaj szkół artystycznych w Polsce to są trzy. W naszym kraju, w oparciu o ustawy o systemie oświatowym RP oraz o Kartę Nauczyciela, działają artystyczne szkoły podstawowe, średnie oraz wyższe. Zarządzające nimi osoby ponoszą jednak odpowiedzialność nie przed ministrem edukacji, ale przed ministrem kultury i dziedzictwa narodowego. Ponadto mogą to być placówki ogólnokształcące lub przekazujące tylko określona wiedzę, którą determinuje profil danej szkoły. Dlatego też do szkół artystycznych należą te, które utworzyły w swojej strukturze miejsce na rozwój zainteresowań artystycznych swoich podopiecznych np. z klasą o profilu tanecznym, teatralnym czy plastycznym.

Popularność

Niektóre szkoły artystyczne cieszą się większą popularnością niż inne i przez to trudniej jest się tam dostać. Najbardziej oblegane są te placówki o profilu kształcenia związanego z uzdolnieniami muzycznymi oraz plastycznymi. Zwłaszcza te drugie są bardzo rozwinięte w naszym kraju. Do wyboru mamy tu licea plastyczne lub szkoły ogólnokształcące, których program nauczania bazuje na przekazaniu wiedzy na temat szeroko pojętych sztuk pięknych. Można mieć tu swoją specjalizację. Grafika, malarstwo, fotografia, rzeźba czy reklama wizualna to te najczęściej wybierane przez uczniów, jest ich jednak więcej.

Trochę niżej w rankingu popularności plasują się szkoły taneczne (baletowe lub szkoły sztuki tańca). Jeśli więc nasze dziecko ma predyspozycje i marzy o zostaniu zawodowym tancerzem/tancerką to jest to dla niego najlepsze miejsce. Nie można zapomnieć również o szkołach o profilu cyrkowym, gdzie gimnastyka i akrobacje są rozwijane jak każde inne uzdolnienie.

Czas na pokaz!

Placówki o profilu artystycznym dają swoim uczniom oprócz świadectwa ukończenia szkoły także dyplom potwierdzający ich kompetencje artystyczne. Dzieci uczące się w takich szkołach mają ponadto możliwość dotarcia do większej ilości odbiorców i pokazania swojego talentu. Wszystko to dzięki organizowanym przez szkoły wystawom, plenerom oraz pokazom (np. koncertom). Ważne są tu także konkursy artystyczne, gdzie można skonfrontować swoje umiejętności z innymi uczniami z całego świata, a nie tylko na arenie krajowej. To tutaj rodzi się najwięcej umysłów kreatywnych, które znajdują później zatrudnienie w wielu miejscach, gdzie wymagana jest ta umiejętność pracy.

Materiał przygotowany razem z redakcją www.szkoła-i-korepetycje.pl.

10 Votes

Komentarze


Szkolenia menedżerskieSzkolenia menedżerskie - zalety i rodzaje zdobytej wiedzy


Nauka zawodu lepsza niż studia?W powszechnej opinii panuje pewien stereotyp na temat wykształcenia współczes


Nauka języka angielskiegoJęzykiem angielskim posługuje się cały świat. Wszystkie najważniejsze publikacje na


Kursy, szkoleniaKursy, szkolenia - czyli ciągłe podnoszenie kwalifikacji