Studia podyplomowe - miejsca spotkań praktyków!

Studia podyplomoweNa studia podyplomowe decydują się najczęściej osoby, które chcą poszerzyć swoje kompetencje w danej branży. "Podyplomówki" mają zatem służyć jedynie uzupełnieniu posiadanej już wiedzy; ponadto na studia podyplomowe mogą aplikować wyłącznie osoby, które już legitymują się wykształceniem wyższym. Najczęściej mają już też doświadczenie zawodowe, a "podyplomówka" jest wybierana z myślą o konkretnej karierze zawodowej.

Studia podyplomowe to szansa na podniesienie kompetencji w danej dziedzinie

Wielu pracowników na pewnym etapie kariery zawodowej postanawia wyspecjalizować się w konkretnej dziedzinie wiedzy. Dzięki temu ich umiejętności będą bardziej cenione przez pracodawcę, a oni sami są w stanie awansować i uzyskiwać wyższe zarobki. Specjalizować się można niemal w każdej branży, dlatego nie brakuje prawników, ekonomistów czy menedżerów, którzy chętnie aplikują na studia podyplomowe. Tę formę dokształcania preferują także osoby związane z branżą reklamową, HR czy nawet IT.

Możliwość wymiany doświadczeń

Studia podyplomowe to miejsce spotkań praktyków - i nie ma w tym twierdzeniu żadnej przesady. Praktykami są przede wszystkim wykładowcy, którzy będą prowadzić zajęcia. Często na poszczególnych przedmiotach poruszane są tematy, które znane są tylko osobom pracującym na co dzień w danej branży. Stąd wymiana doświadczeń między wykładowcami a studentami podwójnie zyskuje na znaczeniu - przekazywana wiedza ma charakter praktyczny, a przede wszystkim - dotyczy realnych przypadków, omawiane są też rzeczywiste problemy dotykające osób pracujących w danej branży.

Warto jednak pamiętać, że wymiana wiedzy i doświadczeń może nastąpić także między samymi studentami. Większość osób decydujących się na studia podyplomowe pracuje na konkretnym stanowisku, ma już pewne doświadczenia związane z zawodem, a także własne przemyślenia i spostrzeżenia. To właśnie to sprawia, że duże znaczenie ma nie tylko wiedza przekazywana studentom przez wykładowców, ale także ta, która jest przekazywana między samymi studentami.

Studia nastawione na praktykę

Studia podyplomowe to zresztą studia nastawione od początku na praktykę - i to także, jeśli chodzi o formę zajęć. Studenci biorą udział w grach biznesowych i symulacjach, omawiają case studies, pracują w grupie. Warsztaty symulują to, z czym studenci będą zmagać się w pracy, w większym stopniu niż tradycyjne zajęcia, podczas których głos zabiera jedynie prowadzący. Nastawienie na praktykę jest szczególnie widoczne np. w WSB - o tym, jak wyglądają studia podyplomowe na tej uczelni, można przeczytać na stronie https://www.wsb.pl/studia-i-szkolenia/studia-podyplomowe.

Grafika: pixabay.com

Komentarze