Studia to nie tylko nauka

StudiaIdąc na studia słyszymy z każdej strony, że właśnie wchodzimy w ostatni z etapów naszego beztroskiego dzieciństwa. Już po ich zakończeniu czekać nas będzie surowy świat pracy, odpowiedzialności i rywalizacji, jeśli więc studia nie przygotują nas do konfrontacji z nim - polegniemy. A jednak studia to coś więcej niż tylko siedzenie nad książkami. Jak zatem je maksymalnie dobrze wykorzystać?

Rozwijaj pasję

Idealna jest sytuacja, w której kierunek studiów i nasze zainteresowania idealnie pokrywają się ze sobą, doświadczenie podpowiada nam jednak, że nie zawsze tak jest. Często nasze hobby zwyczajnie nie daje się połączyć z edukacją, bywa zaś i tak, że nie obiecujemy sobie po nim zawodowego sukcesu i jest ono jedynie dopełnieniem wizji naszej przyszłości. Studia nie są jednak czasem, w którym powinniśmy zapominać o pasjach, których rozwijanie sprawia nam przyjemność. Przeciwnie, to okres, w których możemy je pielęgnować i starać się być coraz lepszymi w interesujących nas dziedzinach. Kto wie, czy w zmieniającym się błyskawicznie świecie, to właśnie nasza pasja nie zapewni nam dominującej pozycji.

Baw się!

Oczywiście, nikt nie będzie namawiał studentów do tego, aby wykorzystali nadchodzące lata na przetestowanie działania wszystkich używek, na jakie tylko trafia. Studia to jednak nie tylko czas nauki, ale i dobrej zabawy. Nie warto więc żałować nie tylko żadnej przeczytanej książki, ale i tych kilku nocy w miesiącu, w czasie których nie kładliśmy się spać przed świtem. Niech wspomnienia studenckich imprez towarzyszą nam przez całe życie! Dobra zabawa w czasie studiów jest też opłacalna ze względów praktycznych. Pozwala nam lepiej poznać własny organizm i jego możliwości i minimalizuje ryzyko, że podczas pierwszej wigilii firmowej w dorosłym życiu upijemy się do nieprzytomności zostawiając wyraźną rysę na tworzonym przez nas wizerunku sumiennego pracownika.

Korzystaj z możliwości

Student zwykle jest osobą, która nie może pochwalić się nadmiarem pieniędzy, nie można jednak zapominać i o tym, że jest też osobą, na która czeka wiele możliwości. Programy unijne, wymiany między uczelniami, rozbudowany system stypendium… Jeśli zainteresujemy się takimi rozwiązaniami, z pewnością odkryjemy, że nawet ograniczone zasoby nie powinny nam przeszkodzić w podróżowaniu, poznawaniu nowych ludzi, zdobywaniu nowych umiejętności i poznawaniu języków obcych. Warto z tego korzystać zwłaszcza, że już nigdy w naszym późniejszym życiu nie będziemy mieli aż tylu perspektyw.

Pomyśl o wolontariacie!

Nie krzyw się! Wolontariat to nie tylko nieodpłatna praca w schronisku dla zwierząt, choć i ona może nam zapewnić wyjątkową satysfakcję. Nie brakuje także wielu firm, które przyjmą nas pod swój dach, a choć nie będą nam płacić pensji, pozwolą nam na wzbogacanie naszej wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności praktycznych. Gdy już po studiach zaczniemy szukać pracy, być może właśnie zdobyte w ten sposób kompetencje przyczynią się do tego, że zyskamy szansę na zatrudnienie na wymarzonym przez nas stanowisku.

Autor: www.upwr.edu.pl.

Komentarze