Specjalista IT potrzebny od zaraz! O najbardziej roszczeniowej grupie zawodowej

Specjalista ITOutsourcing w IT przyjął się w Polsce na dobre. Coraz więcej przedsiębiorców dostrzega plusy powierzenia zewnętrznemu podmiotowi administrowania całą infrastrukturą. Choć początkowo taki pomysł może wydawać się przerażający wizja zatrudniania własnych specjalistów jest jeszcze większym koszmarem. Pozyskanie, a w dalszej perspektywie, utrzymanie w firmie doświadczonych inżynierów to wyzwanie na które większość managerów nie ma sił.

Na szali jest przede wszystkim efektywność działań, bo struktura IT zarządzana przez zewnętrzny podmiot to ułatwienie głównie dla kadry zarządzającej. Kierownicy mają możliwość skupienia się na planowaniu innych priorytetowych działań w swojej firmie. O samym aspekcie kosztów budowy własnej infrastruktury i fundusze niezbędne do utrzymania serwerów można napisać kolejny artykuł. Korzystanie z usług wsparcia technicznego jest naturalnym odciążeniem zasobów firmy, ale aktualnie do korzystania z idei outsourcingu przekonuje także sytuacja na rynku pracy. Korzyści są oczywiste. Firma zlecając zarządzanie infrastrukturą na zewnątrz nie przeprowadza rekrutacji i nie walczy o utrzymanie specjalistów u siebie. Przy aktualnych oczekiwaniach specjalistów IT to oszczędność funduszy i czasu.

Rotacja, rekruterzy i legendy w IT

Rynek IT jest trudnym obszarem, najlepszym przykładem obrazującym "rynek pracownika". O samych procesach rekrutacyjnych w tej branży krążą legendy. Zapotrzebowanie na pracowników jest tak duże, że firmy wręcz prześcigają się w pomysłach, stosując nieszablonowe rozwiązania i ciągle uatrakcyjniając swoją ofertę. Normą jest, że to rekruter dociera bezpośrednio do kandydata i zachęca do aplikowania na dane stanowisko. Samo zachęcenie pracownika to nie wszystko, trudno nie wspomnieć o problemie wysokiej rotacji pracowników. Aby nie narażać firmy na straty związane z nieobsadzonym wakatem w wielu firmach proces rekrutacyjny jest stale uruchomiony.

Najczarniejsze scenariusze i większe pensje

Na rynku pracy toczy się bitwa, bo specjaliści IT nie należą do najlojalniejszej grupy pracowników. Pracę zmieniają często i łatwo, za co trudno ich winić. Dla informatyków możliwości są naprawdę szerokie. Dzięki temu najczęściej nie przywiązują się do miejsc pracy, słusznie spodziewając się rychłej oferty z inną, atrakcyjniejszą propozycją. Konkurencja nie śpi i niestety zdarzają się sytuacje w której organizacja traci cały zespół pracujący nad kluczowym projektem. Odejście specjalisty w kulminacyjnym momencie może oznaczać utratę efektów niekiedy kilkumiesięcznej pracy. W tak ich realiach pracodawcy walczą i oferują pracownikom między innymi imponujący pakiet świadczeń.

Ile dziś wart jest administrator?

Świadczenia to jedno, zarobki to drugie. Według analizy przeprowadzonej przez serwis wynagrodzenia.pl średnie miesięczne wynagrodzenie administratora sieci to 4 670 zł brutto. W praktyce górnej granicy zarobków nie ma. Administrator czuwa nad bezawaryjnym funkcjonowaniem systemu informatycznego, a więc odpowiedzialność jest bardzo duża. Średniej wielkości firmy zatrudniają zwykle jednego specjalistę ds. IT. Utrzymanie większej ilości pracowników dedykowanych obsłudze infrastruktury zbyt obciąża budżet. W takiej konfiguracji pojawiają się pewne wątpliwości… Czy oszczędzanie na kadrze IT nie jest ryzykowną praktyką? Oczywiście, nie ma osób niezastąpionych, ale odejście pracownika, który przez lata budował infrastrukturę w firmie to kłopoty dla menadżerów. Proces wdrożenia nowego specjalisty trwać długo i zazwyczaj przekłada się na opóźnienia w rozwoju pozostałych obszarów firmy.

Wiedza i umiejętność w pakiecie

Warto zaznaczyć, że to co umożliwia firmom zewnętrznym świadczenie usług administrowanych to przede wszystkim odpowiednia ilość wykwalifikowanych pracowników. Warto wybrać Centrum Danych, które dysponuje kilkunastoma specjalistami. Otrzymując moc obliczeniową maszyny klient dostaje w pakiecie wiedzę i umiejętności specjalistów, którzy pracują każdego dnia, w trybie zmianowym. Opieka nad danym serwerem jest sumą wiedzy kilkunastu osób. Jednocześnie rozłożenie obowiązków na poszczególnych administratorów pozwala uniknąć przykrych konsekwencji w wypadku rotacji pracowników.

W dzisiejszych czasach o słuszności idei outsourcingu nie trzeba przekonywać nikogo. Warto natomiast zwrócić uwagę na kwestię skali. Panuje błędne przekonanie, że outsourcing IT to rozwiązanie wyłącznie dla dużych firm. To bardzo mylne założenie. Czasami świetny pomysł i chęci do realizacji są blokowane przez problemy wynikające z braku kompetencji. Administrowane usługi to sposób na rozwiązanie tej kwestii. Nic nie hamuje rozwoju e-biznesu bardziej niż problemy z infrastrukturą, dlatego serwer zarządzany to wygodne i opłacalne rozwiązanie także w małych firmach i startupach.

Autorem artykułu jest Ilona Kuźniarz - Kei.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze

Pawel
Outsourcing to często świetna opcja. My korzystamy z pomocy firmy https://www.exigo.pl/, która zajmuje się outsourcingiem it i współpraca układa się doskonale.