Spedytor - plusy i minusy zawodu

SpedytorZawód spedytora to w dzisiejszych czasach jeden z bardziej popularnych oprócz programistów czy pracowników logistyki. Wpływ na to ma niezwykły rozwój branży logistycznej i transportu, a co za tym idzie powstawanie kolejnych firm spedycyjnych i centrów logistycznych. Wiele osób tak do końca nie wie czym zajmuje się spedytor.

Jest to osoba, której obowiązkiem jest zarządzanie podległym mu transportem czyli w tym przypadku kierowcami. Dodatkowo większość spedytorów obsługuje swoich klientów, którzy zlecają im stałe wyjazdy z towarem ze swoich zakładów produkcyjnych. Spedytor ma za zadanie podstawić samochody pod zamówienie klienta zarówno przy użyciu swoich przewoźników jak również sprzedając swoje ładunki za pomocą giełdy transportowej. Na której może sprzedawać swoje ładunki innym. Jeśli wysyła z danymi ładunkami swoich kierowców jego obowiązkiem jest sprowadzenie ich w najszybszym możliwym czasie znowu do klienta w celu podjęcia kolejnych ładunków z miejsca wyjazdu.

W tym celu korzystając z giełdy szuka "powrotów" dla swoich kierowców czyli innych ładunków z kraju, które pozwolą sprowadzić jego kierowcę znowu na bazę załadunkową klienta. Powroty, które bierze z giełdy są niczym innym jak ładunkami od klientów innych spedycji, które mają ten sam obowiązek wysłania towaru tylko w inne rejony kraju.

Spedycja to tak naprawdę praca w ciągłym stresie i z wieloma zmiennymi każdego dnia. Ponieważ spedytor każdego dnia musi mierzyć się z takimi problemami jak przetrzymania kierowców na załadunkach, awarie, korki itp. Transport i spedycja to branża, w której informacja i terminowa dostawa są na wagę złota stąd też duży stres, który jest zdecydowanym minusem tego zawodu.

Do plusów możemy zaliczyć dość wysokie zarobki, elastyczny czas pracy, możliwość pracy z domu ponieważ spedytor potrzebuje do pracy tylko telefonu i komputera dlatego wiele spedycji zatrudnia spedytorów w modelu pracy home office czyli praca z domu. By zostać spedytorem potrzebujemy odrobinę odwagi i umiejętność prowadzenia rozmów telefonicznych, znajomość mapy kraju i europy oraz podstawowe umiejętności analityczne.

Komentarze